آموزشی

چرا و چگونه از تلویزیون‌ خانگی ۴k به‌عنوان نمایشگر رایانه استفاده کنیم؟

اگر بین خرید یک مانیتور QHD یا ۴k برای ارتقای رایانه خود مردد هستید، به شما پیشنهاد می‌کنم به قابلیت ویژه تلویزیون‌های خانگی ۴k نیز توجه کنید.

اگر بین خرید یک مانیتور QHD یا ۴k برای ارتقای رایانه خود مردد هستید، به شما پیشنهاد می‌کنم به قابلیت ویژه تلویزیون‌های خانگی ۴k نیز توجه کنید.

درحالی‌که مانیتورها و تلویزیون‌ها برای مقاصد جداگانه‌ای ساخته‌شده‌اند، همپوشانی فزاینده‌ای در مجموعه ویژگی‌های آن‌ها وجود دارد، تا آنجایی که توصیه می‌کنم به‌جای خرید مانیتور ۴k، از یک تلویزیون‌ خانگی ۴k برای رایانه یا لپ تاپ خود استفاده کنید. در این پست ما به شما می‌گوییم که چرا باید یک تلویزیون ۴k به‌جای یک مانیتور خریداری کنید و چگونه آن را تنظیم نمایید.

چگونه از تلویزیون‌های 4k به‌عنوان صفحه‌نمایش کامپیوتر استفاده کنیم؟

رزولوشن ۴k به چه معناست؟

رزولوشن ۴k، که به آن اولترا HD نیز گفته می‌شود، همان‌طور که از نامش پیداست ۴ برابر رزولوشن Full HD است. تعداد پیکسل‌های عمودی از ۱۰۸۰ در Full HD به ۲۱۶۰ و تعداد پیکسل‌های افقی نیز از ۱۹۲۰ به ۳۸۴۰ در ۴k افزایش می‌یابد. درنتیجه با دو برابر شدن تعداد پیکسل‌های افقی و عمودی، رزولوشن در کل ۴ برابر می‌شود. عبارت ۴k نیز به این دلیل به آن نسبت داده‌شده که تعداد پیکسل‌های افقی در این رزولوشن حدود ۴۰۰۰ (۳۸۴۰) پیکسل است.

مزایای تلویزیون‌های خانگی ۴k نسبت به مانیتورها

کم‌وبیش تمام تلویزیون‌های خانگی در حال حاضر ۴k هستند

اگر شما می‌خواهید یک مانیتور ۴k، به‌جای یک مانیتور با وضوح متوسط خریداری کنید، این نکته را در نظر داشته باشید که تقریبا همه تلویزیون‌های بیش از ۴۰ اینچ که در چند سال اخیر تولیدشده ۴k می‌باشند.

تلویزیون‌های خانگی اساساً مانیتورهای غول‌پیکر هستند

مانیتور بزرگتر معمولا به معنای یک تجربه همه‌جانبه‌تر است اما خرید مانیتورهای بالای یک دیافراگم ۳۰ اینچی هزینه زیادی دارند.  از سوی دیگر، تلویزیون‌های ۴k به‌ندرت کمتر از ۴۰ اینچ و معمولا ۵۰-۵۵ اینچ هستند.

گذشته از این، اندازه بزرگ صفحه‌نمایش دیدن جزئیات کوچک‌تر را آسان‌تر می‌کند. این بدان معنی است که شما می‌توانید اندازه عناصر رابط کاربری را کاهش داده درحالی‌که هنوز به‌سادگی قادر به خواندن متن هستید.

بیشتر تلویزیون‌های خانگی ۴k باقابلیت HDR سازگارند

اکثر تلویزیون‌های ۴k جدید باقابلیت HDR سازگاری دارند، درحالی‌که تعداد کمی از مانیتورها این ویژگی را دارند. HDR مخفف کلمه high dynamic range به معنی دامنه دینامیکی بالای تصاویر، این امکان را ایجاد می‌کند تا رنگ‌های موجود در تلویزیون‌های ۴k بسیار بیشتر از یک صفحه‌نمایش معمولی باشد. همچنین طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها میان تاریک‌ترین و روشن‌ترین قسمت‌های یک تصویر موجود باشد که منجر به روشن‌تر و تاریک‌تر بودن تصاویر از مانیتورهای معمولی می‌شود.

