استیو جابز فیلمی از دنی بویل محصول 2015 آمریکا
سینما

«استیو جابز» فیلمی از دنی بویل (Steve Jobs 2105)؛”تمام زندگی وقف هدف”

استیو جابز فیلمی به کارگردانی دنی بویل و نویسندگی آرون سورکین است. استیو جابز فیلمی درام و در دسته فیلم هایی قرار می گیرد که موضوع زندگی نامه افراد را مبنای خود قرار داده اند. فیلم داستان زندگی فردی را هدف قرار داده که زندگی پر فراز ونشیب و پر هیاهویی را تجربه کرده است.

“استیو جابز” فیلمی به کارگردانی “دنی بویل” و نویسندگی” آرون سورکین” است. “استیو جابز” فیلمی درام و در دسته فیلم هایی قرار می‌گیرد که موضوع زندگی نامه افراد را مبنای خود قرار داده اند. فیلم داستان زندگی فردی را هدف قرار داده که زندگی پر فراز و نشیب و پر هیاهویی را تجربه کرده است. شخصی که بخشی از فناوری های حاضر در حوزه موبایل، فناوری اطلاعات، کامپیوترها و حتی انیمیشن سازی پیکسار مدیون ذهن و همت بلند او است. استیو جابز فردی است که الهام بخش نسلی است که او را مانندِ بتی تصور می‌کنند که تمام زندگی اش پر از موفقیت بوده است.

“ما برای انجام همه چیزها فرصت پیدا نخواهیم کرد. زیرا این زندگی ما زندگی کوتاهی است و بعد می میرید. پس ما کاری که با زندگی مان می کنیم، بهتر است واقعا خوب باشد و واقعا ارزشش را داشته باشد. استیو جابز”

“دنی بویل” با هوشمندی تمام به جای صرف تمرکز بر زندگی نامه جابز، شخصیت وی را در بوته فیلم به رشته تحلیل در آورده است. “دنی بویل” شخصیت جابز را در سه مرحله از زندگی اش مورد بررسی قرار داده است و نگاهی موشکافانه به این لحظات داشته است. “آرون سورکین” همانند استادی خبره دیالوگ ها را به نحوی تنظیم کرده است که فیلم به اثری خسته کننده بدل نگردد. به راستی فیلم نامه “استیو جابز” از بزرگ ترین نقاط قوت فیلم است. پر جزئیات و دقیق. مانند ماشینی که تمام قطعاتش کنار هم چیده شده و به درستی کار می‌کند.

“دنی بویل” در این فیلم برای نقش جابز سراغ تعداد زیادی از بازیگران مطرح رفت که در نهایت به گزینه “مایکل فاسبندر” رسید. گزینه ای که کمترین شباهت ظاهری را با جابز دارد. ولی فاسبندر در این فیلم توانایی هایش را به رخ می کشد. نقاط تاریک شخصیت جابز را به نحوی به تصویر می‌کشد که کاملا باور پذیر است و ابدا این تقاوت ظاهری به فیلم لطمه ای وارد نمی‌کند. “کیت وینسلت” نیز نقش دستیار جابز یعنی “جوانا هافمن” را ایفا می‌کند. نقش آفرینی که درخشان است ولی وینسلت نیز مانند دیگر گروه بازیگری، توانایشان در پس هنر نمایی فاسبندر باقی می‌ماند و هیچگاه از آن فراتر نمی‌رود.

استیو جابز فیلمی از دنی بویل محصول 2015 آمریکا

استیو جابز فیلمی از دنی بویل محصول ۲۰۱۵ آمریکا

“استیو جابز” همان طور که پیش تر بدان اشاره گردید، در دسته فیلم های رندگینامه ای قرار می گیرد. به جرات “استیو جابز” دارای ساختاری حساب شده و هوشمند است و در رده بالای این گونه فیلم ها قرار می‌گیرد. همانند فیلم “شبکه اجتماعی” اثر “دیوید فینچر”، فیلم نامه استیو جابز هم پر از دیالوگ های رگباری و پر اطلاعات است. به نحوی که تمرکز دیر فهم این اطلاعات خود بی تمرکزی می‌آورد. ولی در نهایت فیلم متعلق به همان سال ۲۰۱۵ است. تأثیر بلند مدت عمیقی ندارد. از آن فیلم های خوش ساختی است که صرفا خوش ساختند نه چیزی بیشتر!

“دنی بویل” و “سورکین” در” استیو جابز” سعی بر ساخت یک درام روانشناختانه دارند. درامی که با کند و کاو گره های شخصیتی این انسان پر نفوذ دهه های اخیر را باز کند. ولی فیلم در این بعد بر خلاف شیوه روایی زندگی نامه جابز که قوی عمل می‌کند، نمی‌تواند در سطح شاخصی ظاهر شود. لحظاتی که جابز با دخترش لیزا روبه رو می شود و سعی بر نفی او دارد، لحظاتی شگرف و پر تعلیقی هستند که بسیار خوب کار شده است. سکانسی جذاب و میخکوب کننده که بازی فاسبندر در سطح بسیار بالایی ظاهر شده است. ولی فراتر از این سکانس، فیلم نمی‌تواند عناطر این تعلیق را تا مغز استخوان فرو و کند و کاو کند و ریشه های این قضیه را بیرون بکشد. البته محدودیت دسترسی به تمام واقعیات زندگی جابز هم دلیلی بر نرسیدن به چنین آرمانی باشد.

در نهایت؛ “استیو جابز” فیلمی است که انداره دهانش حرف میزند. ادعا‌های فراتر از فرمش بیان نمی‌کند و به عنوان یک درام خانوادگی که قرار است شخصیتِ جذابی مانند جابز را به تصویر بکشد موفق عمل می‌کند. ول هیچ گاه به اثری بدل نمی‌گردد که دهه های بعد در ذهن تاریخی مردم همانند آثاری مانند “همشهری کین” و دیگر آثار شاخص تاریخ سینما به یاد آورده شود.

“شما نمی توانید با نگاه کردن به آینده از اتفاقات گذشته سر در بیاورید و آن ها را به هم متصل کنید. شما تنها زمانی می توانید آن ها را درک کنید که به گذشته نگاه کرده باشید. پس شما باید به اینکه اتفاقات یک جوری در آینده به هم متصل می شوند و معنی پیدا کنند، اعتماد کنید. باید به چیزی اعتماد کنید: حس درونی تان، سرنوشت، زندگی، کارما، هر چیزی. استیو جابز”

 

استیو جابز فیلمی از دنی بویل محصول ۲۰۱۵ آمریکا

استیو جابز فیلمی از دنی بویل محصول ۲۰۱۵ آمریکا

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + نه =

برو بالا