از رئیس جمهور پاداش نگیرید
سینما

از رئیس جمهور پاداش نگیرید، فیلمی که باید ۶ سال پیش دیده می شد.

قبل از این قرار بود این فیلم با نام پاداش اکران شود، اما با نام اصلی که کمال تبریزی برای آن در نظر گرفته بود بر روی پرده های سینما ظاهر شد. پیش از این فیلم های “مارمولک” ، “طبقه حساس” ، “همیشه پای یک زن در میان است” ، “یک تکه نان” ، “گاهی به آسمان نگاه کن” ، “لیلی با من است” وچندی دیگر از کارهای کمال تبریزی را دیده بودم و خب با توجه به تمامی انها مشتاق بودم برای دیدن اثری که ۶ سال در بند توقیف بود.

فیلمنامه این اثرمشترکا توسط رضا مقصودی، محمد رحمانیان نوشته شده است و انتخاب بازیگران و بازیگردان توسط حبیب رضایی انجام شد تهیه‌کننده: مهدی کریمی و بازیگران: حسن معجونی، آتیلا پسیانی، بهمن زرین پور، زنده یاد احمد آقالو، آشا محرابی، صابر ابر، رضا بهبودی و…

از رئیس جمهور پاداش نگیرید

از رئیس جمهور پاداش نگیرید

از رئیس جمهور پاداش نگیرید در سال ۸۶ همزمان با حج تمتع فیلم برداری شده و در زمان ریاست آقای شمقدری اجازه اکران برای این فیلم صادر نشده بود. اما خب بعد از این مدت نسبتا زیاد شاهد اکران آن بر روی پرده ی سینما هستیم. خیلی ساده بگویم طی هر آنچه بر روی پرده نقش می بندد شما شاهد فرآیند آدم شدن یا به قولی خاکی شدن یک انسان در بند امیال و مقام هستید. شخصی که با شرایط بسیار عالی در ابتدای مسیر داستان ناچار به قبول پاداشی از رئیس جمهور خود شده و تن به سفر حج می دهد. قبلا این سیر تغییر و تحول را در مارمولک شاهد بودم و اصلا انتظار تکرار آن به این نحو را از آقا تبریزی نداشتم، اما می توان در دفاع گفت که سیرو سلوک ها کاملا با هم متفاوت هستند. المان های تکراری آنچنان چنگی به دل نمی زند! حتما در مارمولک کبوتری را که همراه یک کودک در مسیر داستان مدام در سکانس ها تکرار می شد را به یاد دارید، این بار جای خودش را به یک پیرمرد ریش سفید داده بود که کاراکتر اصلی را رهنمود می کرد.

۶۹۴۷۳۷ ۳۷۳۸۹۴_۱۶۲ ۳۳۲۰۵_۱۶۱

بسیار واضح بود که کارگردان با مشکل تهیه مجوز برای فیلم برداری مواجه بوده و در انتخاب لوکیشن در مسجد الحرام و مسجد النبی به اجبار دست و پا بسته عمل کرده بود. اگر کمی دقت به خرج می دادیم تفاوت نور پس زمینه با نور پردازی روی کاراکتر ها همانند دستکاری سانسورچی ها بسیار واضح بود !

از نکات جالب فیلم حضور خود کارگردان در نقش مذاکره کننده هسته ای که هر چند کوتاه اما نکات بسیار خوبی را با خود به همراه داشت و همچنین ایفای نقش آشا محرابی در ۳ نقش که هر سه آنها همسر کاراکتر اصلی که حسن معجونی به خوبی از پس آن بر آمده بود را ایفا کرده است.

این فیلم طبق عنوان انتخاب شده با امکانات، شرایط و جو اجتماعی ۶ سال پیش ساخته و پرداخته شده و به وضوح با حال و هوای پرده های سینمای این روز ها کمی فاصله دارد و طبق آمار های ارائه شده از گیشه ها نباید توقع آنچنانی از این فیلم داشت. در انتها باید گفت همانند شکست سریال های خانگی که “ابله” هم جزو انها بود فیلم “از رئیس جمهور پاداش نگیرید” هم ناموفق ظاهر شد.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

برو بالا