درمان نابینایی
اخبار پزشکی

دانشمندان توانستند موش های نابینا را بینا کنند! + ویدئو

این اتفاق می تواند زمینه ساز حل مشکل بینایی و کوری در انسان نیز شود

دانشنمدان محقق در دانشگاه کالیفرنیا با جمع کردن تعدادی از موش هایی که توانایی دیدن نداشتند و انجام تحقیقات علمی بر روی آنها جهت رفع مشکل glaucoma-like که توانایی بینایی را از آنها صلب کرده بود، اکنون این محققان توانسته اند مشکل بینایی را در تعدادی از این موشها رفع کنند که انجام این مهم بارغه های امید فراوانی را در رفع مشکل بینایی در پستاندارانی که از بیماری glaucoma رنج می برند را بسیار افزایش می دهد.

متاسفانه اختلال Glaucoma (گلوکوم یا آب سیاه) برای بیش از ۷۰ میلیون نفر در سرتاسر دنیا ایجاد مشکل کرده و منجر به بینایی ناصحیح و حتی نا بینایی شده است.

آب‌سیاه یا گلوکوما اصطلاحی برای توصیف گروهی از اختلالات چشمی با علت‌های متفاوت ولی اثری بالینی و مشترک بر روی چشم و بینایی٬ وابسته به فشار نوروپاتی‌است. این مشکل می‌تواند به بینایی چشم مبتلا بصورت ماندگار آسیب برساند و درصورت عدم درمان حتی منجر به کوری شود. بزبانی ساده‌ علت آن افزایش شدید فشار زجاجیه یا همان مایع درون چشم است. به‌طور کلی اشکال در خروج این مایع از منافذ بسیار کوچکی در پیرامون عنبیه (دایره رنگی چشم) است. در برخی موارد بطور مادرزادی منافذ تنگ هستند. در موارد دیگر جلو آمدن عنبیه یا مسدود شدن این منافذ با رنگدانه‌های عنبیه یا یاخته‌های خون پس از خونریزی داخل چشم مسیر تخلیه مایع داخل چشم تقریباً مسدود می‌شود.

درمان نابینایی با تکثیر آکسون ها ممکن است.

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا با ابداع و بهره گیری از روشی موسوم به high-contrast visual stimulation و فعالی سازی دوباره مسیر mTOR با کمک مواد شیمیایی به رشد مجدد سلول های ganglion کمک کرده اند. هر کی از این تکنیک های به صورت جداگانه نتیجه ای را در بر ندارند اما استفاده از هر دوی آنها به صورت ترکیبی می تواند تعداد بسیار زیادی axon تولید کرده و در نهایت بر روی درصد بینایی موش ها تاثیر بسزایی دارد.

بدون شک زمان زیادی نیاز است تا بتوان بینایی را در انسان های نابینا بازگرداند. این تیم مسیر بسیاری برای پیمودن دارد تا با قطعیت بتواند درمان این مشکل را بیابد و دید و توانایی تشخیص بی عیب و نقص را برای افراد دارای مشکل Glaucoma به ارمغان آورد.

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

برو بالا