چگونه از تلویزیون‌های 4k به‌عنوان صفحه‌نمایش کامپیوتر استفاده کنیم؟

تلویزیون‌ها مجهز به بلندگو هستند

کم‌وبیش همه تلویزیون‌ها مجهز به بلندگو هستند، هرچند ممکن است کیفیت آن‌ها فوق‌العاده نباشند. در صورت خرید مانیتور، معمولا خودتان باید بلندگو تهیه کنید.

تلویزیون‌های خانگی به‌سادگی هر دو وظیفه را انجام می‌دهند

تلویزیون‌های خانگی به‌سادگی می‌توانند هم‌زمان وظایف مانیتور و تلویزیون را انجام دهد. چه این کار سرویس‌دهی به افراد نشسته در پیرامون یک میز باشد چه به یک فرد برای انجام کار شخصی خود. درحالی‌که مانیتورهای معمولی به دلیل اندازه‌شان برای تماشای گروهی مناسب نیستند.

شما شاید هم‌اکنون یک تلویزیون‌ خانگی ۴k داشته باشید

شما ممکن است یک تلویزیون ۴k داشته باشید، پس چرا هزینه زیادی برای خرید صفحه‌نمایش دیگر صرف کنید؟ تا زمانی که تلویزیون شما ارتباط مناسب و راحتی با رایانه تان داشته باشد نه‌تنها هزینه زیادی را ذخیره می‌کنید، بلکه شما در خانه یا آپارتمان خود فضای اضافه‌ای دارید که می‌تواند به چیزهای دیگر اختصاص داده شود.

ملاحظات استفاده از تلویزیون‌های خانگی ۴k به عنوان صفحه نمایش

البته، مانیتورها با علتی موجه به‌عنوان یک رده خاص وجود دارند، بنابراین مواردی وجود دارد که ممکن است بخواهید مانیتور را به‌جای تلویزیون برگزینید.

وقتی بزرگ خیلی بزرگ است

درحالی‌که اندازه تلویزیون‌های خانگی می‌تواند همه‌جانبه باشد، این ویژگی برای کاربری شخصی اگر از فاصله نزدیک استفاده شود، می‌تواند مشکل‌ساز باشد. برای حل این مشکل پیشنهاد می‌کنم برای راحتی، کمی دورتر از فاصله معمولی که از یک مانیتور بنشینید.

همچنین شما می‌توانید تلویزیون را به چند مانیتور تبدیل کنید. من از تلویزیون ۵۵ اینچی مانند چهار مانیتور  ۲۷٫۵ اینچی ۱۰۸۰p استفاده می‌کنم. ویندوز ۱۰ کار را آسان کرده و با کشیدن برنامه‌ها به گوشه‌های صفحه‌نمایش این کار انجام‌پذیر است.

تلویزیون خانگی را کجا قرار دهید؟

اندازه بزرگ تلویزیون خانگی باعث می‌شود جابه‌جایی آن به‌سادگی امکان پذیر نباشد. نصب تلویزیون بر روی دیوار، یک‌راه آسان برای ایجاد فاصله میان چشم و صفحه‌نمایش است.

اگر شما در یک آپارتمان کوچک زندگی می‌کنید و از تلویزیون خود به‌عنوان یک مانیتور استفاده می‌کنید، برای صرفه‌جویی در فضا می‌توانید تلویزیون خود را بر روی ریل متحرک روی دیوار قرار دهید. به‌این‌ترتیب می‌توانید تلویزیون را در هنگام انجام کارهای شخصی یا هنگام تماشای یک فیلم با دوستان، متناسب با شرایط جابه جا کنید.

مانیتورها در بازی‌های سرعت‌بالا، بهتر عمل می‌کنند

یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های بین تلویزیون‌ها و مانیتورها، مشکل تاخیر در ورودی تلویزیون‌ها است. خوشبختانه تقریبا همه تلویزیون‌های ۴k در حال حاضر، قابلیت تنظیم بین حالت بازی و یا PC برای کاهش تاخیر ورودی را دارند، اما عملکردشان به‌طور گسترده ای در بازار متفاوت است. حتی بهترین تلویزیون‌ها هم در این مورد در حدود یک نمایشگر متوسط عمل می‌کنند.

همچنین، بسیاری از مانیتورهای بازی با فرکانس بازخوانی ۱۲۰، ۱۴۴ و ۲۴۰ هرتز می‌آیند. برخی از تلویزیون‌ها می‌توانند خود را با نرخ بازخوانی هماهنگ کنند، اما گام‌های بیشتری برای راه‌اندازی نیاز دارند. همچنین، تنها مانیتورها از ویژگی‌های مانند Nvidia’s GSync یا AMD FreeSync پشتیبانی می‌کنند.

