اختصاصی نت‌نوشت

غلبه بر شکست: درس هایی از موفق ترین انسان های تاریخ

کمتر کسی از ما هست که بخواهد از شکست حرف بزند. ما دوست نداریم از آغاز هایی صحبت کنیم که سرانجام خوبی نداشتند، از انسان هایی یاد کنیم که همه جنبه های زندگی خود را از دست دادند؛ سرمایه، روابط، اعتبار و حتی سلامت جسم و جان خود را، و به موفقیت نرسیدند. ولی شاید وقت آن رسیده که ما شکست های خود را بپذیریم. می توانیم بعد از هر شکست، به بزرگترین موقعیت های تجاری در زندگی دست پیدا کنیم.

شاید زمان آن رسیده که ما درس هایی که از شکست هایمان گرفتیم را به موفقیت تبدیل کنیم. با ما باشید و سه تا از بزرگترین شکست های تاریخ را ببینید، شاید دیدن این شکست ها الهام بخش ما در پیروزی های بعدیمان باشد.

۱۴۳۸۹۳۰۴۲۶_john-rockefeller-industrie-du-petrole-340

۱٫ جان دی راکفلر

سال ها قبل از اینکه او اولین میلیاردری باشد که صنعت نفت را در آمریکا به دست می گیرد و در هیاهوی مجادلات بر سر انحصار صنعت نفت، از هیچ، ثروت و قدرتی عظیم بسازد، جان دی راکفلر یک پسربچه دبیرستانی اخراجی بیش نبود. ولی این جلودار رسیدن او به چنین موفقیتی نبود و او یکی از نابغه ترین بازرگانان کل تاریخ شد. پس موفقیت های وی در ساخت غول های پالایشگاهی «استاندارد اویل»، او مورد حمله رسانه ها قرار گرفت و دچار معضلات قانونی شد که همین امر موجب جدایی کامل وی از تجارتی شد که سالها برای ساختنش وقت صرف کرده بود. ولی او بعد از این شکست، با هوشیاری توانست زندگی تجاری خود را باز پس گیرد و به روز های اوج باز گردد و شکست خود را به پیروزی دوباره بدل کند. بعد از این شکست، او به یکی از ثروتمند ترین انسان های تاریخ تا به امروز تبدیل شد که بیشترین فعالیت های بشر دوستانه ای را انجام داده، اون بیش از ۳۰ میلیون دلار از دارایی های خود را صرف فعالیت های آموزشی و اجتماعی در سراسر جهان نمود. میراث او صرف اقدامات نوین بشر دوستانه ای شد که تاثیر مثبت آن هنوز هم در سراسر جهان قابل مشاهد است.

 

۱۴۳۸۹۳۰۴۷۴_shutterstock_244393207

۲٫ توماس ادیسون

توماس ادیسون یکی از بزرگترین مخترعان جهان به شمار می رود. او مخترع لامپ بود و بیش از ۱۰۰۰ اختراع در طول زندگیش اش ثبت کرد. او عمده موفقیت های بزرگش را پس از رهایی از شکست هایش به دست آورد.

به جرأت می توان او گفت بدون مواجهه با شکست هایش در زندگی، نمیتوانست به چنین موفقیت هایی دست یابد. از اولین اختراعات قابل توجه او، یک دستگاه الکترونیکی ثبت رأی بود که توسط حکومت استفاده میشد. این دستگاه، آراء را ثبت و تعداد آن را محاسبه می کرد. ادیسون اعتقاد داشت دستگاهش بسیار کاربردی و تأثیرگذار است، ولی دولت (مشتری او) چنین اعتقادی نداشت و اختراع او را رد کرد. بعد از روبرو شدن با این شکست، او تمرکز خود را روی یافتن مشتریانی با پتانسیل بالاتر کرد، با این باور که «من هیچوقت چیزی نخواهم ساخت که کسی حاضر به خریدن آن نباشد». شکست خوردن و درس گرفتن از شکست ها، شاید بزرگترین تجربه برای انسان های پیشرو و خلاق است. به قول ادیسون: «بسیاری از کسانی که در زندگی شکست خوردند، کسانی هستند که نمیدانستند وقتی از تلاش دست میکشند، چقدر به موفقیت نزدیکند!»

 

۱۴۳۸۹۳۰۵۳۵_shutterstock_98749718

۳٫ استیو جابز

استیو جابز، یکی از موفق ترین انسان های پیشرو در عصر نوین، و خالق «اپل» یکی از با ارزش ترین برند های حال حاضر جهان است. اما این موفقیت های بزرگ، همیشه او را در زندگیش همراهی نکرده. در حقیقت، به گفته خودش، شکست هایش او را به سمت چنین دستاوردهای عظیمی هدایت کرده. شکست هایی مثل اخراج از دانشگاه. جابز در سخنرانی دانشگاه استنفورد گفت: «اگر از دانشگاه اخراج نمی شدم، هیچوقت وارد کلاس های هنری خوشنویسی نمی شدم و کامپیوترهای شخصی امروزه از چنین فونت ها و حروف زیبایی برخوردار نبودند». یکی دیگر از ناکامی های بزرگ او، اخراج از کمپانی اپل در اوایل تاسیس این شرکت بود. ولی این بار، این شکست او را وارد مسیر جدیدی نکرد. او به اپل بازگشت تا یکی از تاثیرگذار ترین عوامل در موفقیت خودش و کمپانی اپل شود. جابز در این باره گفت: «اخراج از کمپانی، به من این حق انتخاب را داد که وارد یکی از خلاقانه ترین دوره های زندگی خود بشوم»

هیچ انسان موفقی رویای شکست خوردن را در سر نداشته. شکست چیزی نیست که ما علاقه به گفتگو پیرامون آن داشته باشیم. ترجیح می دهیم در گروه انسان های موفق قرار بگیریم و بر این جنبه از زندگی تمرکز کنیم. ولی حقیقت اینست که مهمترین عامل رسیدن به موفقیت، تجربه سختی ها، رسیدن به شکست های بزرگ، و پیمودن راه از میان این جمله از کنفسیوس است که: «در زندگی شکست نخوردن مایه افتخار نیست. بلکه افتخار، برخواستن پس از هر شکست است»

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. Pingback: غلبه بر شکست: درس هایی از موفق ترین انسان های تاریخ | نیوز تک

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

برو بالا