خطرات بوسیدن نوزاد
زندگی و سلامت

هرگز اجازه ندهید کسی نوزاد شما را ببوسد؛ خطر مننژیت و مرگ در کمین نوزادان

ترسناک است ولی هیچ وقت اجازه ندهید کسی نوزاد شما را ببوسد چرا که با خواندن این مطلب در نت نوشت خطرات بوسیدن نوزاد را خواهید فهمید.

همه تازه بچه‌دارشده ها، خوب می دانند بیشتر کسانی که به دیدنشان می آیند دوست دارند نوزاد تازه به دنیا آمده را بغل کنند یا ببوسند. ولی به دلیل کامل نشدن سیستم ایمنی بدن نوزاد این بوسیدن و بغل کردن ها می تواند باعث تخریب سیستم عصبی بدن نوزاد و متاسفانه مرگ او شود.

در واقع حس غریزی حمایت از فرزند این جا به کار می آید : ماریانای ۸ روزه از ایالت آیوا بعد از ابتلا به مننژیت درگذشت. پزشک او اعلام کرد ماریانا بعد از بغل شدن، عفونت گرفته و درگذشته است. ماریانا سالم به دنیا آمد ولی وقتی فقط شش روزه بود که نه غذا می خورد و نه به واکنش های طبیعی جواب می داد.

پزشکان نوعی مننژیت را در او تشخیص دادند که عامل آن ویروس تبخال بود. همان ویروسی که عامل گلودرد ناشی از سرماخوردگی است. آزمایش ابتلای والدین او به این ویروس منفی بود. پس معلوم شد کسی حتی بدون علائم بالینی باعث ابتلا ماریانا به این ویروس شده بود.

تا ۴۰ سالگی ۹۰درصد افراد در معرض انواع ویروس سرماخوردگی قرار می گیرند که در خیلی از موارد حتی علائم بالینی از خود نشان نمی دهند. چون سیستم ایمنی بزرگسالان به طور کامل شکل گرفته است.

ولی در نوزادان به دلیل عدم کامل شدن این سیستم، ویروس به سرعت در بدن منتشر شده و تاثیرات خطرناکی دارد.

کافی است شخص ناقل ویروس دست کودک را لمس کند، و وقتی نوزاد با دست خود بینی، دهن و چشمانش را لمس کند، ویروس براحتی وارد بدن کودک شود و چون سیستم ایمنی او هنوز کامل نشده در معرض مننژیت یعنی تورم مغز و نخاع قرار می گیرد.

خطرات بوسیدن نوزاد

اکثر قریب به اتفاق  پزشکان به این پرسش جواب مثبت می دهند.

دکتر میائو می گوید: “کودک باید درمعرض بعضی از میکروب ها قرار گیرد تا سیستم دفاعی بدنش کامل شود. ولی به دلیل ضعف این سیستم در ماه های اول بهتر است هر شخصی حتی مشکوک به بیماری به کودک نزدیک نشود و اگر نزدیکان می خواهند نوزاد را بغل کنند یا ببوسند حتما دست های خود را بشویند.”

دکتر پاتن اضافه می کند: ” خوب است همیشه دستمال های ضدعفونی همراهتان باشد تا قبل از بغل کردن نوزاد به شخص بگویید دست های خود را ضدعفونی کند.”

پروفسور دانشگاه پزشکی مینه سوتا دکتر چارلز کراچفیلد می گوید: ” ضعیف بودن سیستم ایمنی نوزادان و کودکان این نکته را به ما تاکید می کند که خیلی باید مراقب آن‌ها باشیم.”

هر چند سیستم ایمنی نوزاد روز به روز قوی تر می شود تا کودک بتواند از خودش مراقبت نماید ولی در دوران نوزادی به دلیل ضعیف بودن این سیستم باید به دقت از او مراقبت کنید و اجازه ندهید کسی او را ببوسد یا بغل کند.

حال با آگاهی از خطرات بوسیدن نوزاد هرگز نگذارید کسی نوزاد دلبندتان را ببوسد.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 11 =

برو بالا