روش های علمی ترک سیگار
دانستنی‌های سلامتی

آیا سوء مصرف ماری جوانا با ابتلا به فشار خون بالا، منجر به مرگ خواهد شد?!

مطالعه ای اخیراً صورت گرفته در این باره که افراد مصرف کننده ماری جوانا، با ریسک ۳ برابری ابتلا به فشار خون بالا مواجه اند.

در این مطالعه مصرف‌کننده شخصی تعریف می‌شود که حتی برای یک بار ماری جوانا مصرف کرده است این موضوع را می‌توان به عنوان یکى از محدودیت هاى این مطالعه نام برد.

اما همچنان این مطالعه، مسیر مهمی برای باقی دانشمندان باز کرده است و سرنخ‌هایی از اثر ماری جوانا بر قلب می دهد.

این مطالعه پیش‌بینی می‌کند افرادی که مصرف کننده ماری جوانا هستند با ریسک ۳ برابری ابتلا به فشارخون بالا مواجه اند.

این یافته ها به نظر هشداردهنده اند اما مهم است این را در نظر بگیرید که همانند هر مطالعه دیگری این مطالعه نیز محدودیت ها و نقاط ضعفی دارد. مثلاً “مصرف کننده” را هر کسی که ماری جوانا مصرف کرده است تعریف می‌کند.

کمی بیشتر از ۳ برابر احتمال مرگ برای مصرف کننده ماری جوانا!

Barbara Yankey ،نویسنده اصلی و دانشجوی دکترای اپیدمیولوژی و آمار زیستی از دانشگاه ایالتی جورجیا، می افزاید:” ما به این مسئله پی بردیم که مصرف کنندگان ماری جوانا نسبت به کسانی که مصرف نمی‌کند با احتمال بیش از سه برابر خطر ابتلا به فشارخون بالا و به دنبال آن مرگ روبرو هستند. و این خطر ابتلا با هر یک سال مصرف بیشتر افزایش میابد”

Yankey برای مطالعه اش بیش از ۱۲۰۰ نفر با محدوده سنی ۲۰ و یا بالاتر انتخاب نمود. کسانی که پیش از این برای نظرسنجی سلامت ملی ثبت نام کرده بودند.

در سال ۲۰۰۵، محققین از افراد مورد مطالعه خواستند به این سوال که “آیا ماری جوانا مصرف کردند یا خیر؟!” پاسخ دهند. آنهایی که پاسخ مثبت دادند به عنوان مصرف کنندگان ماری جوانا در نظر گرفته شدند.

سپس محققین اطلاعات بدست آمده را با آمار و ارقام مرگ و میر، به هر علتی، تلفیق کردند. و در این بین فاکتورهایی که ممکن بود خللی در نتایج ایجاد کند، همچون جنس نژاد و… را حذف کردند.

با در نظر گرفتن تمام این موارد آن هایی که به عنوان مصرف کننده ماری جوانا طبقه بندی شدند، با احتمال ۳.۴۱ برابری خطر ابتلا به فشارخون بالا روبرو بودند. همچنین این ریسک سالیانه ۱.٠۴ واحد افزایش خواهد یافت.

یکی از معضلات این است که نویسندگان، “مصرف‌کننده معمولی” را هر کسی که ماری جوانا امتحان کرده در نظر می‌گیرد و اهمیتی به نوع و یا تعداد دفعات مصرف نمی دهد!

دیگر محققین این فرضیه را ضعیف می دانند. با توجه به نظرسنجی که اخیراً صورت گرفته، در حدود ۵۲% از آمریکایی ها تجربه مصرف ماری جوانا را داشته اند ولی فقط ۱۴%  از آنها خود را مصرف کننده معمول ماری جوانا می دانند -با مصرف حداقل یک بار در ماه- همچنین مطالعه مذکور به صورت مشاهده ا‌ی بوده است؛ به این معنی که محققین با در نظر گرفتن گروهی از مردم و با مشاهده و طرح پرسش از آنها، گزارش‌هایی را تهیه کرده اند. بنابراین پژوهشگران نمی‌توانند به صورت علت و معلولی نتیجه گیری کنند و نمی توانند بگویند مصرف ماری جوانا قطعاً منجر به فشار خون بالا می شود. فقط این دو مسئله اى است که همزمان اتفاق افتاده اند.

دیگر مورد حائز اهمیت این است که با توجه به بازارهای گوناگون و مناطق متفاوت کاشت و ژنتیک های متنوع، ماری جوانا اثرات متفاوتی نیز بر افراد می‌گذارد -تقریبا ۴۰۰ سویه مختلف از ماری جوانا وجود دارد- Charles Pollack ،مدیر مرکز lambert که کاربردهای پزشکی ماریجوانا را مطالعه می کند، در مصاحبه liveScience با گفت:” گوناگونی بسیار زیادی در رابطه با گیاه ماری جوانا وجود دارد و استاندارد کیفیتی خاصى برای آن تعریف نشده است. و این مسئله، نسبت دادن عوارض به تمام سویه ‌های این گیاه را مشکل می‌سازد.”

ماری جوانا و قلب!

در حالی که بر اساس این مطالعه، نمی‌توان به نتیجه گیری قطعی دست پیدا کرد، اما به ارتباط مصرف ماری جوانا با یکی از مهمترین خطرات سلامتی بشر، می توان پى برد دانشمندان به این موضوع واقف اند که مصرف ماری جوانا تأثیراتی بر قلب می گذارد. اما به دلیل وجود محدودیت‌ها نمی‌توان با قطعیت گفت منجر به افزایش مزمن فشارخون می گردد.

به عنوان مثال بر طبق گزارشات انستیتو ملی در رابطه با سوء مصرف مواد، ماری جوانا خوراکی منجر به افزایش ضربان قلب بین ۲۰ تا ۵۰ ضربه در هر دقیقه شده و ممکن است این افزایش ضربان ۲۰ دقیقه الى سه ساعت به طول بیانجامد.

بر طبق گزارش اخیر آکادمی ملی علوم، شواهد کافی مبنى بر افزایش سکته قلبی در مصرف کنندگان ماری جوانا وجود ندارد .در حالی که شواهد محدودی یافت شده اند که مصرف مواد مذکور منجر به عارضه های دیگری شده است.

در مطالعه ای دیگر افرادى که به طور معمول ماری جوانا مصرف مى کردند، هنگامى که مصرفشان را قطع کردند افزایش ناگهانی و دقیق فشار خون در آنها مشاهده شد.

جالب است بدانید تحقیقات mayo Clinic دقیقاً عکس این قضیه را نشان می‌دهد. آنها به این نتیجه رسیده اند که مصرف ماری جوانا ممکن است منجر به کاهش فشارخون شود!

Francesca Filbey ،مدیر پژوهش علوم و اعصاب شناختی در رابطه با اختلالات اعتیاد در مرکز سلامت مغزی، می گوید: “مطالعات اخیر کلید پیشرفت آینده است با اینکه در حال حاضر به نتیجه روشن دست پیدا نکرده‌اند.” همچنین افزود: “ارتباطى روشن بین مرگ به علت فشار خون بالا و مدت زمان مصرف این مواد وجود دارد.”

Filbey در پایان گفت: “همچنان محدودیت ‌های مهمی پیش روی ما قرار دارد و مطالعات آینده باید کمک کنند تا نقش دیگر فاکتورها، که ممکن است بر سلامت قلب اثر بگذارند کشف کنیم.”

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + هشت =

برو بالا