میگرن
زندگی و سلامت

راه های کاهش حملات میگرنی برای خانم ها؛ میگرن را در کنترل خود بگیرید!

مادرانی که به میگرن مبتلا هستند بسیار بیشتر از پدرانی که به میگرن مبتلا هستند درد می کشند راه کارهایی وجود دارد که مادران نیز از بیماری میگرن فاصله گرفته و آرامش بیشتری داشته باشند.

میگرن بیماری مزمنی است که افراد مبتلا برای درمان آن راه راه کارهایی بسیار دشوار را متحمل می شوند. دردهای میگرن به خصوص اگر به یک مادر حمله کند نیاز به مراقبت های بیشتر و بهتری دارد.

این بیماری در زنان سه برابر بیشتر از مردان شیوع دارد و بین سنین ۳۰ الی ۴۰ سالگی رایج تر می باشد. در واقع می توان گفت از هر ۴ زنی که در سن ۳۰ سالگی به سر می برد، یک نفر به میگرن مبتلا می باشد.

معضل و مشکل بزرگ مادران مبتلا به میگرن این است که چگونه می توانند زمانی که از درد میگرن رنج می برند کودکان خود را به این درد متوجه کنند تا کمتر در حوزه آرامش آنها شیطنت کنند؟! بهترین درمان برای مادران مبتلا به میگرن این است که بتوانند مدیریت خوبی بر بیماری و اوضاع خانه داشته باشند.

میگرن بیماری است که درمان دقیق و چاره جویانه ای ندارد، پس بهتر است با مدیریت صحیح بیماری را کمی آرام تر کنند.

علت میگرن

مطالعات نشان داده است که مبتلایان به میگرن اعتراف می کنند که علت سردرد آنها لذت نبردن از فعالیت های خانوادگی است. عوامل بسیاری مانند آفتاب بسیار شدید، گوش دادن به موسیقی بسیار بلند و یا برخی از خوراکی ها شروع کننده خوبی برای میگرن هستند. خستگی نمی تواند سبب بروز میگرن باشد ولی می تواند به عوامل تشدید میگرن را فعال کند و سردردها را شروع کند.

پس برای بهتر شدن اوضاع اجازه ندهید که خسته شوید و برای این کار از پدر یا دیگر اعضا خانواده کمک درخواست کنید. اگر کودک نوپا دارید که نیازمند فعالیت فیزیکی بسیاری هست، با همکاری دیگران خستگی را از خود دور کنید.

دوری از این عوامل تا حد زیادی می تواند آرامش بیشتری به بیماران بدهد. شناخت کافی از علت بیماری بخش بزرگی از درمان میگرن محسوب می شود.

شما می توانید عواملی که میگرن را تشدید می کند شناسایی کرده و از آنها دوری کنید، تغییر شرایط زندگی شما را از دردهای میگرنی بسیار دور خواهد کرد و با آرامش بیشتری زندگی خواهید کرد.

سبک و برنامه ریزی داشته باشید

migraine

مطالعات اخیر نشان می دهد که عادات درست و خوب مانند خواب به موقع، ورزش روزانه، هیدراتاسیون می تواند تا ۵۰ درصد از شدت میگرن بکاهد. بیشتر داروهای میگرن همراه با ورزشها و تمرین های بسیاری تجویز می شود تا شدت میگرن را کاهش دهد. مدیتیشن، تنفس های عمیق می تواند و داروهای پیشگیرانه تا حد زیادی از دردهای شدید میگرن پیشگیری می کنند.

بیشتر مادران به دلیل کمبود وقتی که دارند از مراقبت های بسیار ساده خود نیز سر باز می زنند. اختصاص ساعاتی در روز برای خود بسیار مفید تر از اختصاص ساعات استراحت برای درمان میگرن است.

یوگا، مراقبه و تنفس های درمانی یا حتی پیاده روی چند ساعتی بیشتر زمان یک مادر را نخواهد گرفت ولی در عوض میگرن کمتر و یا کوتاه تر به سراغ او می رود و این سبب می شود با آرامش بیشتری از کودک خود مراقبت کند.

داروها را بشناسید

migraine

مسلما هیچ دارویی وجود ندارد که به یک باره بتواند میگرن را کاملا درمان کند. رژیم های دارویی در درمان این بیماری بسیار تاثیر گذار هستند. داروهای مسکن بسیاری برای میگرن وجود دارد. میزان پیشرفتگی میگرن خود را شناسایی کنید تا بتوانید داروی مناسب آن را بیابید.

گاهی میگرن در حدی است که یک مسکن معمولی مانند استامینوفن یا آسپرین آن را خوب می کند. بیشتر داروهای مسکن از خانواده  OTC یک درمان مناسب برای میگرن به شمار می روند ولی گاهی نیاز به triptans می باشد تا عروق خونی بهتر عمل کند.

داروهای رده تیترتان نیز یک نوع درمان برای میگرن محسوب می شود که بسته به شدت آن تجویز می شوند. برخی از میگرن ها نیاز به داروها پیشگیرانه دارند مانند داروهای تشنجی توپیرامات یابتا بلوکر یا پروپرانولول.

که البته با عوارضی همانند ضعف عضلانی، سرگیجه و حالت تهوع همراه است. بنابراین قبل از اینکه دچار حملات شدید و دردناک میگرن شوید داروهای مناسب مصرف کنید.

کیت میگرن

بسیاری از پزشکان روان شناس به افراد مبتلا به میگرن توصیه می کنن که یک ” کیت میگرنی ” داشته باشند. تمام داروهای اساسی، بطری آب، یک بسته یخ برای کمپرس، آب‌نبات زنجبیل جهت از بین بردن تهوع را در این کیت قرار دهید.

این کیت را هم در منزل و هم در اتومبیل خود داشته باشید حتی می توانید در کیف همراهتان نیز قرار دهید. بیماری خود را به طور کامل برای فرزندانتان توضیح دهید تا هنگام بروز حملات اجازه استراحت به شما بدهند.

همراهی خانواده به خصوص فرزندان از مهمترین عوامل درمان به شمار می رود. مسئولیت های خود را در طی یک هفته یادداشت کنید تا در صورتی که فرصت داشتید چندی از آنها را زودتر از موعد انجام دهید.

مثلا می توانید چند وعده غذای نیمه آماده در فریزر خود داشته باشید تا روزهایی که حملات به شما اجازه آشپزی نمی دهد افراد خانواده از آنها مصرف کنند. در صورتی که کودک نوپا دارید از یک همراه مانند خواهر، مادر، همسر یا یک دوست یاری بخواهید تا در نگهداری او به شما کمک کند.

 

میگرن در یک خانواده عضو جدیدی است که می بایست با ترفند های خاص خودش آن را درمان کرد.

به دلیل آنکه یک مادر در خانه مسئولیت های بسیاری را به عهده دارد، در صورتی که به میگرن مبتلا باشد نیاز به همکاری بیشتری از اعضا خانواده دارد.

درمان های بسیاری برای میگرن وجود دارد که تنها درد هنگام حملات را تا حد زیادی کاهش می دهد با شناخت راه های درمان هنگام حملات و یا قبل از آرامش بیشتری می توان داشت.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

برو بالا