دانستنی‌های سلامتی

این لنز چشمی هر نوع بیماری را از چشم بیمار تشخیص خواهد داد!

دانشمندان تخمین زده اند که ۲۵۰۰ حسگر زیستی میتوانند در یک میلی متر مربع از لنز چشمی IGZO قرار داده شوند و هرکدام از آنها برای اندازه گیری عملکرد یکی از ارگان های بدن طراحی شده است.

لنز چشمی را تصور کنید که توسط فناوری ترانزیستور بسیار نازک میتواند سلامت شما را تشخیص دهد و در صورت افت قند خون و یا وجود مشکلات دیگر شما را آگاه کند.

در حال حاضر محققین دانشگاه Oregon State توانسته اند ما را یک قدم به این فناوری نزدیک تر کنند.
تیم تحقیقاتی دانشگاه Oregon State که توسط Gregory Herman اداره میشود, حسگر زیستی شفافی را توسعه داده است که وقتی روی چشمان شما قرار میگیرد میتواند علائم بیماری را در بدن شما تشخیص دهد. در حال حاضر نمونه ی آزمایشگاهی این لنز تنها توانایی تشخیص سطح قند خون را دارد اما تیم تحقیقاتی بر این باور است که این لنز در آینده میتواند بیماری های دیگری از جمله سرطان را تشخیص دهد.
در ابتدای پروژه Herman به دنبال راه بهتری برای کمک به افراد مبتلا به دیابت بود.

امروزه افراد مبتلا به این بیماری میتوانند با قرار دادن الکترود در زیر پوستشان از میزان قند خون خود آگاه شوند. اما مشکل اینجاست که این شکل از مانیتورینگ دردناک بوده و موجب آسیب زدن به پوست و یا عفونت میشود در حالیکه یک لنز چشمی با حسگر زیستی میتواند ایمن تر و کاربردی تر باشد.
Herman تخمین زده است که ۲۵۰۰ حسگر زیستی میتوانند در یک میلی متر مربع از لنز چشمی IGZO قرار داده شوند و هرکدام از آنها برای اندازه گیری عملکرد یکی از ارگان های بدن طراحی شده است.
این حسگر هنوز در حال توسعه است تا به لنز چشمی متصل شود. ورژن قدرتمند آن میتواند داده ها را توسط فرکانس رادیویی انتقال دهد و در آینده یک آنتن بسیار کوچک میتواند خازن را شارژ کند. در حال حاضر نمونه ی اولیه قادر به انتقال داده ها خارج از حسگر نیست اما دانشمندان در حال آزمایش بر روی این دستگاه می باشند.
محققین علاقه مند هستند تا حسگر زیستی متصل به لنز چشمی را در سال جاری بر روی حیوانات آزمایش کنند. تیم Herman یافته های خود را در جلسه ی ALS ارائه کرده است و شما میتوانید اطلاعات مربوط به آن را در مجله های علمی Nanoscaleو Applied Materials & Interfaces مشاهده کنید.

اطلاعات بیشتر راجع به این تکنولوژی را اینجا بخوانید.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − دو =

برو بالا