خطرات بازی فوتبال
زندگی و سلامت

به این دلایل نگذارید فرزندانتان فوتبالیست شوند! ؛ تاثیرات خطرناک بازی فوتبال بر سلامتی!

ضربه های تکراری به سر که در طی ورزش فوتبال برای یک ورزشکار رخ می دهد در طول زمان بیماری های بسیار خطرناکی را به همراه دارد.

همان طور که می دانید ورزش از هر نوعی که باشد برای سلامتی انسان ضروری و بسیار مفید است. اما هر ورزشی جنبه های خطر برای سلامتی نیز می تواند داشته باشد.

فوتبال یکی از ورزش‌های پرطرفدار است که طی تحقیقات جدید دانشمندان، برای مغز مضر محسوب می شود.

مطالعاتی که بین بیش از ۲۰۰ بازیکن فوتبال که ۱۱۱ نفر آنها در لیگ ملی عضو بودند نشان می دهد که ۹۰ درصد بازیکنان دارای سندرم مغزی به نام انسفالوپاتی مزمن هستند.

ضرباتی که فوتبالیست ها با سر بر توپ وارد می کنند در طول زمان بدترین حالات ضربه را به مغز وارد کرده و مشکلاتی در یادگیری، از دست دادن حافظه و افسردگی های شدید را به همراه دارد.

مغز فوتبالیست ها

خطرات بازی فوتبال

CTE یا همان بیماری ضربه های تکراری به سر تنها پس از مرگ فرد در یک معاینه مغزی به طور قطع قابل تشخیص است.

محققان طی شواهدی که از مغز ۲۰۲ فرد فوتبالیست که میزان ۸۷ درصد افراد مورد آزمایش بود به دست آوردند، ۷۱ درصد فوتبالیست ها دچار CTE شدید بودند.

آنها دریافتند که ۹۶ درصد از افراد فوتبالیست مبتلا به CTE شدید و ۸۹ درصد  آنها مبتلا به CTE خفیف بودند.

این افراد چه در حالت شدید و چه در حالت خفیف تغییراتی در رفتار و خلق و خوی داشتند و عوارضی چون افسردگی، بی حوصلگی و اضطراب در آنها دیده شده بود.

همچنین این بیماران مشکلاتی در حافظه، میزان تمرکز و همچنین زبان و گفتار داشته اند. که همگی از عوارض ضربات مکرر توپ به سر می باشد.

مصاحبه با همراهان و اعضای خانواده این بیماران نشان داد که تقریبا این خلق و خوی و تغییرات رفتاری در آنها وجود داشته و در مرور زمان در حال پیشرفت بوده است.

بیشتر این بیماران در حدود ۱۵ سال بود که به صورت حرفه ای یا نیمه حرفه ای به فوتبال مشغول بودند.

به این ترتیب می توان گفت که ضربات سر که در ورزش فوتبال از حرکات عادی و بسیار تکرار شونده می باشد می تواند مشکل ساز باشد. بیماری های روحی روانی از این طریق بر فرد تحمیل می شود و تنها پس از مرگ با کالبد شکافی مشخص می شود که فرد در اثر ضربات به CTE مبتلا شده است.

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − سه =

برو بالا