چگونه از تلویزیون‌های 4k به‌عنوان صفحه‌نمایش کامپیوتر استفاده کنیم؟

بااین‌وجود، تلویزیون‌های مدرن برای اکثر مردم هنوز هم به اندازه کافی سریع هستند، اما اگر شما بازی‌هایی را انجام می‌دهید که فرکانس بازخوانی روی جلوه های سینمایی بازی‌ها تأثیر می‌گذارد، تلویزیون‌های ۴k بهترین انتخاب شما نیستد.

نحوه اتصال تلویزیون خانگی به رایانه

پیش از آغاز

اتصال تلویزیون به سیستم تان کم‌وبیش مانند اتصال یک مانیتور است، شما تنها باید چیزهای بیشتری را تنظیم کنید تا عملکرد بهینه را به دست آورید.

در ابتدا شما به یک کابل HDMI نیاز دارید. تقریبا هر تلویزیونی  از پورت HDMI به‌طور انحصاری برای ورودی ۴k استفاده می‌کند. مانیتورها، از سوی دیگر می‌توانند از انواع مختلفی از پورت نظیر VGA استفاده کنند.

همانطور که لپ‌تاپ‌ها کوچک‌تر می‌شوند، بیشتر آن‌ها پورت HDMI را حذف می‌کنند، بنابراین شما احتمالا نیاز به یک آداپتور یا کابل خاص دارید. برای مکبوک های جدید و بسیاری از رایانه های شخصی، شما باید یک آداپتور یا کابل USB-C به HDMI نیاز داشته باشید.

مهم است که رایانه و تلویزیون شما، رزولوشن ۴k را در ۶۰ هرتز پشتیبانی کنند. این امر می‌تواند کمی پیچیده باشد، اما اگر رایانه و تلویزیون تان در دو سال گذشته منتشرشده باشد، شما احتمالا مشکلی ندارید. اساساً می‌خواهیم مطمئن شویم که هر دو دستگاه از HDMI 2.0 پشتیبانی می‌کنند.

راه‌اندازی

در ابتدا باید تلویزیون و رایانه خود را پیکربندی کنید. در تلویزیون خود باید مطمئن شوید که صفحه‌نمایش شما در حالت بهینه است تا به کمترین زمان تاخیر ورودی برسید. معمولا به‌سادگی می‌توان تلویزیون را در حالت PC Mode یا حالت بازی قرار داد. همچنین می‌توانید با جستجو در اینترنت و یا در دفترچه راهنما، تلویزیون خود را در این حالت قرار دهید.

چگونه از تلویزیون‌های 4k به‌عنوان صفحه‌نمایش کامپیوتر استفاده کنیم؟

برای راه‌اندازی رایانه مراحل زیر را در ویندوز ۱۰ انجام دهید:

  • بر روی دسکتاپ خود راست کلیک کرده و تنظیمات نمایش را انتخاب کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که در این حالت وضوح در حالت ۴k یا (۳۸۶۰x2160) تنظیم شده باشد.
  • اگر صفحه‌نمایش اندکی متلاطم است، روی ویژگی Properties Display Adapter در پایین پنجره کلیک کنید.
  • یک پنجره جدید باز خواهد شد. به برگه مانیتور بروید و سپس ۶۰Hz را به‌عنوان نرخ بازخوانی انتخاب کنید. اگر تنظیمات ۶۰Hz را مشاهده نکنید، احتمالا آداپتور یا رایانه تان از آن پشتیبانی نمی‌کند.

پس از انجام مراحل هنوز ممکن است رنگ‌ها به نظر عجیب برسند، زیرا ویندوز ۱۰ نمی‌تواند رنگ‌ها را از فضای sRGB به HDR منتقل کند. برای رفع این مشکل، حتما ” HDR and Advanced Windows Color ” را از تنظیمات نمایش غیر فعال کنید. برنامه‌هایی نظیر بازی ها که می‌دانند چگونه از HDR استفاده کنند این عمل را به‌صورت پیش‌فرض انجام می‌دهند.

از نمایشگر غول‌پیکر ۴k HDR خود لذت ببرید.

منبع: thenextweb

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 5 =

برو بالا