روابط دوستانه
زندگی و سلامت

گرگی در لباس دوست!؛ تشخیص روابط دوستانه سمی

گروه های دوستی خیلی بیشتر از دوستی های دو نفره می تواند لذت بخش و مثمر ثمر باشد. هر چند که در یک گروه دوستانه ممکن است چند نوع سلیقه و اختلاف نظر های بسیاری مشاهده شود ولی معمولا این نوع گروه ها به خصوص در بین خانم ها بسیار سودمند و شیرین است.

بودن در یک گروه دوستی و روابط دوستانه می تواند بسیار شیرین و زیبا باشد. افرادی که در یک گروه دوستانه به سر می برند معمولا نتیجه یک دوستی طولانی مدت هستند که تاثیرات روانی مثبتی بر روی یکدیگر داشته اند.

زمانی که در یک گروه دوستی به سر می برید به طور ناخود آگاه تحت تاثیر رفتار افراد گروه هستید. همان طور که یک دوست می تواند راه های نفوذ به درون یک انسان را پیش ببرد، گروه های دوستی چه سالم چه ناسالم می توانند به تقویت برخی رفتارها منجر شوند.

گروه های دوستی همه نمی توانند مناسب و کامل باشند. ممکن است شما در یک گروه دوستی قرار گرفته باشید که به طور ناخود آگاه در حال تغییراتی در رفتار خود شده باشید. به این ترتیب می بایست بتوانید قبل از آنکه در یک گروه عضو شوید شرایط خوب و بد آن را به درستی بسنجید.

احساس بد نسبت به خود

روابط دوستانه سالم و خوب همواره با یک هیجان و چالش های مثبت همراه هستند. به طور کلی دوستی های سالم از فردیت شما به نحوی حمایت خواهند کرد.

اگر یک گروه دوستی باعث شود که شما نسبت به خودتان احساس ناخوشایندی داشته باشید به حتم این گروه دچار نقصانی در اعضا می باشد.

دوستان خوب شما را با هدف سازنده در معرض انتقاد قرار خواهند داد و این به شما کمک می کند دوستی سالمی را پیش بگیرید.

عدم ثبات جایگاهی

در گروه هایی که وضعیت مناسبی ندارند شما هیچ گاه مطمئن نیستید که در این جمع چه جایگاهی خواهید داشت. دوستی با این دسته افراد وضعیت ثبات شما را به تزلزل می کشاند. این گروه ها همانند یک دایره اجتماعی ناسالم می باشند.

گاهی احساس می کنید در آن گروه جایگاه محکمی دارید و گاهی گویا اصلا عضو آن جمع نیستید.

شایعات

روابط دوستانه

دکتران روانشناس بر این باورند که بیشتر گروه های نامناسب پشت سر اعضا گروه صحبت می کنند. در این حالت یک یا چند نفر از اعضا گروه همواره مورد انتقاد غیر مستقیم و شایعات قرار خواهند گرفت. در این نوع از گروه های دوستی شما محاکمه خواهید شد و این امر از چشم شما دور می ماند.

در حالی که دوستان واقعی شما را در نزد دیگران مورد محاکمه قرار نخواهند داد و شایعاتی در مورد شما با دیگران به اشتراک نخواهند گذاشت.

دوستی یک طرفه

روابط سمی در روابط دوستانه معمولا یک طرفه می باشد. این به آن معنا است که شما همیشه برای گروه تلاش می کنید و وقت می گذارید ولی دیگر اعضا به وجود شما اهمیت چندانی نخواهند داد.

در صورتی که شما ساعت ها وقت خود را به گروه اختصاص داده اید و امور زیادی در این زمینه انجام می دهید ولی اعضا دیگر شما را ندید می گیرند یا به صحبت های شما اهمیت چندانی نمی دهند، توجه داشته باشید که در یک گروه ناسالم هستید.

مانع رسیدن به هدف دوستان خود نباشید

روابط دوستانه

دوستان سالم و دوستان واقعی همواره برای موفقیت های شما جشن می گیرند و حتی تلاش می کنند شما به اهداف خود دست یابید و موفق شوید در حالی که دوستی های ناسالم همواره به جای خوشحالی، شما را تهدید می کنند و سعی بر این دارند که شما را از رسیدن به هدفتان دور کنند.

حمایت شدن از طرف دوستان می تواند تاثیرات مثبتی در رسیدن به موفقیت های شخصی داشته باشد. همان طور هم می تواند مانع رسیدن به اهداف بزرگ و کوچک شود.

افراد منفی گرا

حتما شما هم با انسان های منفی گرا برخورد داشته اید. افرادی هستند که همواره افکار منفی در سر می پرورانند. این افراد بر روی شما نیز می توانند تاثیر گذاشته و افکار شما را هم به سمت منفی گرایی سوق دهند.

معمولا افراد منفی در روابط دوستانه موج منفی همچون عدم موفقیت، مشکلات پیش رو و . . .  را پر رنگ می کنند. دوستی با این افراد سبب می شود شما دقیقا بر خلاف خواسته هایتان قدم بردارید.

چگونه یک گروه دوستی سالم داشته باشیم

روابط دوستانه

با وجود تمام مشکلات اخلاقی و روحی باز هم می توان یک دوستی سالم و روابط دوستانه مثبت را تشکیل داد.

در صورتی که در یک گروه دوستی بیش از دو نفر دچار اختلالات رفتاری باشند نگه داشتن این گروه تقریبا ناممکن است.  اما کمتر از آن را می توان با کارکردهایی درمان کرد.

اعضا گروه دوستی می بایست برای این تغییرات آمادگی های لازم را داشته باشند و شخصی که در گروه باعث مشکلات شده را به خوبی بشناسند. تا بتوانند با رفتار های مناسب مشکلات گروه را حل و دوستی ها را استحکام بخشند.

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 4 =

برو بالا