پیوند قلب؛ 555 روز زندگی با قلب مصنوعی
دانستنی‌های سلامتی

در انتظار پیوند قلب؛ ۵۵۵ روز زندگی با قلب مصنوعی درون کوله پشتی

سال ۲۰۰۷ بود که در جریان بازی بسکتبال لارکین دچار اختلال شد و بیماری اش نمود کرد، پس از پیگیری های مختلف پزشکی متوجه شد که همانند برادرش و به صورت ارثی به بیماری آریتمی دیسپلازی بطن راست (ARVD) دچار است، این بیماری باعث بروز سکته های ناگهانی در ورزشکاران زیادی شده که همگی در میان میدان دچار سکته شده و حتی جان خودشان را از دست داده اند.

نام این جوان ۲۵ ساله Stan Larkin است، کمتر از ۲ سال پیش بود که به دلایلی نتوانست قلبش را از دست داد و مجبور شد در صف انتظار برای پیوند قلب قرار بگیرد، این اتفاق لارکین را ناچار کرد تن به اتصال همیشگی به کوله پشتی ای بدهد که کار یک قلب مصنوعی را برای او انجام خواهد داد. این کوله نه تنها به زنده ماندن لارکین کمک کرده بلکه توانایی بازگشت به جریان زندگی را به او داده و حتی لارکین این روز ها بسکتبال هم بازی می کند.

سال ۲۰۰۷ بود که در جریان بازی بسکتبال لارکین دچار اختلال شد و بیماری اش نمود کرد، پس از پیگیری های مختلف پزشکی متوجه شد که همانند برادرش و به صورت ارثی به بیماری آریتمی دیسپلازی بطن راست (ARVD) دچار است، این بیماری باعث بروز سکته های ناگهانی در ورزشکاران زیادی شده که همگی در میان میدان دچار سکته شده و حتی جان خودشان را از دست داده اند.

لارکین و برادرش دومینیک بلافاصله در لیست دریافت پیوند قلب قرار گرفتند اما این صف طولانی است و صبر زیادی و دوخته شدن به تخت بیمارستان برای مراقبت های ویزه را طلب می کند که در نهایت باعث شد پیشنهاد قلب مصنوعی SynCardia را رد نکنند و تن به همراه داشتن یک سیستم مصنوعی برای رفع مشکل قلبشان باشند. متاسفانه یا خوشبختانه برای بیماران تنها راه کنار آمدن با این بیماری غیر از پیوند قلب همین استفاده از قلب مصنوعی است.

دومینیک خوش شانس تر بود و مدت کمی بعد از اتصال قلب مصنوعی قبلی با توانایی پیوند به بدن او یافت شد و این عمل با موفقیت او را به زندگی معمولی رساند اما برای لارکین قصه کمی متفاوت بود و او همچنان باید منتظر پیوند بماند و این انتظار خیلی طول کشید و لارکین بیش از ۵۵۵ روز با قلب مصنوعی درون کوله زندگی کرد.

لارکین باید همیشه کوله ای به وزن ۶ کیلوگرم را همراه می داشت و گفتنی است او تنها فردی بود که تحت نظارت دانشگاه میشیگان اجازه خروج از بیمارستان و زندگی به صورت عادی با قبل مصنوعی را دارا بود.

کمتر از یک ماه پیش درست ۶ می ۲۰۱۶ لارکین تحت عمل جراحی پیوند قلب قرار گرفت و اکنون با یک قلب پیوندی به زندگی روزانه اش ادامه می دهد.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 1 =

برو بالا