سیبو
دانستنی‌های سلامتی

یک بیماری آزاردهنده دستگاه گوارش و یک درمان ساده؛ سیبو را بشناسید!

 رفع بیماری آزار دهنده دستگاه گوارش، سیبو با یک درمان ساده

این چند سال اخیر معمولا وقتی کسی معده درد دارد پزشک آزمایشات گوناگون از جمله آندوسکوپی و کولونوسکوپی را تجویز می کند تا خیالش راحت شود مشکلی داخل بدن وجود ندارد. بعد هم این جمله را به بیمار می گوید: باید از استرس و اضطراب دوری کنید. سندروم روده تحریک پذیر یا IBS که فقط در نتیجه فشارهای عصبی به وجود می آید یکی از این بیماری ها است.

امروز در نت نوشت بیماری دیگری از دستگاه گوارشی به نام سیبو  SIBO ( Small Instestinal Bacterial Overgrowth) بررسی می شود که خیلی وقت ها با یک درمان ساده می توان از بروز مشکلات بزرگ جلوگیری کرد.

بیماری سیبو چیست؟

سیبو رشد بیش از اندازه باکتری های روده کوچک است. باکتری ها همه جا هستند و به دو نوع خوب و بد تقسیم بندی می شوند. مثل باکتری هایی که در لبنیات پروبیوتیک وجود دارد و از نوع باکتری های خوب هستند. در بدن هم باکتری های مفید حضورشان برای کارکرد ارگان ها بخصوص دستگاه گوارش ضروری است. در مورد بیماری سیبو مشکل خود باکتری نیست. در واقع باکتری مضری نیست. بلکه باکتری ها یا خیلی زیاد می شوند یا در دستگاه گوارش در جای درست خود قرار نمی گیرند.

در روده کوچک تعداد باکتری ها معمولا زیاد نیست. همین تعداد کم باکتری کارهای اصلی مثل جذب مواد مغذی و جلوگیری از تخمیر بیش از اندازه غذاها را انجام می دهند. ولی وقتی تعداد باکتری ها خیلی زیاد شود مانع از انجام درست عملکردشان در روده کوچک می شوند.

چه طور سیبو را تشیخص بدهیم؟

نشانه های زیر کمک می کند تا بتوانیم سیبو را تشخیص دهیم:

  • نفخ زیاد، ورم شکم، آروغ
  • اسهال و یبوست متناوب
  • دردهای شکمی
  • جذب نشدن موادمغذی
  • خستگی جسمی و فکری

این بیماری معمولا به دلیل نشانه های آزار دهنده اش باعث غیبت از کار می شود و اضطراب و افسردگی به دنبال دارد.

سیبو با آی بی اس چه فرقی دارد؟

در سندروم روده تحریک پذیر یا IBS شخص معمولا دردهای شکمی  وجود دارد و به صورت دوره ای بروز می کند ولی در عکس برداری ها علائمی از التهاب دیده نمی شود.

معمولا این دو بیماری در ۶۰ درصد افراد به طور همزمان وجود دارد. به همین دلیل در بیشتر موارد به دلیل علائم مشابه با هم اشتباه می شوند. در بیماری سیبو که طی سال های اخیر تحقیقات خوبی روی آن انجام شده به دلیل تجمع زیاد باکتری مشکلاتی مثل چسبندگی روده، انسداد یا حتی دیابت دیده می شود. در صورتی که در سندروم روده تحریک پذیر این علائم وجود ندارد.

افرادی که به سیبو مبتلا هستند شدت بیماری شان بیشتر و گاهی اسهال و گاهی یبوست دارند. علائمی مثل نفخ، دردهای شکمی و آروغ زدن هم در سیبو خیلی بیشتر و شدیدتر از سندروم روده تحریک پذیر است.

دستگاه گوارش چه گونه عمل می کند؟

سیبو

اگر کمی با نحوه کار دستگاه گوارش آشنا شویم بهتر می توانید سیبو را تشخیص دهید.

پس از غذا خوردن و هضم غذا ، مواد مغذی وارد جریان خون شده تولید انرژی می کنند و مواد باقیمانده در واقع تفاله غذاها به صورت مدفوع دفع می شود.

اگر کار هر عضو دستگاه گوارش را بدانیم می بینیم از فاصله غذا خوردن تا دفع مواد زائد دستگاه گوارش عملکرد جالب و نسبتا پیچیده ای دارد:

دهان : جویدن و ترشح بزاق اولین مرحله شروع هضم غذا است. با بزاق دهان غذاها راحت تر جویده و با دندان ها به قطعات کوچک تر تبدیل می شود.

مری : لوله ای است که غذای جویده شده را به معده می رساند.

