آموزشی

راهنمای اجرای Google Chrome OS از روی USB و اجرا روی انواع کامپیوتر

اینبار در نت نوشت راه حلی ساده را به شما خواهیم آموخت که طی آن خواهید توانست یک USB را مجهز به این سیستم عامل کرده و در نهایت با اتصال آن به کامپیوتر شخصیستان از این سیستم عامل بدون از دست دادن سیستم عامل قبلی لذت ببرید.

حتما راجع به Chromebook ها شنیده اید، این کامپیوتر ها مجهز به سیستم عامل ابری Google که Chrome OS نام دارد بوده و با حداقل امکانات حداکثر توانایی را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

اینبار در نت نوشت راه حلی ساده را به شما خواهیم آموخت که طی آن خواهید توانست یک USB را مجهز به این سیستم عامل کرده و در نهایت با اتصال آن به کامپیوتر شخصیستان از این سیستم عامل بدون از دست دادن سیستم عامل قبلی لذت ببرید.

متاسفانه راه حلی که در ادامه خواهید دید توسط خود گوگل ارائه نشده و خوشبختانه به واسطه متن باز بودن این سیستم عامل توسط توسعه دهنده گان خلاق شاهد چنین روش هایی هستیم.

قبل از هر چیز به یک سری امکانات نیاز داریم، با هم لیست نیاز مندی ها را مرور می کنیم:

  • یک کامپیوتر شخصی که بتوانید با آن به حافظه USB متصل شوید.
  • یک عدد حافظه USB خالی دارای فضای حداقل ۴ گیگابایت.
  • یک عدد نرم افراز برای باز کردن فایل های ۷-Zip: (دانلود برای سیستم عامل های مختلف  ۷-Zip برای Windows | Keka یرای macOS | p7zip یرای Linux
  • نرم افراز Etcher image burner که برای سیستم عامل های Windows و macOS و Linux قابل دانلود می باشد.

نکته مهم: توجه داشته باشید که حافظه USB شما به صورت کامل پاک خواهد شد، هر اطلاعاتی دارید از روی آن حذف کنید.

مرحله اول: دانلود آخرین نسخه از Chromium OS image

متاسفانه گوگل منبع دقیقی برای دانلود و ارائه فایل های image این سیستم عامل ارائه نکرده است، پیشنهاد ما منبع خودجوشی به نام  Arnold The Bat است که خوشبختانه به صورت روزانه بروز می شود:

از اینجا دانلود کنید: Chromium OS

مرحله دوم: فایل های Zip شده را Extract  کنید:

از لیستی که در بالا آمد یک برنامه برای باز کردن فایل های ۷-Zip را دانلود کنید و فایل image دانلود شده را با آن Extract کنید.

مرحله سوم: حافظه USB را فرمت کنید:

حافظه USB را قبل از هر کاری فرمت کنید، توجه داشته باشید که حتما باید با فرمت FAT32 این کار را انجام دهید. تصاویری که می بینید مربوط به عملیات فرمت در ویندوز است، برای انجام این کار در سایر سیستم عامل ها از گوگل کمک بگیرید.

پیشنهاد می شود، نام حافظه USB را حین فرمت کردن به Chrome تغییر دهید.

مرحله چهارم: برنامه Etcher را نصب و اجرا کنید

همانطور که در ملزومات گفتیم، برنامه Etcher را از لینک معرفی شده دانلود کنید، خوشبختانه این برنامه برای سیستم عامل های مختلف قابل استفاده و دانلود می باشد. برای دانلود برنامه Etcher قابل اجرا در سیستم عامل های مختلف اینجا کلیک کنید.

مرحله پنجم: اجرای Etcher و نصب Image

تا اینجای کار USB را فرمت کردیم و نام Chrome را برایش انتخاب نمودیم، در ادامه آن را به کامپیوتر متصل کرده و فایل image دانلود شده که با ۷-zip بازگشایی شد را روی آن نصب خواهیم کرد. برای شروع برنامه Etcher را اجرا نمایید:

  1.  روی Select Image کلیک کرده و آدرس فایل دانلود شده را باز نموده و فایل مورد نظر را انتخاب کنید
  2. در قسمت Select Drive درایوی که حافظه USB به آن متصل است را انتخاب کنید
  3. روی گزینه Flash کلیک کرده و مقداری تا نصب سیستم عامل بر روی حافظه USB تامل بفرمایید

مرحله ششم: کامپیوترتان را ریست کرده و تنطیمات بوت را تغییر دهید

برای اعمال تغییرات در قسمت بوت بایستی سیستم را ریبوت کرده و قسمت تنطیمات CMOS را مطابق معمول برای اجرای USB و بوت شدن از روی آن تغییر دهید. لازم به ذکر است که در کامپیوتر های مختلف تنطیمات BOIS از طرق مختلفی قابل دسترس هستند  F5 یا F8 یا F12 را چک کنید. (برای سیستم عامل مک لطفا این تغییر را در گوگل جستجو کنید.)

مرحله هفتم: بوت کردن سیستم و اجرای Chrome OS

در این مرحله بدون هیچ تغییری بر روی سیستم عامل و حافظه سیستم موجود می توانید سیستم عامل Chrome OS را اجرا کنید. خواهید دید که این سیستم عامل ساده چطور رضایت بسیاری از کاربران را در سرتاسر دنیا به خودش جلب کرده است.

سوالی بود در خدمتیم

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + دو =

برو بالا