معرفی کتاب

جایزه نوبل ادبیات ۲۰۱۵ به چه کسی رسید؛ آشنایی نزدیک تر با سوتلانا الکسیویچ

سوتلانا الکسیویچ برنده جایزه نوبل ادبی ۲۰۱۵ شد. ۱۶ مهر  ۱۳۹۴ آکادمی سوئد سوتلانا الکسیویچ نویسنده اهل بلاروس، را برنده جایزه ادبی نوبل ۲۰۱۵ اعلام کرد. اعضای آکادمی سوئد او را به دلیل “روایات چندصدایی‌اش، که مظهر محنت و شجاعت در روزگار معاصر ماست” ستوده اند. او چهاردهمین زنی است که برنده جایزه نوبل می شود.

پیش از او آلیس مونرو، نویسنده کانادایی و “بانوی داستان کوتاه” بود که سال ۲۰۱۳ جایزه را دریافت کرده بود. جایزه نوبل در رشته ادبیات از سال ۱۹۰۱ تا کنون ۱۰۶ بار روی هم به ۱۱۱ نویسنده تقدیم شده است. این جایزه علاوه بر اهمیت و اعتبار ادبی، گرانبهاترین جایزه جهان است و مبلغ هشت میلیون کرون سوئد، برابر ۸۷۰ هزار یورو یا حدود یک و نیم میلیون دلار ارزش دارد.

سوتلانا الکسیویچ در سال ۲۰۱۳ برنده جایزه صلح اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشی‌های آلمان در نمایشگاه کتاب فرانکفورت شده بود.

الکسیویچ کیست ؟

سوتلانا الکساندریونا الکسیِویچ در ۳۱ مهٔ ۱۹۴۸ در شهر ایوانو-فرانکیفسک به دنیا آمد. مادرش اوکراینی و پدرش اهل بلاروس بود. او پس از پایان تحصیلاتش به عنوان معلم و روزنامه نگار مشغول به کار شد.الکسیویچ موفق شده است ژانر ادبی نوینی را ابداع کندو قالب‌های روزنامه نگاری را گسترش بدهد.
پس از سال‌ها اقامت در تبعید، به کشورش بازگشت، اما زندگی در وطن باعث نشد که دست از انتقادهای سیاسی خود بردارد.الکسیویچ از منتقدان دولت کشورش بلاروس است و در یک دوره، از سوی دولت بلاروس مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود، از جمله تلفنش شنود می شد و اجازه حضور در محافل عمومی را نداشت.منتقدان، آثار ادبی او را سرشار از بازتاب روحیهٔ شهروندان روسیه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی می‌دانند.جنگ زنانه نیست که در سال ۱۹۸۷منتشر شد، از نخستین آثار اوست.

نوبل ادبیات ۲۰۱۵ (۷)

خانم الکسیویچ تاکنون چند داستان کوتاه، مقاله و گزارش نوشته است ولی خود می گوید تحت تاثیر الس آدامیویچ، نویسنده اهل بلاروس، صدای خود را در ژانری موسوم به “رمان جمعی” یا “رمان-سند” پیدا کرده است که تلفیق خاطرات افراد از زبان خودشان با روایت های مستقیم، اسناد و گزارش های یک رخداد یا دوره زمانی است.کتابهای (صداهایی از چرنوبیل و تاریخ شفاهی یک فاجعه اتمی) مشهورترین اثر اوست.

نوبل ادبیات ۲۰۱۵ (۵) نوبل ادبیات ۲۰۱۵ (۴)

او به همین سبک، کتاب “پسران زینک (تابوت فلزی)؛ صداهای شوروی از جنگ افغانستان” را نوشته است که خاطرات سربازان اتحاد جماهیر شوروی سابق و مادرانشان از جنگ افغانستان است – مادرانی که برخی از آنها فرزندانشان را در این جنگ از دست داده اند.او به خاطر گزارش‌ها و مصاحبه‌هایی که با انسان‌های جنگ‌زده و آسیب‌دیده انجام داده، شهرت دارد.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + چهارده =

برو بالا