آلخاندرو گونسالس اینیاریتو؛ کارگردان
سینما

الان دیگه از مردن نمی ترسم؛ نگاهی به “بازگشته” اثری از آلخاندرو گونزالس اینیاریتو

فیلم سینمایی “بازگشته” یا از “گور برخاسته” کاری از آلخاندرو گونزالس اینیاریتو کارگردان و فیلمنامه نویس مکزیکی است. کسی که در کارنامه ی هنری اش فیلم هایی چون عشق سگی، ۲۱ گرم و بابل (سه گانه ی مرگ)، زیبا و مرد پرنده ای را دارد.

اینیاریتو در دوسال پیاپی توانست جایزه ی اسکار بهترین کارگردانی برای دو فیلم مرد پرنده ای و بازگشته را از آن خود کند. او قبل از ساختن مرد پرنده ای در پی ساختن بازگشته بود اما به دلیل اینکه در آن زمان دی کاپریو مشغول بازی در فیلم گرگ وال استریت بود و فصل مناسب فیلمبرداری با نور طبیعی به پایان رسیده بود، ساختن آن را به تعویق می اندازد.

آلخاندرو گونسالس اینیاریتو؛ کارگردان

آلخاندرو گونسالس اینیاریتو؛ کارگردان

ماجرای فیلم از این قرار است؛ در قرن نوزدهم میلادی گروهی از شکارچیان در کمپ شکار خود با سرخپوستان درگیر می شوند و دلیل درگیری این است که دختری سرخپوست دزدیده شده است. شکارچیان پس از قربانیان بسیار با دشواری از مهلکه می گریزند. بعد از فرار یک روز صبح هیو گلس با بازی دی کاپریو به عنوان شکارچی ماهر به ناگهان مورد حمله ی خرس گریزلی در جنگل قرار می گیرد و به شدت مجروح می شود و ….

فیلمنامه اقتباسی از داستانی واقعی «بازگشته» اثر مایکل پانک با نویسندگی مارک ال اسمیت و اینیاریتو و با بازی بازیگرانی چون لئوناردو دی کاپریو، تام هاردی و … است. در سال ۲۰۱۶ بازگشته نامزد ۱۲ اسکار شد و سرانجام توانست در سه رشته از جمله بهترین کارگردانی، فیلمبرداری و بازیگر نقش اول مرد، جایزه ی اسکار را کسب کند. به نظر منتقدان دی کاپریو در این فیلم یکی از بهترین بازی هایش را ارائه می کند.

محور اصلی فیلم بر اساس انتقام  و خشونت است. اعتقاد کتب مقدس این است که قصاص کردن حق خدای متعالی است و انسان را در آن بهره و نصیبی نیست. اگر کسی آن را حق خود بداند، در آن دخل و تصرف کند و به آن مرتکب شود نسبت به خداوند افترا بسته است. دیالوگی که یکی از سرخپوستان فیلم به عنوانی کسی که خانواده اش را از دست داده هم به آن تأکید می کند این است که «انتقام در دستان خداوند (خالق) است.»

آن چه که کارگردان در فیلم به تصویر می کشد این است که گویی انتقام، شخصیت اول فیلم را رویین تن می کند. اگرچه که اتفاقاتی که در فیلم حادث می شود در بعضی سکانس ها ناواقعی و زاییده ی تخیل به نظر می رسد اما هیجان فیلم به گونه ای است که مخاطب را به شدت میخ کوب و درگیر خود می کند. فیلم مصداق این جمله ی معروف است که، “آن چیزی که آدمی را نکشد او را قوی تر می کند.”

بازگشته حاوی سکانس های طولانی بدون کات است که به زیبایی کارگردانی شده و البته مدیون فیلمبرداری شگفت انگیز امانوئل لوبزکی در شرایط سخت آب و هوایی است.

“وقتی طوفان می آید اگر به شاخه هایش نگاه کنی گمان می کنی می افتد اما اگر به تنه اش نگاه کنی به مقاومتش پی می بری.” (دیالوگی از فیلم)

بازگشته کاری از اینیاریتو محصول سال ۲۰۱۵

بازگشته کاری از اینیاریتو محصول سال ۲۰۱۵

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − سیزده =

برو بالا