موسیقی

روایت هفتاد و سومین نفر از عاشورا؛ با صدای حامد بهداد، شهاب حسینی و بهروز رضوی

روایت‌ از عاشورا در صحنهء نمایش، چه در شکل تعذیه یا شبیه‌خوانی و چه در سبک‌های مدرن‌تر تئاتری، جزئی از تاریخ روایت حادثهء کربلا است که بی‌شک اجری کمتر از روضه‌خوانی و مداحی اهل بیت (ع) ندارد. این بار با محرمی روبرو هستیم که به صوت «هفتادوسومین نفر» روایت می‌شود.

۷۳

آلبوم صوتی «هفتادوسومین نفر» با صداپیشگی حامد بهداد، شهاب حسینی و بهروز رضوی در محرم امسال از زبان حال عاشوراییانی خبر می‌دهد که حسین‌ را دیدند و در مقام شهیدان در خون غلتیدند؛ «کرب و بلا». خبر برای آن عاشوراییانی روایت می‌شود که از حسین فقط شنیده‌اند و در ماتم واقعه‌ای سهمناک قرن‌هاست که به سوگ نشسته‌اند.

به ‌جز اولین قطعه که روایت را با موسیقی امید روشن‌بین آغاز می‌کند، بیست قطعهء بعدی این روایت به قلم یاسین حجازی نوشته شده است. این اثر به کارگردانی رضا اقتصادی به اجرا درآمده و توسط موسسهء رسانه آفتاب پشتیبانی مالی شده است.

بنای روایت هفتاد و سومین نفر

بنا به گفتهء رضا اقتصادی کارگردان هنری این اثر نمایشی، روایت عاشورا با ورود «طِرِمّاح بن عَدِی الطائی» آغاز شده و در انتها با رسیدن خبر شهادت حسین بن علی (ع) به او پایان می‌گیرد. به گفتهء وی، این شخصیت به این دلیل به عنوان هفتادوسومین نفر انتخاب شده است چراکه «ما امروز می‌توانیم با او همزاد‌پنداری داشته باشیم» و مخاطبین را به این اندیشه رهنمود می‌سازد که «بسیاری از ما ادعاهای زیادی داریم اما در مواقع ضروری ممکن است کنار بکشیم و زندگی و زن و فرزند را بهانه کنیم».

cover2

در خلال روایتی که شنوای آن هستیم، راوی خود در میانه نیست. وی اولین رجز این آوردگاه تفدیده را از دیدهء شورانگیزش آغاز می‌کند و هم اوست که در آخر با چنان شنیدهء سهمگینی آن را به پایان می‌برد. حقیقتی عیان از پهنای شنیده‌هایی که هنوز هم پرحرارت بر زبان بازگو می‌شوند، اما هرگز نخواهند توانست ژرفای دیده‌هایی را که به خون بسته شده‌اند پاسخ‌گو باشند.

نت‌نوشت از همهء خوانندگان تقاضا دارد ایشان را در این ایام از دعای خود محروم نکنند.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هشت =

برو بالا