اخبار تکنولوژی

۷۵ درصد از کاربران فعال تلگرام ایرانی هستند؛ تهدید یا فرصت !

۷۵ درصد از کاربران فعال تلگرام ایرانی هستند؛ تهدید یا فرصت !

هرچند تاکنون فیلتر شدن تلگرام، قطعی نشده ،اما فیلتر شدن یا کندشدن برنامه های پیام رسان یا شبکه اجتماعی پس از وایبر امری عادی شده و کاربران ایرانی ناگزیر به مهاجرت به برنامه ای دیگر میباشند.
شبکه های اجتماعی می توانند کارکردهای مثبت و منفی دوگانه ای داشته باشند. این شبکه ها از یکسو خبررسانی، خبرنگاری و اطلاع دهی مثل یک رسالت فراگیر و همگانی درمی آورند و بدون تمهیدات سنتی خبررسانی، در یک آن، خبر را به دورترین نقطه زمین، منتشر می کنند و از جانب دیگر، گاه شایعات کذب و واقع نما را در قالب واقعیت های همه گیر، شایع می کنند و در نتیجه به پریشانی روان جمعی و تهدید امنیت عمومی، منجر می شوند.
هزینه گفتگوی هر دو نفر در شبکه اجتماعی شامل چندین برابر تماس تلفنی سنتی برای شرکت سازنده دارد این در حالی است که این شرکت از شما هیچ هزینه‌ای اخذ نمی‌کند.
روزانه اطلاعات شخصی میلیون‌ها کاربر را در سرورهای خارج از کشور ذخیره کرده و آنها را به وقت مناسب به ارگان‌های مختلف به فروش می‌رسانند؛ این تنها راه درآمد این نرم‌افزارهاست.
در حاضر بیش از ۷۵ درصد کاربرانی که از تلگرام استفاده می کنند از کشور ایران هستند. این درحالی است سرور های این شرکت در لندن می باشد. این سوال بی پاسخ مانده که چطور می شود که شرکتی در برلین آلمان مستقر می باشد چرا باید سرور آن در لندن باشد.

طبق آمار الکسا بیش از 77 درصد از کاربران فعال تلگرام ایرانی هستند

طبق آمار الکسا بیش از ۷۷ درصد از کاربران فعال تلگرام ایرانی هستند


در همین رابطه رئیس پلیس فتا اظهارداشت: اولین خواسته ایران از شرکت تلگرام این است که با توجه به حجم زیاد کاربران ایرانی این شرکت، تلگرام می‌بایست اطلاعات کاربران ایرانی را کاملا محفوظ نگه دارد. علاوه بر این با توجه به قوانین جهانی، به دلیل این‌که بیشترین کاربران تلگرام در ایران هستند، این شرکت باید اقدام به انتقال سرورهای خود به داخل خاک ایران کند. علاوه بر این، در حال حاضر بیشترین پرونده‌های ما در خصوص فعالیت گروه‌های تروریستی از جمله داعش فارسی، جرائم اخلاقی و … در فضای شبکه تلگرام انجام می‌شود و با توجه به این موضوع و قوانین جهانی، شرکت تلگرام موظف به انتقال سرورهای خود به داخل کشورمان است.
رئیس پلیس فتا، گفت: البته مدیر شرکت تلگرام عنوان می‌کند که به واسطه تحریم ایران قادر به انتقال سرورهای خود به داخل خاک کشورمان نیست و این در حالیست که علیرغم این تحریم‌ها، شرکت تلگرام از فضای سایبری ایران برای فعالیت در کشورمان استفاده می‌کند.telegram-iphone
هادیان‌فر خاطر نشان کرد: در حال حاضر وزارت ارتباطات و پلیس اینترپل در حال پیگیری درخواست‌های ایران از کمپانی تلگرام هستند و این کمپانی در صورت تمایل برای ادامه فعالیت در ایران ملزم است تا سرورهای خود را به خاک ایران منتقل کند.

اما راهکار چیست؟چطور میتوان این امکان را برای مردم فراهم کرد تا بتوانند تماس ها ، ارتباطات و انتقال اطلاعات خودرا بصورت رایگان داشته باشند و از طرفی در بحث امنیت ملی هم غفلت نکنیم.
به نظر شما چه باید کرد؟با بیان نظرات خود نت نوشت را همراهی کنید.ُ

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
۲ دیدگاه

2 دیدگاه

 1. r.t

  ۱۸ آذر ۱۳۹۴ at ۱۰:۴۴

  تا یک سرویس رایگان هست شما بیایید فیلترش کنید
  خودتون رایگان میدید؟
  خدماتتون تو کل دنیا زبانزده

  0

 2. احمد

  ۱۹ آذر ۱۳۹۴ at ۰:۰۹

  خیلی برنامه ها جاسوسی میکنند فقط تلگرام نیست
  شما وقتی برنامه ای را نصب میکنی به شما دسترسی برنامه را نشان میدهد
  وخیلی از این دسترسی ها مرتبط با برنامه نیست

  0

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 2 =

برو بالا