تکنولوژی

دانشمندان سرتاسر دنیا به چه می اندیشند؟

فرانسیس بیکن فیلسوف قرن ۱۷ میلادی می گوید کار دانشمند این است که بفهمد جهان چطور کار می کند، طبیعت را “شکنجه” کند تا اسرارش را فاش سازد.اسرار طبیعت همان علمی است که دانشمندان با توجه به آن رویدادهای علمی را به دست می آورند. دست آوردهای این دانشمندان وقتی نمود پیدا میکند که بشر بتواند بهتر زندگی کند.این تحقیقات در چه زمینه ایی است و دانشمندان به چه می اندیشند تا زندگی در دنیای آینده ما را آسان تر کنند.

کریسیتنا فیگورز

خانم کریستینافیگوئرز

فیگوئرز دبیر اجرایی پیمان آب وهوایی سازمان ملل متحد پس از پنج سال تلاش، سفر به کشورهای مختلف و ملاقات با فعالان زیست‌محیطی، تجار و دولت‌مردان، کریستینا فیگوئرز توانست مقامات سیاسی ۱۹۵ کشور جهان را در پاریس متقاعد کند که گرمایش زمین را به کمتر از دو درجه‌ی سانتی‌گراد محدود کنند.

کریستینا فیگوییرز

این موفقیتی عظیم برای این دیپلمات ۵۹ ساله‌ی اهل کاستاریکا ست. سابقه‌ی سیاسی قوی خانواده‌ی فیگوئرز، کریستینا را مدیری بالفطره بار آورده است.

میخاییا ارمتس

میخائیل ارمتس – فیزیکدان

در دهه‌های ۱۹۷۰ (۱۳۵۰) و ۱۹۸۰ (۱۳۶۰) میخائیل ارمتس پژوهشگر جوانی بود که در انستیتو فیزیک فشار بالا در خارج از مسکو فعالیت می‌کرد و از همان زمان، به تکرار آزمایش‌ها و پژوهش‌هایش عادت کرد. او بارها و بارها محیط‌های بسیار پرفشار مانند مرکز زمین را شبیه‌سازی کرد تا بفهمد مواد در آن شرایط، چطور رفتار می‌کنند. برای این کار، او نمونه‌های کوچکی از مواد مختلف را بین دو سر الماس فشار می‌داد. نتایج این آزمایش‌های شگفت‌انگیز و طولانی، هرگز مورد توجه کمیته‌ی فیزیک جایزه‌ی نوبل قرار نگرفت.

ارمتس
در پاییز ۲۰۱۴ (۱۳۹۳) ارمتس و همکارانش در انستیتو «ماکس‌ پلانک» نشانه‌هایی ثبت کردند که سولفید هیدروژن (گاز بدبویی که عامل بوی تخم‌مرغ فاسد است) تحت فشار به ابررسانا تبدیل می‌شود و می‌تواند در دمای باورنکردنی ۱۹۰ کلوین (منفی ۸۳ درجه‌ی سانتی‌گراد) جریان الکتریکی را بی‌هیچ مقاومتی منتقل کند. در مرداد ماه گذشته، او و همکارانش توانستند ابررسانایی سولفید هیدروژن را در دمای ۲۰۳ کلوین (منفی هفتاد درجه‌ی سانتی‌گراد) آزمایش کنند.

 

۱۹۷۸۹۹۰۰۵۵۸_۵a1d327a39_z

آلن استرن – علوم سیاره ایی

پژوهشگر اصلی ماموریت «نیو هورایزنز» (افق‌های نو) ناسا، آلن استرن (Alan Stern) در تیر ماه گذشته شبی بیشتر از سه ساعت نمی‌خوابید.

در چهاردهم ژوییه (۲۳ تیر) گذشته، فضاپیمای کوچک ناسا پس از سال‌ها سفرِ میان‌سیاره‌ای، به سیاره‌ی کوتوله‌ی پلوتو رسید و در نزدیک‌ترین حالت از فاصله‌ی ۱۲هزار و ۵۰۴ کیلومتری سطح آن گذشت.

