کتاب‌خانه

چرا کتاب نمی خوانیم ؟ کتاب های صوتی (بخش سوم )

چرا کتاب نمی خوانیم ؟ کتاب های صوتی (بخش سوم )

کتابهای صوتی

alimardankhan

داشت عباس قلی خان پسری
پسر بی ادب و بی هنری
اسم او بود علی مردان خان
کُلفت خانه زِ دَستش به اَمان
پشت کالسکه یِ مردم می جَست
دل کالسکه نشین را می خَست
هر سَحرگه دم در بر لب جو
بود چون کرم به گِل رفته فرو
بسکه بود آن پسره خیره و بد
همه از او بَدشان می آمد
هر چه می گفت لَله لَج می کرد
دَهَنَش را به لله کَج می کرد
هر کجا لانه ی گنجشکی بود
بچه گنجشک درآوردی زود
هر چه می دادند می گفت کَمَست
مادرش مات که این چه شکمست

حتما شما هم در دوران کودکی این شعر یا از این قبیل قصه های صوتی را در نوار های کاست که برروی کتاب قصه ها بود، گوش داده اید . کتابهای صوتی از سالیان پیش رونق داشت از کتابهای دوران کودکی گرفته مثل حسن کچل و . . . که نوارهای کاست با نقاشی های کودکانه در یک پکیج به فروش می رسید تا شازده کوچولو با انواع ترجمه ها و بسیاری از کتب دیگر که امروزه بسیار بسیار راحت دردسترس دوستداران کتاب قرار دارد.
یک فرد نابینا به نام دکتر جواد شوکولاتخور برای اولین مرتبه کتاب صوتی را در ایران مورد استفاده قرارد اد و مردم نیز بسیار استقبال کردند درصورتی که کتاب صوتی به صورت کلی اولین بار در ایالات متحده امریکا حدود ۷۹سال پیش تنها برای افراد نابینا طراحی شد .

از راه گوش باده خوری هیچ کس ندید

ارتباطی که از راه چشم و مغز برقرار می شود بسیار قویتر و پایدارتر از ارتباطی است که از طریق گوش برقرار می گردد. شما در حینی که گوش می دهید چشمتان در سوی دیگری نگاه می کند وفرکانس موضوع دیگری را به مغز ارسال می کند که مغز ناخود آگاه آنرا تجزیه می کند ولی در حالیکه به کلمات کتاب نگاه می کنید و آنرا می خوانید مغز علاوه بر حس بینایی که کلمات را بررسی می کند حواستان را هم تنها به آن کلماتی که می بینید معطوف می سازد.این روزها به دلیل مشغله بسیار انسانها و زندگی ماشینی بسیاری از افراد از کتب صوتی استفاده می کنند. به نظر من این کتب تنها جنبه شنیدن اخبار از رادیو را دارند . کمتر ملموس هستند و شما با شنیدن کلمات در حالیکه مشغول کار دیگری هستید فقط آنها را مرور می کنید .در کتب صوتی کمتر پیش می آید که بر گردید و جمله یا پارگرافی را مجدد بخوانید یا گوش دهید . به کتاب گوش می دهید و می گذرید دقیقا مانند اخباری که از رادیو می شنوید . حال آنکه این اخبار را ازتلویزیون ببینید تصاویر درک عمیقتری از موضوع به شما می دهند.بی شک کتابهای صوتی جایگزین کتابهای کاغذی نخواهند بود ودر همین چند سال نیزنتوانستند رتبه بالاتری نسبت کتابهای کاغذی کسب کنند. اما بهانه گوش فرا دادن به کتابهای صوتی یکی دیگر از راههای دوری از مطالعه و کتاب خواندن است .

ادامه دارد . . . .

مطالب پیشین مربوط به همین بحث:

چرا کتاب نمی خوانیم؟

چرا کتاب نمی خوانیم؟ رسانه های اجتماعی

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − یازده =

برو بالا