Face ID
تلفن همراه

چرا قابلیت Face ID در آیفون X امنیت کمتری از پس‌کد دارد؟

یکی از ویژگی های جدید آیفون X، قابلیت Face ID آن است که بدون وارد کردن رمز عبور و تنها با نگاه کردن به دوربین، چهره شما تشخیص داده و صفحه باز میشود ولی آیا این شیوه احراز هویت، از امنیت کافی برخوردار است؟

بعد از معرفی قابلیت جدید Face ID در آیفون X، سوالات زیادی در خصوص امنیت این روش در مقایسه با روشهای قبلی احراز هویت یعنی اثرانگشت و پس‌کد مطرح شد. به عنوان مثال آیا پلیس میتواند آیفون شخص بازداشت شده را روبروی صورتش بگیرد و آن را باز کند؟

این قابلیت در حالت بسته بودن چشم کار نمیکند. شاید iOS 11 همانطور که میانبری برای غیرفعال کردن تاچ‌آی‌دی در اختیار کاربران قرار میداد، برای Face ID هم چنین امکانی را فراهم کرده باشد ولی از نقطه نظر قانونی، این روش و سایر روشهای احراز هویت بیومتریک امنیت کمتری از رمز عبور دارند.

با توجه به اصلاحیه جدیدی که در قوانین دادگاه‌های ایالات متحده اتخاذ شده، پلیس این کشور حق ندارد مظنونین را تحت شرایط خاصی از طریق رمزعبور و قفلهای بیومتریک وادار به شهادت کند. رمز عبور تا زمانی که از ذهن فرد خارج نشده باشد به عنوان گواهی اثبات جرم محسوب نمی‌شود. ولی در چند مورد، مظنونین وادار به باز کردن گوشی با اثرگشت شده‌اند آن هم در شرایطی که اثرانگشت به عنوان یک گواهی فیزیکی محسوب میشود.

تاکنون دادگاه‌ها، اثرانگشت را به عنوان یک گواهی تلقی کرده‌اند ولی هنوز در مورد تشخیص چهره به دلیل ایمنی پایین آن چنین تصمیمی نگرفته‌اند اما در صورت تایید این روش امنیتی، به احتمال زیاد همان قانون اثرانگشت برای تشخیص چهره نیز صادق خواهد بود. بنابراین میتوان نتیجه گرفت که پس‌کد امنیت بیشتری از تاچ‌آی‌دی و یا تشخیص چهره دارد.

این آسیب‌پذیری تنها مختص Face ID اپل نیست و از همان زمان که سامسونگ این قابلیت را برای اولین بار در گوشی خود معرفی کرد به عنوان یک موضوع امنیتی مطرح بود. به هر حال تا زمانی که بتوان بین پس‌کد و Face ID به سادگی سوئیچ کرد این خطر را میتوان به میزان قابل توجهی کاهش داد ولی این موضوع وابسته به تنظیمات آیفون X است و تا عرضه گوشی در پاییز سال جاری نمیتوان جزئیات بیشتری در مورد آن ارائه داد.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + نه =

برو بالا