استرن۱

تصاویر، طیف‌نگاری‌ها و دیگر داده‌های علمی نیو هورایزنز، برای نخستین بار چشم بشر را به دنیای یخ‌زده و شگفت‌انگیز پلوتو و «کارن» باز کرد و خستگی ربع قرن تلاش‌های استرن را زدود.

هوآنگ ۳

جان جیو هوآنگ – زیست شناس مولوکولی

جان‌جیو هوآنگ نخستین مقاله‌ی علمی جهان را با موضوع «نتایج تغییرات ژنتیکی در جنین انسان» منتشر کرد. خبر این پیشرفت شگرف در فناوری «ژن ‌ادیتینگ» (gene-editing) به معنای «اصلاح ژنتیکی» به‌سرعت در صدر تیترهای خبری قرار گرفت و بحث‌های داغی را درباره‌ی اخلاقی بودن استفاده از این روش به راه انداخت؛ اما برخلاف بسیاری از دانشمندان، هوآنگ که فردی فروتن و آرام توصیف شده، ترجیح داد خودش را از این بحث‌ها دور نگاه دارد.

هوآنگ و همکارانش در دانشگاه «سان‌یات‌سن» (Sun Yat-sen) در پژوهش خود از روش «CRISPER-Cas9» استفاده کرده‌اند؛ ابزاری پرقدرت که می‌توان آن را طوری برنامه‌ریزی کرد که دی‌ان‌ای را دقیقا در توالی‌های مشخص‌شده تغییر دهد.

 

کریستنا اسمولکx

کریستینا اسمولک – زیست شناسی سنتزی

«کریستینا اسمولک»  تلاش می‌کرد مخمرهای جدیدی بسازد که مواد مخدر تولید کنند. مخدرها یا همان داروهای قوی تسکین‌دهنده‌ی درد، کاربردی حیاتی در پزشکی دارند و در حال حاضر صرفا از گیاه خشخاش حاصل می‌شوند که بازدهی پیش‌بینی‌پذیری ندارد. پژوهشگران در جست‌وجوی روشی پایدار برای تولید مخدرها، با چالشی سخت روبه‌رو شدند؛ کسی نمی‌توانست آنزیم تبدیل‌کننده‌ی «رتیکولین» («reticuline»، یکی از اجزای اصلی سازنده‌ی مورفین و دیگر مواد مخدر) را شناسایی کند.

image.img.620.high

آزمایشگاه اسمولک توانست با شناسایی ۲۳ ژن مختلف از گیاهان، پستان‌داران، باکتری‌ها و مخمرها، نخستین ماده‌ی مخدر را با استفاده از زیست‌شناسی سنتزی تولید کند. این، برای بانوی پژوهشگر ۴۰ ساله موفقیت بزرگی است، چراکه نشان می‌دهد چطور می‌توان میکروب‌ها را به کارخانه‌های داروسازی تبدیل کرد.

david_reich

دیوید رایش – باستانشناس ژنتیکی

دیوید رایش ثابت کرد که می‌توان با بررسی مجموعه‌های ژنتیکی باستانی، به مرور تاریخ بشر نیز پرداخت.او با انتشار اطلاعات ژنتیکی ۲۳۰ انسان که طی هشت‌هزار سال گذشته در اروپا و خاورمیانه زندگی می‌کردند، به بررسی تغییرات رنگ پوست، ایمنی در برابر بیماری‌ها و دیگر ویژگی‌های افراد پرداختند.رایش فهمید که با تحلیل ژنوم تعداد زیادی از انسان‌ها، می‌تواند تاثیر مهاجرت و پیوند نژادهای مختلف را روی تغییرات ژنتیکی افراد بررسی کند.

