کیست تخمدان
زندگی و سلامت

کیست تخمدان را با این روش‌ها بدون دارو درمان کنید؛ کیست تخمدان از عوامل ناباروری

کیست تخمدان در نتیجه عدم تعادل هورمونی ایجاد می شود ولی با رعایت رژیم غذایی و داروهای گیاهی این بیماری شایع را درمان یا حداقل کنترل کنید. سندرم ابتلا به کیست تخمدان – به اختصار PCOS – به دلیل ایجاد عدم تعادل هورمونی بین ۵ تا ۲۰ درصد زنان را در سنین باروری گرفتار می کند.

چرا به آن پلی کیست گفته می شود؟

معمولا در یک تخمدان چند کیست کوچک ایجاد می شود. این کیست ها معمولا خطرناک نیستند ولی باعث می شود تا تعادل هورمون های استروژن و پروژسترون در بدن زنان به هم بخورد.

هورمون تستوسترون یعنی هورمون مردانه که به میزان کمی به طور طبیعی در زنان وجود دارد با حضور این کیست‌ها در تخمدان از سطح طبیعی بیشتر می شود.  در واقع وجود بیش از اندازه این هورمون در بدن زنان باعث جلوگیری از ایجاد تخمک طی برنامه دقیق ماهیانه می شود. این عدم تعادل هورمونی، عادت ماهانه و باروری و بعضی مواقع ظاهر فیزیکی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.
عواملی مثل ژنتیک، شرایط زیست محیطی، رژیم غذایی نادرست و استرس طولانی مدت در ایجاد این نوع کیست‌ها دخیل است.

علایم ابتلا به کیست تخمدان

کیست تخمدان

تخمدان سالم

 

در بسیاری از زنان این بیماری به درستی تشخیص داده نمی شود. چرا که گاهی در بیماری‌هایی مثل تیروئید یا سندروم خستگی دوره ای علائم مشابه عدم تعادل هورمونی دیده می شود.

در عین حال داشتن کیست تخمدان در زنان مختلف علایم متفاوتی دارد که تشخیص را مشکل می کند. ولی به طور کلی علائم مشابه زیر در بیشتر زنان مبتلا به کیست تخمدان دیده می شود :

کیست تخمدان

تخمدان پلی کیستیک

• بی نظمی در عادت ماهانه

(فاصله بین عادت ماهیانه‌ در این افراد بیش از ۳۵ روز است یعنی در سال ۸ بار قاعدگی را تجربه می کنند)

• افزایش سطح هورمون مردانه آندروژن

• معمولا یک کیست در داخل خودش کیست های کوچکتری پر از مایع دارد که تخمک را محاصره و مانع از تشکیل جنین می شود.

ناباروری یا مشکل در باروری

• مقاومت به انسولین که باعث بروز دیابت نوع ۲ می شود.

خستگی

• اضافه وزن و سخت بودن کاهش وزن

• رشد موهای زائد در صورت و چانه

 

• تیره شدن پوست پشت گردن، زیر بغل، کشاله ران

• کم پشت شدن موی سر

• تغییر حالات روحی

• آکنه

• آپنه یا وقفه تنفسی و بی‌خوابی

• درد در ناحیه لگن

• سردرد

بیشتر پزشکان برای رفع این بیماری از قرص های کنترل بارداری یا ضد بارداری استفاده می کنند تا سطح هورمون ها را در بدن به حد طبیعی و منظم برسانند.  هر چند استفاده از قرص های ضد بارداری عادت ماهانه را منظم می کند، ولی مشکل اصلی یعنی کیست‌ها را از بین نمی برد و فقط علایم بیماری را رفع می کند.

از آن جا که بیماری در یک زن با زن دیگر متفاوت است، معمولا شرایط پیچیده تر می شود. مشکل اصلی مربوط به درصد هورمون زنانه نسبت به هورمون مردانه در بدن زن است. این درصد باید به دقت محاسبه شود. به همین دلیل بهترین روش، بررسی مورد به مورد است. یعنی هر بیمار جداگانه در مورد علت های ایجاد کیست مورد بررسی قرار گیرد.

ولی روش های زیر به شما کمک می کند تا در صورت ابتلا به کیست تخمدان آن را رفع یا تحت کنترل درآورید و علائم آزار دهنده ناشی از آن را با تغییر عادت‌های روزانه به حداقل برسانید یا شاید برای همیشه آن را شکست بدهید.

سم زدایی

به قول حکیم های قدیم بگو چه می خوری تا بگویم چه بیماری داری؟

بیشتر بیماری ها از معده و روده شروع می شود. یعنی از غذا خوردن. پس اولین نکته ای که باید تغییر داده شود رژیم غذایی است.  با سم زدایی دستگاه گوارش شروع کنید. در نت نوشت بارها از روش های سم زدایی صحبت کرده‌ایم.

کاهش استرس

بدن شما نمی داند چرا تحت فشار شرایط استرس زا هستید. ولی وقتی دچار استرس می شوید، بدن شما آدرنالین بیشتری ترشح می کند تا ضربان قلب تندتر شود و بدن بتواند شرایط را تحت کنترل خود دربیاورد.

