اختلال شخصیتی
هنر

اختلال شخصیتی کاراکترهای سریال Game of Throne و ویژگی‌های این اختلالات!

کاراکترای سریال Game of Thrones هر کدام به تنهایی دارای شخصیت هایی جالب و کامل هستند که تغییرات چشمگیری در روند داستان پردازی این قصه دارند. ویژگی هایی که در تک تک شخصیت ها به نمایش گذاشته شده است رفتارهای خاص هر کدام را به ما نشان می دهد. پرداختن به مسائل روانکاوی آن ها نشان می دهد که نویسنده دید بسیار گسترده و روانکاوانه ای به تک تک کاراکترها داشته است.

همواره اسطوره ها درهر داستانی که باشند یک سری ویژگی های رفتاری خوب و بد دارند که می توانند تغییراتی در روند داستان به وجود آورند.

سریال Game of Thrones که بر اساس رمان های جرج .R. مارتین ساخته شده است که نمونه بارز از شخصیت پردازی در قصه است. GoT با استفاده از عناصر بسیار متفاوت و خاصی همانند اژدها، جادوگران، زامبی ها و . . . انگیزه های جدیدی به این قصه دیدنی افزوده است. تک تک کاراکتر ها در GoT دارای صفات خوب و بد خاص خود بوده که برای مخاطب به اثبات رسیده و سبب ایجاد احساسات مشترک بین المللی شده است.

یکی از دلایل موفقیت این سریال این است که توانسته به خوبی شخصیت های اصلی را در شرایط گوناگون روانپزشکی معاصر قرار دهد. این سبب می شود که شخصیت ها به صورت کامل و واقعی جلوه کنند و همچنین مخاطب را به چالش بکشد.

این سریال نشان می دهد که کاراکترهای اصلی و مهم دارای ده نوع اختلال شخصیتی می باشند. اگر چه هیچ تخصصی توانایی تشخیص کامل یک بیماری روانی بر اساس آنچه که از طریق بیمار بیان می شود را ندارد، اما کاراکترهای GoT با علائم و نشانه هایی که در رفتار و گفتارشان دیده می شود می توانند مورد تحقیق قرار بگیرند و این علائم را برای اهداف آموزشی طبقه بندی کنند.

 Arya Stark : اختلال شخصیتی پارانوئیدی

آریا واضح ترین مثال از مفهوم این بیماری است که در دوران کودکی او شکل گرفته است. بازی هایی که در دوران کودکی به جنگ تبدیل شده است و حس انتقام را در او برانگیخته است. بر خلاف شخصیت های دیگر که امید را در شرایط مشابه از دست داده اند، آریا توانسته است قدرت خود را حفظ کند و از آن به عنوان رفع خشم استفاده کند.

آریا نسبت به همه بی اعتمادی و سوءظن دارد. معمولا انگیزه های دیگران را به بدی تفسیر می کند. همچنین او نسبت به  وفاداری سانسا مشکوک است و به طور مداوم اعمال و رفتار دیگران را تفسیر می کند و صفت برجسته او این است که دیگران را هرگز نمی بخشد.

Bran Stark : اختلال شخصیتی اسکیزوئید

اگر چه او در قلب شمال زندگی می کند ولی کاملا آشکار است که دلش در جای دیگر است. گاهی احساسات بی نظیری دارد و گاهی خصمانه است.  اضطراب او تنها حسش نسبت به مکانی است که در آن زندگی می کند. افکار خاص خود را دارد و با افکارش زندگی می کند. او در برقراری ارتباط با جهان اطرافش فلج است. تمایل به روابط با نزدیکان دارد. تنها ماندن، بخشی از صفات بارز اوست و کلا شخصیتی سرد دارد.

Aerys II Targaryen : اختلال شخصیتی شیزوتیپیک

او همانند بسیاری از شخصیت های تاریخی و افسانه ای است. معروف به پادشاه دیوانه است. از یک ستمگر تبدیل به پارانویا می شود. شاید بتوان گفت بهترین حالت روان شناسی در این سریال بر روی این شخصیت پیاده شده است. وسواس فکری که به نوعی در خانواده آن ها ارثی است در این شخصیت به خوبی مشاهده می شود. افکار پرخاشگرایانه دارد و به طور نا همگونی از کوره در می رود و دیگران را به یک بهانه کوچک و ساده از بین می برد.

با اینکه بیننده از این شخصیت چیز زیادی نمی داند اما منابع در سراسر کتاب این سریال نشان می دهد که او در جستجوی تنهایی و انزوا است. با توجه به اختلال شخصیتی کمبود اجتماعی و ناهنجاری های شناختی، رفتار عادی او مشکلات روان شناختی اش را نشان می دهد. اعتقادات عجیب و غریب و تفکر جادویی و پارانویا دارد و یک بی نظمی و بی اعتمادی در شخصیت او دیده می شود که سبب انزوای احساسی می گردد.