Brian-Nosek

برایان نوزک – روان شناس تجربی

وقتی برایان نوزک دانشجوی تحصیلات‌ تکمیلی روان‌شناسی تجربی بود، روی آزمون «تداعی ضمنی» (Implicit-Association Test) پژوهش می‌کرد تا تمایلات و پیش‌فرض‌های ناخودآگاه افراد را آشکار کند. اجرای آزمون به این‌ شکل است که مثلا وقتی اسم یک مرد روی نمایشگر ظاهر می‌شود، کلید سمت راست را فشار دهید و اگر نام یک زن ظاهر شد، کلید سمت چپ. البته ساده‌ترین حالت آزمون نتیجه‌ی خاصی به همراه ندارد، اما کافی است برخی ویژگی‌ها یا شغل‌های معمول در مردان و زنان را در میان نام‌ها نشان دهید تا نتایج آرام‌آرام نمایان شوند. مثلا در یک آزمون از داوطلبان خواسته شد برای عبارت «مدیر اجرایی» و نام «سوزان» کلید یکسانی را فشار دهند، اما حتی لیبرال‌ترین داوطلبان هم مدتی مکث کردند تا بتوانند این کار را انجام دهند؛ به‌عبارت ‌دیگر، هیچ‌کس نمی‌تواند صددرصد مستقل از پیش‌فرض‌هایش عمل کند.
آزمون‌های تداعی ضمنی، بسیار چالش‌برانگیز و مملو از اطلاعات‌اند. به همین دلیل نوزک در سال ۱۹۹۸ (۱۳۷۷)، استادان راهنمایش را قانع کرد تا این آزمون را به‌شکل آن‌لاین برگزار کنند. هم‌اکنون سالانه بیش از یک‌میلیون نفر در این آزمون آن‌لاین شرکت می‌کنند و از نتایج آن، برای تحقیقات، آموزش و مقاصد دیگر استفاده می‌شود.
اما نوزک اهداف بزرگ‌تری در سر داشت. او بارها دانشمندان را ترغیب کرده تا با استفاده از این آزمون، به پیش‌فرض‌های ناخودآگاه خود توجه کنند. او معتقد است اغلب پژوهشگران، ناخودآگاه تحت تاثیر فرضیات خود قضاوت می‌کنند و ردپای این پیش‌فرض‌ها را حتی می‌توان در تفسیرهای معمولی اطلاعات نیز مشاهده کرد. نوزک در سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲) از هیات ‌علمی دانشگاه ویرجینیا استعفا داد و مرکز علم آزاد COS را به راه انداخت؛ شرکتی غیرانتفاعی -که برخلاف تعریف رایج در کشور ما، به شرکتی گفته می‌شود که قرار نیست سودرسان باشد- که روی بهبود روش‌های تحقیق تمرکز دارد. او هم‌چنین برای بیش از پانصد نشریه‌ی علمی، راهنماهایی برای شفافیت و آزاد بودن دسترسی به اطلاعات تالیف کرده است.
اما چشمگیرترین دست‌آورد «سی‌او‌اس»، پروژه‌ی «بازتولید نتایج مقالات علمی» (Reproducibility Project) بود که با تکرار جزئیات صد مقاله‌ی روان‌شناسی، اعتبار یافته‌های آن‌ها را می‌سنجید. در پایان مشخص شد که هرچند ۶۱ مورد از نتایج غیرقابل تکرار است، اما اغلب یافته‌ها تکرارپذیرند. پروژه‌های بازتولید بعدی، در حوزه‌های زیست‌شناسی سرطان، اکولوژی و علوم کامپیوتر انجام می‌شود.

 

Chemical-engineering-Professoro

ژنان بائو (Zhenan-Bao) – شیمیدان

ژنان بائو در حال تلفیق الکترونیک با بدن انسان است. این مهندس شیمی، یکی از بنیان‌گذاران حوزه‌ی مدارهای الکترونیکی آلی انعطاف‌پذیر و نازکی است که امید می‌رود به‌زودی در ساخت اندام‌های مصنوعی و ابزارهای پزشکی به‌کار گرفته شوند.

بائو جزو نخستین دانشمندانی است که توانسته پوست مصنوعی را به حس لامسه مجهز کند.

پوست-۲۸۰x164

 

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

برو بالا