در استرس های متعدد و طولانی مدت هورمون کورتیزول بیشتری ایجاد می شود، یعنی اولین هورمون سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن که به نوبه خود هورمون های دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد. طبیعی است در دنیای امروز نمی توان استرس را از زندگی دور کرد بلکه باید یاد گرفت چه گونه استرس را کنترل کرد.

بی خوابی از علائم دیگر ابتلا به کیست تخمدان است که باعث تاثیرات منفی بر سیستم ایمنی بدن می شود.

چرخه تکراری : بی خوابی باعث بیماری و بیماری باعث بی خوابی می شود که باید بر آن غلبه کنید.

هر کاری لازم است انجام دهید تا حداقل طی شبانه روز ۷ تا ۹ ساعت خواب آن هم در ساعت معینی داشته باشید. با یک خواب خوب بر استرس غلبه می کنید.

ورزش کردن خیلی خوب است ولی شاید ندانید ورزش زیاد باعث ایجاد استرس می شود.

بنابراین اگر کیست تخمدان دارید، و ورزش های سنگین انجام می دهید تا وزن کم کنید، بهتر است ورزش های سنگین را کم تر کنید تا سطح هورمون آدرنالین در خون بالا نرود. اگر اصلا اهل ورزش نیستید، شروع پیاده روی تاثیر بسیار مثبتی روی سلامتی دارد.

جلوگیری از اختلال کار غدد درون ریز

کار سختی است چون هورمون ها را بدن ترشح می کند. ولی برای ایجاد تعادل راه کارهای مناسبی وجود دارد که با کنترل آنها می توانید کمک کنید تا کار غدد درون ریز دچار اختلال نشود. با استفاده از روش هایی که در این مقاله با آن آشنا می شوید می توانید به میزان زیادی از اختلال کار این غدد جلوگیری کنید.

فست فود ممنوع!

فست فودها و غذاهای فرآوری شده را از رژیم غذایی حذف یا بسیار کم کنید. چون فرآیند تولید غذاهای فرآوری شده به طور طبیعی صورت نمی گیرد، این دسته از غذاها غذای سالمی نخواهد بود.

دور غذاهای درست شده از آرد، شکر، شربت ذرت، گوشت های فرآوری شده، ماکارونی یا انواع پاستا، کنسروها و غذاهای بسته بندی شده را خط بکشید.

تنها یک فنجان قهوه می تواند باعث ایجاد هورمون کورتیزول بیشتر در بدن شود. پس اگر کیست تخمدان دارید اصلا قهوه نخورید. کافئین همچنین سطح استروژن را در بعضی از زنان افزایش می دهد.

استفاده از غذاهای ارگانیک

شاید پیش از خواندن این مقاله به کیست تخمدان مبتلا شده‌اید، ولی حالا وقتش رسیده است تا دقت نظر بیشتری برای انتخاب و خوردن مواد غذایی داشته باشید.

اگر کیست تخمدان دارید بدانید بدنتان به شدت به شکر و کربوهیدارت حساسیت نشان می دهد. لزومی ندارد آن‌ها را به طور کامل حذف کنید ولی می توانید خوردن‌شان را کنترل و کم کنید.

بسیاری از زنان مبتلا به کیست تخمدان، سطح تستوسترون بیشتری در خون خود دارند. لبنیات باعث افزایش ترشح این هورمون شده و به نوبه خود بر روی هورمون های دیگر تاثیر می گذارد.

رژیم غذایی سرشار از سبزی های سبز رنگ باعث می شود بدن شما به جاده سلامتی برگردد. همان چیزی که دنبالش هستید. اگر اهل گوشت خوردن هستید، حداقل از نوع ارگانیک آن که با علف و نه هورمون تغذیه شده اند، استفاده کنید.

ویتامین D

بیشتر زنانی که کیست تخمدان دارند کمبود ویتامین D دارند. میزان مناسب ویتامین دی در بدن تاثیر خوبی در کنترل قند و میزان انسولین خون دارد، قدرت باروری را بیشتر و خلق و خو را بهتر می نماید.

حتما با مراجعه به دکتر و انجام آزمایش خون میزان سطح ویتامین D را در بدن بررسی کنید.

منیزیم

کمبود منیزیم در زنان مبتلا به کیست تخمدان مشاهده می شود. کمبود این ماده معدنی در بدن باعث بروز دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی هم می شود.

میزان مناسب روزانه دوز منیزیم بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلی گرم است هر چند بعضی از پزشکان اعتقاد دارند در افراد مبتلا به دیابت، اضطراب، ناراحتی های معده و روده، بی خوابی و خستگی ناشی از افسردگی این میزان بهتر است ۷۰۰ میلی گرم باشد.

با انجام آزمایش خون پزشک می توان میزان موردنیاز روزانه بدن به منیزیم را تعیین کند.

داروهای گیاهی

علاوه بر موارد فوق درمان های طبیعی به شما کمک می کند تا کیست تخمدان و علائم ناشی از آن را به کمترین میزان ممکن برسانید.

داروهای گیاهی موثر در درمان کیست تخمدان که باعث تعادل هورمون‌ها و جلوگیری از استرس می شود عبارتند از گوجه گیلاسی، ریحان، ریشه ماکا.

 

 

منبع

http://draxe.com/polycystic-ovarian-syndrome/mindbodygreen.com

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

برو بالا