حقایقی درباره سرطان دهان
زندگی و سلامت

حقایقی درباره سرطان دهان؛ آیا زخم های دهان نشانه سرطان است؟

سرطان دهان سرطانی است که در دهان یا حفره دهان گسترش می یابد.

متاسفانه امروزه با توجه به افزایش مصرف دخانیات و الکل آمار مبتلایان به این سرطان رو به افزایش است و احتمالا باید همه ما واقعیت هایی را در مرود آن بدانیم.

عمده ترین علت شروع سرطان دهان رشد سلولهای بدخیم  اپیتلیوم سنگفرشی دهان و گلو است.

۱ – تقسیم بندی مراحل سرطان دهان

مانند هر سرطان دیگری این نوع نیز مراحلی به دنبال دارد. پزشک اگر به وجود سرطان دهان در بیمار شک کند با آزمایش هایی بر روی وی با استفاده از سی تی اسکن (CT scan)، اسکن MRI، اشعه X و … سایز تومور و بررسی آسیب یا عدم آسیب به گره های لنفاوی مجاور یا ارگان های دیگر را بررسی می کند.

۲ – سیگار و الکل!

سیگار کشیدن و مصرف الکل ریسک ابتلا به سرطان دهان را بیشتر می کند. ترکیب این دو با توجه به مطالعات این ریسک را به ۱۰۰ برابر نسبت به افراد غیر سیگاری و غیر الکلی افزایش می دهد!

۳ – در معرض نور آفتاب بودن

قرار گرفتن لب ها در معرض نور خورشید یکی از فاکتورهای ابتلا به سرطان دهان می باشد. این مساله در مورد کسانی که برنزه کرده اند نیز صادق است. بنابراین در صورتی که در معرض نور خورشید مخصوصا در زمان های طولانی قرار دارید از ضد آفتاب های مخصوص حاوی SPF استفاده نمایید.

تشخیص به موقع سرطان دهان می تواند از پیشرفت آن جلوگیری کند. بنابراین اگر زخم های مقاومی در دهان دارید و یا درد بی علتی را در این ناحیه حس می کنید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

مراجعه منظم به دندانپزشک می تواند تشخیص را آسان تر نموده و درمان ها را موثر تر کند. از پزشک تان درباره نوع درمان و مرحله سرطان بپرسید و سعی کنید همواره در تماس با پزشک معالج باشید.

زخم های مقاوم دهان را لطفا جدی بگیرید مخصوصا اگر سیگار مصرف می کنید!

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

برو بالا