گوناگون

شکارچی هایی که شکار را کنار گذاشتند

به پاس قدردانی از شکارچیان

در حرکتی ارزنده و بی سابقه در کشور که تا پیش از این مانند آن اتفاق نیفتاده بود، شکارچی به جای قربانی کردن حیوانات اسلحه را قربانی کرد. شکارچیانی داوطلبانه تفنگ های گلوله زنی و ساچمه زنی خود را تحویل دادند و با این کار به جمع دوستداران و حافظان محیط زیست جانوری پیوستند و برای همیشه دست از تهدید و مرگ حیات وحش شستند. شکارچیانی که اینبار به حیات وحش جان بخشیدند. کار خوب و ستودنی شکارچیان ایلامی که رسانه ها کمتر به آن پرداختند و با کج سلیقگی از تولید و پخش مستند و گزارشهایی از آن سر باز زدند.

 

شکار و شکارچی

شکارچیان تفنگهایشان را زمین گذاشتند و با شکار خداحافظی کردند تا به حفظ حیات وحش و حمایت از گونه های ارزشمند جانوری بلند شوند که نسل آنها در آستانه انقراض است. شکارچیان ساکن بخش پهله استان ایلام با این اقدام ارزشمند و قابل تقدیر در راهی قدم گذاشتند که در سالهای گذشته شکارچیانی از کردستان در آن پیش قدم بودند و گروهی از شکارچیانی از آذربایجان غربی، همدان، کرمانشاه نیز به آنها پیوسته بودند.

آنها توبه شکار کردند تا به حفظ تنوع ‌زیستی در حیات وحش ایران کمک کنند. دست میرزاد و ماشالا به این غیرت ایرانی،آنها الگوی شکارچیان ایرانی هستند. در سال‌های اخیر، رسمی در میان شکارچیان شکل گرفته که در روزهای پایانی‌ سال یا نخستین روزهای سال، شکارچیان اسلحه‌های خود را می‌شکنند و توبه شکار می‌کنند. فروردین ٩٣ مردم شهر «نودشه» در منطقه هورامان از توابع استان کرمانشاه با شکستن اسلحه شکاری، سوزاندن قفس‌ها و آزادسازی کبک‌ها، شکار را کنار گذاشتند.

پس از آن چند تن از شکارچیان آذربایجان ‌غربی با کنار گذاشتن شکار حیوانات و پرندگان، اسلحه‌های شکار خود را پلمب کردند و شکستند. چند ماه بعد شکارچیان مجاز همدانی مجوز شکار خود را تحویل دادند و اسلحه‌های شکاری خود را شکستند. آخرین گام را شکارچیان ایلامی برداشتند تا تفنگ‌شکنی و توبه شکارچیان ادامه داشته باشد و در روزهایی که سازمان حفاظت محیط ‌زیست برای حفاظت از حیات ‌وحش، مجوز شکار برای چهارپایان صادر نمی‌کند، آنها هم در راه حمایت از حیات‌ وحش قدم بردارند. براساس آخرین آماری که توسط معاون طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور اعلام شده بیش از یک میلیون اسلحه شکاری در کشور وجود دارد که برای هر قبضه اسلحه در سال ۲۰گلوله سهمیه اختصاص می‌یابد، این درحالی است که جمعیت کل گونه‌های چهارپای قابل شکار کشور اعم از آهو، کل، بز، قوچ ومیش ۱۱۰هزار راس برآورد می‌شود.

محمد علی اینانلو، صدای گیرای طبیعت‌ ایران کاش بود و میدید که زحمات تولیدات فرهنگی که در دهه ۸۰ کشیدند امروز در دل شکارچیان نشسته و آنها خود داوطلبانه اقدام به شکستن سلاح خود میکنند. امروز یادآور درس اوست که بزرگترین تخریب‌هایی که توسط مردم در محیط زیست ایجاد میشود به دلیل نداشتن احساس مالکیت و تعلق خاطرآنها به محیط زیست و یا حیات وحش است.حال که این تعلق خاطر بوجود آمده است این وظیفه مسئولین امر است که به توسعه و تجهیز زیستگاهها و مدیریت بهینه آن بپردازند.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. بیوگرافی

    ۳۰ خرداد ۱۳۹۵ at ۱۲:۵۱

    بسیار ممنون عالی و مفید بود

    0

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 12 =

برو بالا