پیری زودرس مغز
زندگی و سلامت

خطر پیری زودرس مغز در این کودکان بیشتر است !

تقریبا از هر ۱۰ کودک یک کودک نارس در جهان متولد می شود. دوران بارداری انسان تقریبا ۹ ماه یا ۳۷ هفته است تا رشد جنین کامل شود و بتواند محیط خارج از رحم را تحمل کند. کودکانی که قبل از ۳۷ هفته بارداری به دنیا می آیند سیستم عصبی و ایمنی آن ها کامل نشده بیشتر در معرض خطرات و بیماری های محیط از جمله پیری زودرس مغز قرار می گیرند. مغز کودک هم تحت تاثیر همین روند رشد طی ۹ ماه بارداری قرار می گیرد. به همین دلیل دانشمندان اعتقاد دارند کودکانی که قبل از هفته ۳۷ بارداری به دنیا می آیند پیری سلول های مغز در آن ها سریع تر از هم سن و سالان شان انجام می گیرد.

امروز با نت نوشت درباره پیری زودرس مغز در کودکان نارس همراه باشید.

ارتباط بین تولد زودرس و ماده خاکستری مغز

پیش از این تصور می شد رشد مغز با شروع بلوغ متوقف می شود. ولی تحقیقات متعدد بخصوص مطالعات سال های اخیر نشان داد که رشد مغز تا ۳۰ سالگی و حتی بعد از آن ادامه دارد.

با استفاده از دستگاه ام آر آی (MRI) مغز کسانی  که در ۳۳ هفتگی متولد شده بودند عکس برداری شد. سپس با عکس برداری کودکانی که با تمام ۳۷ هفته بارداری متولد شده بودند مقایسه شد.

تفاوت بین ماده خاکستری هر دو گروه نکات جالبی را پیش روی دانشمندان قرار داد.

مقایسه میزان ماده خاکستری مغز

مقایسه عکس های بین دو گروه نارس و کامل متولد شده نشان داد که ماده خاکستری گروه اول هم در بلوغ هم در بزرگسالی حجم کمتری دارد. کوچک بودن حجم ماده خاکستری بخصوص در نواحی مربوط به حافظه و احساسات و کنترل رفتارها بیشتر بود.

تغییرات در حجم خاکستری مغز و تاثیر آن بر حافظه، احساسات و رفتارها دانشمندان را بر آن داشت تا این فرضیه را ارائه کنند که احتمالا تولد کودک قبل از هفته ۳۷ بارداری می تواند بر عملکردهای مغز مثل یادگیری زبان و عملکردهای شناختی نیز تاثیر بگذارد.

آن چه هم اکنون دانشمندان از آن اطمینان دارند این است که برخلاف ادعاهای قبلی، مغز کودکان نارس زودتر به بالندگی می رسد و نسبت به همسالان خود زودتر روند پیری را طی می کند. ولی علت رشد سریع تر مغز و پیری زودرس آن و تاثیری که بر رفتارها و احساسات می گذارد مساله ای است که باید دقیق تر بررسی شود.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =

برو بالا