زنان در Game of Thrones
سینما

آیا داستان Game of Thrones زن محور است؟! نگاهی به زنان مقتدر در بازی تاج و تخت

بیشتر کتابهایی که در چند سال گذشته به چاپ رسیده اند و یا فیلمهایی که سر و صدای زیاد داشته اند با بحرانی فرای فمینیست رو به رو بوده اند. زنان قدرتمند از کاراکترهای رایج درامهای چند سال اخیر هستند.

انبوه ماجرا ها و داستان هایی که می بینیم و می خوانیم، تخیلی یا بر اساس داستانی واقعی، محبوب یا دور افتاده، چندان فرقی نمی کند. این روز ها اکثر آثار حقیقتی تازه را همراه خود دارند، زنان قدرتمندی را به تصویر می کشند که به روش خودشان مبارزه می کنند!

بیشتر فیلمهای خوب هالیوود در مورد یک ابر قهرمان می باشد که به تازگی این ابر قهرمانان را زنان تشکیل داده اند. در طی چند سال اخیر بیشتر فیلمهایی که مورد استقبال شدیدی از تماشاگران قرار گرفت به نحوی توسط یک کاراکتر زنانه پیش می رفته است.

نماد فمینیستی بر روی این پدیده شاید کمی دور از واقعیت باشد ولی می توان گفت که جوامع هنر و قدرت در دست زنان در حال رشد و سبقت است. تمثیلی از زنان با اقتدار و سیاسی که خلق و خویی کاملا دقیق و حساب شده را پیش می گیرند در بیشتر این کاراکترها شاهد هستیم. تمثیلی از زنان با اقتدار می باشد که موفقیت را دیر یا زود پیدا می کنند و قدرت را به دست می گیرند.

داستان هایی همانند Insurgent و Allegiant و Wonder woman و  Atomic Blonde یا حتی سریال وزینی چون بازی تاج و تخت تمثیلی از زنان با اقتدار می باشد که موفقیت را دیر یا زود پیدا می کنند و قدرت را به دست می گیرند.

دسته فیلمهای Superhero که نمایشی از به سر انجام رسیدن قدرت است در طی چند سال اخیر به کمک جامعه زنان قدرتمند اداره می شود یا بهتر است بگوییم بازیگران زن مناسب در قالب کاراکترهای داستان می توانند جای مردان قوی را پر کنند.

نمی توان گفت که همه این ها حاکمیت فمینیستی در سینما و درام است. چرا که این اتفاقات بیشتر به این معنا است که شیوه زندگی ها و صورت سطحی این وقایع، جنبشی زنانه به خود گرفته است.

این چالش از کجا و با چه هدفی شکل گرفته است را کسی نمی داند! چرا که پدیده ای خاص و تازه است که بین هنر و درام و زنان یک مثلث را رسم می کند.

در حقیقت می توان گفت سینمای مردانه با قدرت ابر قهرمانان همیشه قدرتمند به پایان رسیده است. و زنان توانسته اند درامهای بزرگ را به سمت خود هدایت کنند و خود را از یک ستاره پول ساز که تنها با زرق و برق لباس هایشان و اندام می توانستند در گوشه ای از هنر سینما جای داشته باشند به ابر قهرمانانی که داستان درام را حول محور شخصیت و کاراکتر خود می چرخانند عوض کنند.

Game of Thrones

هر کدام از شخصیت های زنانه در سریال جذاب و دیدنی Game of Thrones یک تجسم و یک تجربه خاص زنانه است. زنانی که در موقعیت های متفاوت قدرت قرار گرفته اند و هر کدام به نحوی موفق و برنده محسوب می شوند.

سانسا استارک Sophie Turner

سانسا استارک

سانسا استارک

که با خضوع و بردباری به مقامی برابر برادرش که پادشاه است می رسد. او همپای یک مرد سنجیده می شود هرچند که حداقل دو شخصیت خبیث و کثیف قصه قصد سوء استفاده از او را داشتند. ولی او می تواند خود را از این موقعیت رها کند.

آریا Margaret Constance “Maisie” Williams

آریا Margaret Constance "Maisie" Williams

آریا Margaret Constance “Maisie” Williams

خواهر سانسا، که به نحوی دختری پسرنما می باشد چرا که هنوز جا افتادن زنی که در این سن بتواند یک تنه تمامی حریفان خود را با شمشیر شکست دهد کمی دور از واقعیت و شاید دور از پذیرای ذهنی است. او نیز توسط کشیشی به نام ملینسندر که قطب قدرت مذهبی است مورد آزار قرار می گیرد ولی حس انتقام از او زنی قدرتمند می سازد.

اولنا تایلر née Redwyne

اولنا تایلر née Redwyne

اولنا تایلر née Redwyne

که از قدرتمند ترین سیاست مدران زن قصه به شمار می رود تجربه مادربزرگ برتر را به عهده می گیرد و می تواند بسیاری از راههای جدید را جلوی پای کاراکترها قرار دهد. او می گوید: ” من افراد باهوش زیادی رو شناخته‌ام. من بیش از همه اون‌ها عمر کرده‌ام. می‌دونی چطور؟ نادیده‌شون گرفتم. ” اولنا زنی با سیاست است که برای نوه اش نیز با سیاست وارد عمل می شود و قدرتمندانه او را به سمتی که موفقیت و قدرت است هدایت می کند. شاید بتوان گفت او برنده این سریال است.

کالیسی Emilia Isabelle Euphemia Rose Clarke

کالیسی Emilia Isabelle Euphemia Rose Clarke

کالیسی Emilia Isabelle Euphemia Rose Clarke

که از پر طرفداراترین کاراکترهای این سریال به شمار می رود نشانه یک حکومت کاملا مقتدرانه و فمینیست است که با قدرت خاص و عجیبی که در او نهاده می شود از یک دختر که توانایی ایستادگی در برابر حکم برادرش را حتی ندارد در آمده و به مادر سه اژدها مبدل می شود تا تمامی اقلیم ها از حضور او واهمه داشته باشند.

سرسی لنیستر Lena Headey

Lena Headey

می توان گفت او از ضعیف ترین زنان در داستان این سریال است. زنی که با برادرش هم خوابه است و شخصیتی بسیار ضعیف و آسیب پذیر دارد. او حتی در برابر غرور فرزندش هم نمی تواند کاری انجام دهد. سرسی که در فصل ششم در برابر دیدگان شهر به حکم قاضی شهر ناچار به مجازات شد برای ادامه دادن به فرمانروایی خویش با قدرت مرد غول پیکری که مدام در حال نگهبانی از اوست زندگی می کند.

برین تارث Gwendoline Christie

برین تارث Gwendoline Christie

برین تارث Gwendoline Christie

برین نیز از زنانی بسیار قوی در این سریال است که قدرت فیزیکی و اخلاق او کاراکتر مهربانش را محبوب کرده است. برین که یک سرباز ساده است با شناخته شدنش پیشرفتهایی می کند و می تواند وفاداری اش را نسبت به خاندان استارک ها ثابت کند. او قوی ترین زن این قصه می باشد و حکم یک سرباز و نگهبان مهربان و در عین حال مقتدر را دارد.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 13 =

برو بالا