Joffrey Baratheon : اختلال شخصیتی هویت جنسی

چند کاراکتر در این سریال به عنوان شخصیت های منفی و منفور هستند که یکی از آن ها جافری می باشد. ناتوانی او بسیار وسیع است و سعی می کند از هنجارهای اجتماعی پیروی کند. از دیگران برای منافع شخصی اش استفاده می کند که این همان نشان دهنده ناتوانایی او است. از صفاتی که در او دیده می شود تحریک پذیری، تجاوز، کمبود ظاهری، عقب ماندگی، ناتوانایی در برنامه ریزی است.

جافری با وجود کم سن و سالی اش اختلال عاطفی شدید دارد. که این اختلال عاطفی معمولا از دوران کودکی یا نوجوانی شروع می شود. در چنین حالاتی شخص  جهت جلوگیری از رفتارهای مخاطره آمیز، به تقویت خودخواهی و وضع کردن محدودیت ها  می پردازد. جافری نیز از طریق کنترل آرامش توسط والدین، سرخوردگی و خشم را به احساسات مثبت تبدیل می کند.

Tyrion Lannister : اختلال شخصیتی هیستریونی

Tyrion Lannister

Tyrion Lannister

تیریون یکی از شخصیت هایی است که دانش او را ارزشمند کرده است. تمام کسانی که او را می ستایند این را می دانند که تیریون یک انسان دانا است. او به دنبال جلب توجه دیگران است و خود را به عنوان یک شخصیت جذاب معرفی می کند.

هرگز نمی توان او را در موقعیت بی مسئولیتی قرار داد. او همچنین نسبت به تغییر شخصیتش مخالف است. او تنها لنیستر دوست داشتنی و انسان است که مخاطب همواره به او حق می دهد و خشم و هراسش را می پذیرد.

از بزرگترین و واضح ترین صفات ثابت او این است که همواره مورد پذیرش دیگران قرار نمی گیرد. عمدتا توسط خواهر و پدرش رد می شود که سبب سقوط او شده و یک سکانس غم انگیز تئاتر یونانی را خلق می کند که گویا ادیپ است.

 Daenerys Targaryen : اختلال شخصیتی خود شیفتگی

نارسیسیسم دونریس فراتر از اعتقادات محکمی است که او را به تخت آهنین بنشاند. نیاز او به دیگران در تمام مراحل زندگی اش مشاهده شده است. ما می دانیم که او توانایی استفاده از تمام چیزهایی که می خواهد را دارد.

مزیت او نسبت به دیگران، این است که توانایی رهبری قوی دارد و مشاورانش به خوبی از او حرف شنوی دارند. مشاوران او چنان تحت تاثیرش قرار می گیرند که به راحتی به یک جنگجوی خاص تبدیل می شوند. تمامی تلاش دونریس پیام عدالت و آزادی است.

من آنچه که از  آتش و خونم است را خواهم گرفت.

نارسیسیسم او به قدری است که اعمال قهرمانانه اش را در برخی مواقع به خرابکاری مبدل می کند. او ظلم و ستم هم که می کند مخاطب می پذیرد و از آن لذت می برد. او با یک هدف مشترک هدف شخصی اش را بر آورده می کند.

اهداف نجیب دونریس توسط برخی از عناصر مورد آزمایش قرار می گیرد. بیشتر مواقع مضطرب است. با حسادت کودکانه اش مبارزه می کند اگر چه قادر به کنار گذاشتن آن نیست.

Jon Snow : اختلال شخصیتی اجتناب ناپذیر

سازگارترین شخصیت طی سریال GoT یک مرد به نام جان اسنو می باشد که می گویند او حرامزاده است. در سایه افرادی که دارای اولویت بیشتری نسبت به او هستند به رهبری مشغول است و در حقیقت از لحاظ اجتماعی محروم می باشد. جان از ابتدا به عنوان یک همکار در کنار دیگران است نه یک فرد مسئول و رهبر اصلی .

جان نسبتا سخت کوش و تا حدودی غیر متعارف تلاش می کند. او با انگیزه هایش مخاطب را به چالش می کشد. تصمیم های نا درستی می گیرد و این ها همه ویژگی هایی هستند که به نظر می رسد جهت ترس و دوری از خود انجام می دهد.

جان یک مرد مضطرب با عزت نفس بسیار کم است که از رد شدن می ترسد. همواره در برابر ناهنجاری های غیر قانونی مبارزه می کند. او تا حدودی شبیه به آرکه تایپک، قهرمان کلاسیک است که از لحاظ ناسازگاری شباهت به او دارد. جان به غیر از زمستان از هیچ چیز دیگری دانشی ندارد.

Brienne Tarth : شخصیت وسواسی

Brienne of Tarth

تعهد او نسبت به کارش به این معنا است که فعالیت های اوقات فراغت یا دوستی های وقت گیر ندارد. بسیار دقیق و غیر قابل انعطاف می باشد. این صفت استحکام و مقاومت او سبب شده است که استارک ها را به خوبی دنبال کند.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هجده =

برو بالا