حمله عصبی
زندگی و سلامت

حمله عصبی (پانیک) و تاثیرات مخرب آن را با این روشهای فوق‌العاده مدیریت کنید!

حمله عصبی چیست؟ نحوه مدیریت و جلوگیری از تاثیرات مخرب آن

کف دست تان از عرق خیس می شود، ضربان قلب تان بالا می رود، سرتان گیج می رود، تمرکز حواس ندارید. این همان حمله عصبی است که خیلی وقت ها شخص احساس می کند حتی دارد سکته می کند.

گاهی حمله  عصبی یا همان پانیک آن قدر شدید است که تا مدت ها اثر خود را می گذارد و اگر تکرار شود باعث بیماری هایی مثل سکته، ناراحتی های گوارشی، انواع التهابات، و حتی تغییر در ژن ها می شود. باورش سخت است ولی حقیقت دارد. به عنوان مثال ژن MTHFR که کارش تبدیل اسید فولیک به ویتامین B9 است بر اثر حملات عصبی کارکرد آن مختل می شود.

چه گونه باید حمله های عصبی را مدیریت و تاثیرات مخرب آن را خنثی  کنیم؟ در نت نوشت امروز بخوانید.

تاثیرات مخرب حمله عصبی بر روح و تن

حمله عصبی

یکی از تاثیرات جانبی حمله عصبی بیماری به نام آگورافوبیا Agoraphobia یا ترس ترک خانه است. وقتی حمله های عصبی مکرر اتفاق بیفتد شخص دچار افسردگی و اضطراب می شود و دوست ندارد خانه را ترک کند.

بیماری های جسمی مثل عدم توانایی در هضم غذا، آی بی اس IBS  یا سندروم روده تحریک پذیر، یبوست یا اسهال از دیگر اثرات جانبی حمله های عصبی است. به دلیل ارتباط مستقیم اعصاب سیستم گوارشی با مغز، و بافت های مشابهی که دارند حملات عصبی در واقع بر روی محور مغز- دستگاه گوارش روی می دهد. آن چه بر روی مغز تاثیر می گذارد بر روی دستگاه گوارش هم تاثیر می گذارد و برعکس.

به همین دلیل حملات عصبی را نباید دست کم گرفت. باید آن ها را ارزیابی، اثرات آن ها را تعدیل و از بروز مجدد آن ها جلوگیری کرد.

  • نفس های عمیق بکشید

تنفس بر ضمیر ناخودآگاه تاثیر می گذارد. هنگام بروز حملات عصبی تنفس کوتاه، منقطع و سریع می شود. به همین دلیل وقتی دچار حمله عصبی می شوید سعی کنید نفس های عمیق و بلند بکشید. مشکل است ولی به منظور جلوگیری از صدمه زدن به بدن تان بهتر است این کار را انجام دهید. وقتی نفس های عمیق می کشید مدام به خودتان بگویید من حالم خوب است.

  • کافئین و شکر نخورید

وقتی از دست کسی عصبانی می شوید راه آرام کردن خودتان خوردن قهوه آن هم همراه با شکر نیست. بهترین کار این است تا چند ساعت و تا زمانی که کاملا آرام نشده اید نوشیدنی های کافئین دار شیرین میل نکنید. شاید همان روش قدیمی بهتر باشد: یک لیوان آب خنک.

  • از تکنیک های آرام بخش استفاده کنید

انجام ورزش هایی مثل یوگا، پیلاتس و روش های مراقبه باعث می شود نه تنها اثرات حملات قبلی را از بین ببرید بلکه از حملات عصبی بعدی هم جلوگیری کنید.

  • خواب کافی

با بموقع خوابیدن و خواب کافی باعث می شوید کمتر تحت تاثیر شرایط یا رفتار افراد عصبی شوید و موقعیت را بهتر کنترل کنید. در صورتی که احساس می کنید نیاز به کمک دارید با مراجعه به پزشک از داروهای حاوی منیزیم استفاده کنید.

  • تمرین بی ذهنی

استفاده از روش هایی مثل گوش دادن به موسیقی آرامش بخش، مراقبه، و تلاش برای فکر نکردن روش خوبی برای مدیریت حملات عصبی و اضطراب است. البته ابتدا کار مشکل است ولی باید سعی کنید بتوانید هر روز چند دقیقه ای را به یکی از این روش ها اختصاص دهید. یکی از روش های پیشنهادی ما به شما این است که در یک ساعت خاص دریک مکان آرام بنشینید و به هیچ چیز فکر نکنید. به محض آن که فکر یا حرف و رفتاری به ذهن تان خطور کرد بلافاصله دستور رفتن به آن بدهید. بله خیلی ساده بگویید برو. ابتدای کار مشکل است ولی پس از مدتی تسلط پیدا می کنید. حتی اگر بتوانید ۱ تا ۵ دقیقه به چیزی فکر نکنید تاثیر شگفت انگیز آن را کاملا در زندگی تان متوجه می شوید.

  • علت را پیدا کنید

گفتنش راحت تر از عمل کردن است. ولی باید سعی کنید آن چه را باعث بروز حملات عصبی می شود و راه مدیریت آن را پیدا کنید. اگر می خواهید حالتان خوب شود باید هر کسی و هر چیزی را که باعث ناراحتی تان و حمله های عصبی می شود مثل یک تکه کاغذ بی ارزش تلقی، پاره کنید و دور بیندازید. گاهی حذف علت حمله عصبی از محیط دوروبرمان مشکل است ولی می توان با مدیریت آن را تحت کنترل در آورد تا باعث صدمه زدن به خودمان نشویم.

اصلا منظورمان این نیست که خودخواه باشید ولی فراموش نکنید هیچ کس مهم تر از خودتان و هیچ چیز مهم تراز سلامتی تان نیست.

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =

برو بالا