معده : وقتی غذا از مری پایین می رود در واقع به پایین می افتد (نباید ایستاده غذا خورد) در سمت چپ معده تا با اسید معده و حرکات ماهیچه به قطعات ریزتری تبدیل شود.  به همین دلیل به افرادی که ناراحتی معده دارند توصیه می کنند روی سمت چپ بدن بخوابند. قسمت سمت راست معده مایعات جای می گیرد. به همین دلیل وقتی معده خالی است مثل شب ها نباید ایستاده آب بنوشیم.

روده کوچک : اینجا مرحله سوم و نهایی هضم انجام می شود. غذای بسیار ریز شده با آنزیم هایی که از پانکراس و کبد ترشح شده به طور کامل با هم مخلوط می شود. قطعات پروتئین، چربی و کربوهیدرات این جا شکسته شده تا به وسیله روده کوچک جذب و وارد جریان خون و بالاخره سلول ها شود. روده کوچک به دلیل طولانی بودنش به سه قسمت تقسیم بندی شده : اثنی عشر یا دوازدهه، تهی روده ، دراز روده.

این عضو شگفت انگیز بین ۵ تا ۱۰ متر طول دارد و در میان اعضا شکمی بدن قرار گرفته است. مرطوب و صورتی رنگ است و وقتی بدن حرکت می کند این عضو هم حرکت می کند. به همین دلیل به افرادی که یبوست دارند توصیه می کنند پیاده روی کنند.  در واقع کار اصلی هضم غذا را روده کوچک انجام می دهد و سوپراستار دستگاه گوارش محسوب می شود.

به دلیل بیماری سیبو یا افزایش بیش از حد باکتری ها روده کوچک نمی تواند کار خود را مثل همیشه انجام دهد و دچار مشکل می شود.

روده بزرگ: کار این عضو که بیشترین باکتری ها را دارد جمع آوری مواد زاید جامد و دفع آن ها است. البته در جذب ویتامین K، ویتامین B12، تیامین، ریبوفلاوین و اسیدهای چرب هم نقش موثری به عهده دارد.

چه چیزی باعث بروز سیبو می شود؟

علت های مختلفی باعث بروز این بیماری می شود.

کند شدن حرکات دودی شکل روده کوچک: حرکات روده باعث خروج باکتری هم می شود. به همین دلیل وقتی حرکات دودی شکل روده کم یا کندتر از حد معمول شود باکتری ها زیاد می شوند.

مشکل جسمی : مشکلاتی مثل قطع شدن اعصاب روده، چسبندگی ها و انسداد هم باعث افزایش باکتری ها می شود. در واقع یک دور باطل وجود دارد. زیاد شدن باکتری ها باعث ایجاد چسبندگی و انسداد روده می شود و چسبندگی و انسداد روده باعث بیشتر شدن باکتری ها.

مصرف زیاد آنتی بیوتیک، کم بودن اسید معده، ضعف سیستم ایمنی و عدم کارآیی لوزالمعده از دیگر عوامل بیماری سیبو است.

استرس هم مثل همیشه نقش مهمی در بروز این بیماری دارد. در واقع استرس علت اصلی بیماری ها نیست. ولی از آن جا که استرس به طور کلی باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و عدم کارکرد درست ارگان های بدن می شود همیشه زمینه ساز بروز بیماری ها ازجمله سیبو است.

چه طور آب سبز به درمان سیبو کمک می کند؟

سیبو

افرادی که از بیماری سیبو رنج می برند با یک مشکل عمده یعنی عدم جذب مواد مغذی مواجه هستند.  در واقع فرد تلاش می کند تا با خوردن بیشتر مواد مغذی کمبودهای بدنش را جبران کند ولی نتیجه ای نمی گیرد.  تجربه نشان داده است ترکیبی از آب سبزیجات سبز باعث می شود تا مواد مغذی بهتر و سریع تر جذب شوند.  نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که افراد مبتلا به سیبو نمی توانند فروکتور (قند میوه) زیادی از میوه جذب کنند به همین دلیل فقط از سبزیجات سبز باید استفاده شود.

کلم پیچ سبز – اسفناج – خیار – زنجبیل – جعفری – کرفس – آب لیمو ترش

همه آن ها را در آب میوه گیری بریزید و مخلوط به دست آمده را با اضافه کردن کمی آب لیمو ترش میل کنید. علاوه بر از بین بردن باکتری های اضافه روده کسانی که از یبوست رنج می برند با این ترکیب جادویی این مشکل هم برطرف می شود.

اگر مشکلات معده تان خیلی شدید است از مقدار کم شروع کنید و بعد آن را افزایش داده به یک لیوان در روز برسانید.  بین دو هفته تا یک ماه هر روز این آب میوه را میل کنید. اگر بعد از یکی دو هفته تغییری زیادی حاصل نشد حتما به پزشک مراجعه کنید. ولی اگر ناراحتی تان برطرف شد بد نیست بعد از یک ماه هر هفته یکی دو روز از این آب سبزیجات شگفت انگیز استفاده کنید تا مانع از زیاد شدن باکتری های روده کوچک و بروز سیبو شوید.

 

 

 

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

برو بالا