اخبار تکنولوژی

توجه توجه؛ ۸۰% از گوشی های اندروید در معرض خطر نفوذ هکرها هستند!

این باگ به مهاجم اجازه می دهد که به داده های انتقال داده شده توسط کاربر، اپلیکیشن ها و سرور های برنامه ها دسترسی داشته باشد.

درصد بسیار بالایی از گجت های همراه که نام هوشمند را هم یدک می کشند به سیستم عامل اندروید مجهز هستند، سیستم عاملی با پشتیبانی گوگل و بر پایه لینوکس.

سال ۲۰۱۲ بود که برای اولین بار باگ مذکور در کرنل سیستم عامل لینوکس مشاهده شد، این باگ به مهاجم اجازه می دهد که به داده های انتقال داده شده توسط کاربر، اپلیکیشن ها و سرور های برنامه ها دسترسی داشته باشد.

این باگ به بد افزار های جاسوس کمک می کند تا تک تک اطلاعات و داده های شخصی کاربر را بررسی کرده و مشاهد و کنترل کنند! نقص امنیتی که توسط یک گروه امنیتی بررسی و ازائه شده همچنان در اندروید KitKat 4.4 قابل دسترس است، این سیسیتم عامل اکنون بر روی بیش از ۸۰ درصد دستگاه های اندرویدی نصب شده و در حال اجراست و طبق آمار بر بر روی بیش از ۱٫۴ میلیارد دستگاه موبایل و یا تبلت این مشکل و خطر نفوذ وجود دارد!

بررسی این حفره و باگ امنیتی حوای دو مطلب است، یکی خوب و دیگری بد!
بد اینکه این باگ به هکر ها و افراد مهاجم حتی امکان استراق سمع و شنود را حتی در مواردی که شما به شبکه متصل نیستید خواهد داد و خوب اینکه باید بدانید انجام این مهم و این نوع تهاجم کار هر کسی نیست! نه اجرای گسترده آن ممکن است و نه کار آسانی برای انجام است. اما در صورتی که مهاجمی قصد نفوذ به اطلاعات شخصی و گوشی تلفن همراه شما را داشته باشد با مقداری وقت گذاشتن و اعمال نفوذ ابتدایی از طریق شبکه خواهد توانست به دستگاه شما نفوذ کند!

نکته ای که احتمالا نگرانی بسیاری را راجع به دستگاه هایشان مرتفع خواهد کرد اینکه گوگل در پاسخ به مهندسان امنیتی شرکت Ars Technica کد آسیب پذیری را CVE-2016-5696  اعلام کرده و گفته تیم امنیتی و فنی هر چه سریعتر این مشکل را مرتفع خواهند کرد!

البته کمی از ذهن دور است که گوگل بتواند بر روی این ۱٫۴ میلیارد دستگاه قابل نفوذ افزونه ای نصب کند و این مشکل را حل نماید، نت نوشت به طور اکید توصیه می کند که اگر گوشی یا تبلت شما از سیستم عامل اندروید KitKat 4.4 استفاده می کند، آن را سریعا بروز کرده و یا در صورت عدم بروز رسانی ان را تعویض نمایید!

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

برو بالا