بیماری های ناشی از استرس
دانستنی‌های سلامتی

شاید باور نکنید اما این بیماری ها فقط به خاطر استرس هستند !

داشتن سطوح مناسب استرس می تواند در حفظ انگیزه و تلاش بیشتر برای موفقیت موثر باشد . اما زمانی که این استرس و تنش بیش از حد زیاد شود می تواند اثرات مخرب ویا حتی مرگبار داشته باشد.

داشتن سطوح مناسب استرس می تواند در حفظ انگیزه و تلاش بیشتر برای موفقیت موثر باشد . اما زمانی که این استرس و تنش بیش از حد زیاد شود می تواند اثرات مخرب ویا حتی مرگبار داشته باشد. در این مطلب در نت نوشت با ۷ اختلال که از استرس مزمن ناشی می شوند آشنا می شویم.

۱ – فراموشی

استرس مزمن

طبق تحقیقات انجام شده، استرس مزمن باعث می شود که مغز با سرعت زیاد شروع به تولید ماده ای به نام گلوکوکورتیکوئید کند. این ترکیبات در مغز، هیپوکامپ را که مسئول  تشکیل خاطرات جدید است، از پای در می آورند.

۲ – سر درد

بیشتر سردردهایی که در بزرگسالان تجربه شده، در نتیجه تنش های عصبی شناخته شده است. سردردهای مربوط به استرس اغلب با اختلالات خواب، تحریک پذیری و حساسیت به نور و سر و صدا همراه هستند.

۳ – اختلالات سیستم گوارش

استرس مزمن

تحقیقات انجام شده حاکی از آن است، که استرس مزمن می تواند به راحتی هر بخشی از سیستم گوارش را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال می توان به اسپاسم مری، افزایش اسید معده و مشکلات سوء هاضمه، اختلال در فرآیند هضم و ایجاد حالت های تهوع، و اختلالات روده بزرگ مانند اسهال یا یبوست اشاره کرد.

۴ – تغییرات بی علت وزن

برخی افراد در مقابل استرس، کاهش وزن و برخی دیگر افزایش وزن را تجربه می کنند.

و این مسئله به این دلیل است که در زمان استرس، سطح آدرنالین و کورتیزول در بدن افزایش می یابد، که این هر دو اشتها را تحت تاثیر قرار می دهند.

۵ – بیمار شدن های مکرر

بعضی افراد اعلام می کنند که بسیار آسان و سریع بیمار می شوند که این ضعف در سیستم ایمنی می تواند با استرس های فرد در ارتباط باشد. استرس سطح بالایی از سیتوکین (ترکیبات التهابی) را ایجاد می کند که محققان آن را با تعدادی از اختلالات خود ایمنی مرتبط می دانند. استرس مزمن همچنین در ارتباط برقرار کردن پروتئین ها با سلول های ایمنی اختلال ایجاد کرده و مانع از این می شود که بدن بتواند واکنش مناسبی در مقابل ویروس ها نشان دهد.

۶ – ریزش مو

به طور معمول مو رشد می کند، سپس مرحله رشد متوقف شده، و پس از آن می افتد. استرس های مزمن در این روند طبیعی اختلال ایجاد کرده و زمان مرحله رشد را کاهش داده و سریعا وارد مرحله افتادن مو می شوند. همیشه یک تاخیر ۳ ماهه بین زمان تنش و ریزش مو وجود دارد.

بنابر این اگر دچار مشکل ریزش مو شدید، به زمانی حدود ۳ ماه قبل فکر کنید، که آیا در آن زمان دچار استرس بوده اید یا خیر ؟؟

۷ – مشکلات پوستی

استرس مزمن می تواند مشکلات از پیش وجود داشته پوست، از قبیل اگزما، پسوریازیس را بدتر کند. وزیرا باعث تغییرات شیمیایی در بدن می شود که پوست را حساس تر می کند. در زمان  تنش های عصبی تعداد آکنه بیشتری روی پوست دیده می شود و این به دلیل افزایش میزان چربی پوست در زمان استرس است.

 

 

 

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − یازده =

برو بالا