dad-daugg
زندگی و سلامت

تاثیر رفتار والدین بر کودکان؛ اشتباهات کودکان ریشه در رفتارهای نادرست والدین دارد!

پدر و مادرهای زیادی هستند که مراقب رفتارهای خودشان در برابر کوکان و نوجوانان خانواده نیستند چرا که کودکان بازتابی از رفتارهای والدینشان می باشند.

همان قدر که پدر و مادر بودن لذت بسیاری دارد مسئولیت بسیار دشواری است. بسیاری از والدین بدون اینکه نظارتی بر روی رفتار و اعمال خود داشته باشند از خرده اشتباهات کودکانشان ایرادات بسیاری می گیرند.

تنها آموزش دادن به کودک نمی تواند دلیل تربیت و رشد اخلاقی باشد، رفتار پدر و مادر یکی از الگوهای بزرگ و مهم کودکان است. این بار در نت نوشت رفتارهایی که بی ملاحظه از والدین سر می زند و سبب تخریب رشد تربیتی فرزندان می شود را معرفی می کنیم.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : کودکان و تروریسم؛ کودکان چگونه و چقدر باید راجع به حملات تروریستی بدانند!؟

وابستگی زیاد

کودکانی هستند که در رده کودکان بیش از حد وابسته به حساب می آیند. این کودکان از ابتدای تولدشان به این صورت نبوده اند بلکه همه چیز در این حالت به نحوه رفتار والدین بستگی دارد.

اگر والدین تمامی امور مرتبط به استقلال کودک را به طور شخصی انجام دهد، کودک به حضور آنها وابسته می شود. کودک با توجه به سنش وظایفی نسبت به حضور خود در منزل دارد که می بایست به تنهایی از عهده آنها بر آید.

برخی از والدین اجازه این کارها را به کودک خود نمی دهند. برای مثال اسباب بازی هایش را هر بار جمع می کنند، لباس هایش را به تن او می پوشانند، ظرف غذا را برایش می آورند و می برند و…

این امور می تواند کودک را طوری عادت دهد که او به تنهایی حتی قادر به بازی کردن در یک زمین بازی هم نباشد. این دسته کودکان به شدت به والدینشان وابسته هستند و بی حضور آنها از انجام کوچکترین امور نیز ناتوانند.

گاهی اوقات دورا دور کودک را حمایت کنید ولی اجازه بدهید خودش وارد میدان عمل شود.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : چگونه رفتار نادرست پدر و مادر باعث بروز مشکلات روحی و روانی در فرزندان می‌شود!

قطع صحبت

یکی از راه های پرورش مهارت های ارتباطی، صحبت کردن کودک و نوجوان در جمع است. مهم نیست این جمع خانواده سه نفری است یا یک کنفراس در کلاس سی نفری. در هر صورت کودک زمانی که اجازه و توانایی بیان افکار و احساسات درونی داشته باشد می تواند رشد ذهنی داشته باشد.

وقتی والدین حرف کودک را قطع کنند مانع بروز استعداد در فرزندشان می شوند و این خود یکی از بدترین رفتارها است. هیچ گاه صحبت های کودک هر چند نسنجیده و کم محتوا را قطع نکنید. صحبت کردن کودک به او کمک می کند بیشتر و بهتر فکر کند و در ابراز استعداد و احساسش موفق تر باشد.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : راهنمای کامل والدین شاغل؛ چگونه بابت بچه‌ها خیال جمع باشیم؟

تربیت در حضور دیگران ممنوع

parenting-FI

برای بسیاری از والدین پیش آمده که در یک جمع هستند یا یک دوست یا یک پرستار یا حتی معلم که کودک شروع به بی تربیتی می کند. ادب کردن کودک در این جور مواقع نه تنها مثمر ثمر نخواهد بود بلکه تخریب کننده است.

در نزد دیگران کودک اصلا به نصایح و آموزشهای شما گوش نخواهد داد و حتی عمل هم نخواهد کرد. بهتر است زمانی که در خانه تنها هستید مسائل تربیتی را به صورت خصوصی آموزش دهید چرا که نتیجه بهتری خواهید گرفت.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : رازهایی که برای تربیت کودکانی باهوش تر!

اهمیت مسائل آموزشی

بسیاری از کودکان هستند که آموزشهای لازم تربیتی و اخلاقی را از والدین می آموزند ولی دور از والدین رعایت نمی کنند. ممکن از معلم مدرسه یا حتی همسایه شما شاکی شود که رفتار ناشایستی از فرزندتان سر زده است.

مادامی که مسئله ای را به کودکتان می آموزید حد و مرز را برایش مشخص کنید. اگر قرار است کاری را فقط در منزل انجام ندهد چهار چوب منزل و خارج از منزل را برایش روشن کنید.

یا اگر قرار است کاری را برای همیشه در همه حال انجام ندهد اهمیت مسئله را برایش توضیح دهید. مطمئن شوید که از میزان اهمیت مسئله تربیتی مطلع شده است که در زمان عدم حضور والدین نگران بد رفتاری اش نباشید.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : روش‌های ساده برای توانمند سازی کودکان

مودب بودن

kid-yelling-e

آموختن سلام، تشکر، ادب و احترام به کودک  یک مسئله راحت است. کودکان به راحتی هر مسئله ای را می آموزند و به کار می بندند. شما به راحتی می توانید ادب را وارد چرخه رفتاری آنها کنید و به نحوی ملکه ذهنشان کنید.

 

کودکان به صورت ناخود آگاه رفتارهای پدر و مادر را انجام می دهند.

اینکه تلاش کنید اعمالی بر خلاف رفتارهای خودتان آموزش دهید تنها وقت خود را تلف کرده اید.

بکوشید آنچه که از کودک خود می خواهید همان را سرلوحه رفتارهای خود قرار دهید تا آنها نیز آئینه وار شما را الگو قرار دهند.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 9 =

برو بالا