سامسونگ گلکسی نوت۸
تلفن همراه

بررسی اختصاصی دوربین گلکسی نوت ۸؛ اولین دوربین دوگانه طراحی شده توسط سامسونگ

گوشی گلکسی نوت ۸، اولین گوشی پرچمدار سامسونگ است که از دوربین دوگانه بهره میبرد. اگرچه شرکت های دیگر زودتر از سامسونگ دست به کار شده و دوربین های دوگانه را در محصولات خود استفاده کرده اند، اما این اولین بار است که سامسونگ دست به استفاده از دوربین دوگانه برای یک پرچمدار زده است و میتوان نقطه عطف گلکسی نوت ۸ را دوربین آن دانست.

بررسی دوربین نوت ۸

زوم اپتیکال

همچون دوربین دوگانه آیفون ۷ پلاس، دوربین های دوگانه نوت ۸ نیز دارای دیافراگم متفاوتی هستند. سامسونگ برای این منظور کلیدی تحت عنوان ۲x را در نظر گرفته که امکان جا به جایی بین دو لنز را برای کاربر فراهم میکند. البته هنگامی که کاربر قصد بزرگنمایی بیش از ۲x را داشته باشد، دوربین به صورت خودکار سوئیچ بین لنزها را انجام میدهد.

علاوه بر زوم اپتیکال ۲x، نوت ۸ از زوم دیجیتال تا ۱۰ برابر پشتیبانی میکند. در این شرایط تصاویر دارای رزولوشن ۶۰۰ * ۸۰۰ میباشند.

تصاویر با کیفیت را میشود تا بزرگنمایی ۴x از دوربین نوت ۸ انتظار داشت.

نمونه تصاویر ثبت شده با دوربین نوت 8

نمونه تصاویر ثبت شده با دوربین نوت ۸

گشادگی (دیافراگم)

گشادگی یک دوربین تعیین کننده میزان نوری است که به سنسور میرسد و هر چه مقدار آن کوچکتر باشد، میزان نور رسیده به سنسور، بیشتر خواهد بود.

نور بیشتر نیز باعث میشود که سرعت عکسبرداری بیشتر شده و نویز و تاری کمتری را در تصاویر نهایی شاهد باشیم.

دریچه گشادگی یکی از لنزهای نوت۸ f / 1.7 و دیگری f / 2.4 میباشد و این یعنی اینکه دیافراگم یکی از لنزها دو برابر دیگری بوده و نور رسیده به دیافراگم کوچکتر دو برابر بزرگتر میباشد که این مهم برای عکسبرداری با لنز تله فوتو بسیار مناسب است.

دریچه های گشادگی آیفون ۷ پلاس f / 1.8 و f / 2.8 بوده و بنابراین عکسبرداری با لنز تله فوتو یکی از مشکل های آیفون ۷ پلاس میباشد.

به عبارت ساده تر، شکنندگی و نویز کمتری را در تصاویر نهایی گرفته شده با نوت۸ شاهد خواهیم بود.

نمونه تصاویر ثبت شده با دوربین نوت 8

نمونه تصاویر ثبت شده با دوربین نوت ۸

لرزش گیر اپتیکال

لرزش گیر اپتیکال، یکی از تفاوت های بسیار مهم در مقایسه نوت ۸ و آیفون ۷ پلاس میباشد. در حالی که تنها، دوربین اصلی آیفون ۷ پلاس مجهز به لرزش گیر اپتیکال بوده، در نوت ۸ هر دو دوربین مجهز به لرزش گیر اپتیکال میباشند. این یکی از ویژگی های بسیار خوب گوشی بوده و باعث میشود که هنگام عکس برداری از فاصله های بیشتر، کیفیت بهتری را در تصاویر نهایی شاهد باشیم. طبق اطلاعات اولیه که از کار با دوربین این گوشی متوجه میشویم این است که لنز دوم فوکوس خودکار ۲x را ندارد و شاید دلیل آن این است که دیافراگم لنز تله فوتو برای این منظور بهینه سازی نشده است. به هر حال، پس از هر گونه اطلاعات بیشتر در این مورد آن را با شما در میان خواهیم گذاشت.

نمونه تصاویر ثبت شده با دوربین نوت 8

نمونه تصاویر ثبت شده با دوربین نوت ۸

حالت بوکه یا پرتره

همانند دیگر اسمارت فونهای دارای دوربین دوگانه، دوربین نوت ۸ نیز دارای حالت پرتره میباشد. نوت ۸ یک تصویر را با هر دو لنز از سوژه گرفته و این سبب میشود که پیش زمینه و پس زمینه را از یکدیگر متمایز کرده و شرایط پس زمینه را برای یک حالته پرتره DSLR با کیفیت، فراهم نماید.

این نوع عکس برداری قابلیت جدیدی نبوده، اما چیزی که سامسونگ را از دیگر رقبا متمایز میکند این است که به کاربر اجازه میدهد شدت اثر بوکه را تنظیم نماید. تنها گوشی دیگری که چنین ویژگی را دارد، گوشی نوکیا ۸ است.

همچنین نوت ۸، تصاویر اصلی را بدون تغییر ذخیره کرده تا چنانچه بعداً به آنها نیاز داشتید، قابلیت استفاده از آنها را به ساده ترین شکل داشته باشید.

دوربین نوت 8

دوربین نوت ۸

دوربین جلو

دوربین جلو ۸ مگاپیکسلی با دیافراگم f / 1.7 بوده و قابلیت فوکوس خودکار را دارد. اما خصوصیاتی مانند دوربین دوگانه یا فلش سلفی را در دوربین جلو شاهد نیستیم.

سامسونگ گلکسی نوت۸

سامسونگ گلکسی نوت۸

نتیجه گیری نهایی

با توجه به نکات ذکر شده در مورد دوربین گلکسی نوت ۸، متوجه میشویم که دوربین این گوشی بهترین کیفیت حال حاضر را در رقابت با دیگر اسمارت فونها دارد.

اما ذکر این نکته ضروری است که سامسونگ بدون اینکه نوآوری خاصی را در این زمینه به وجود آورده باشد، صرفاً مسیر اپل را دنبال کرده است. با این حال باید منتظر ماند و دید، اپل چه ویژگی هایی را برای دوربین آیفون ۸ در نظر گرفته است!

سامسونگ گلکسی نوت8

سامسونگ گلکسی نوت۸

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

برو بالا