روانشناسی و موفقیت

خواستن، هنر گمشده ی زندگی؛ راهنمای رویاپردازی صحیح و ساختن خواسته ها

بسیاری از هدف هایی که در زندگی به دنبال آن هستیم، تنها خواسته های دیکته شده دیگران به ماست. در هر صورت حقیقت مسلم این است، هر گونه تلاش در جهت نفی خواسته هایتان، آن ها را در عمق وجودتان سرکوب نمی کند.

خواستن عنصری کاملا ضروری برای پیروی از ندای درون و تبدیل شدن به کسی است که میخواهید. خواستن، انرژی و نیروی محرکه برای تغییرات در زندگی شماست. خواسته های حقیقی هر فرد در مرکز وجودش قرار دارد. به دنبال خواسته هایتان رفتن یا دست کشیدن از آنهاست که پایان داستان زندگیتان را میتواند غم انگیز یا خوش رقم می زند.
بسیاری از هدف هایی که در زندگی به دنبال آن هستیم، تنها خواسته های دیکته شده دیگران به ماست. در هر صورت حقیقت مسلم این است، هر گونه تلاش در جهت نفی خواسته هایتان، آن ها را در عمق وجودتان سرکوب نمی کند.

آلان واتس می گوید: “انقلابی ترین سوال هر فرد این است ؛ من چه می خواهم ؟”

محدودیت های خواستن

حال این سوال پیش می آید چه چیزهایی ما را از خواسته هایمان دور می کند؟

۱- دیگران

در کودکی والدین؛ بعد ها هم کلاسی ها، معلم ها، دوستان، همکاران و … دائما زیر گوشمان ندا کردند: “تو نمی توانی، خواسته ات معقول نیست، واقع بین باش و…” به مرور زمان روند احساس و خواسته هایمان متوقف شد و آنها را به گوشه تاریک انباری ذهنمان ریختیم. تنها کاری که کردیم این بود طوری رفتار کنیم که گویی آن خواسته را دیگر نمیخواهیم.

۲-حس نا امیدی

آرزو ها ممکن است باعث بشود شما بیش از گذشته احساس بزرگی بکنید. البته شاید احساس ترس و وحشت بکنید. بعد از هر خواسته سیل صداهای بیرونی روانه تان می شود. هر چه خواسته بزرگ تر باشد صداها هم بلندتر است: “تو نمی توانی، تو هرگز به آن دست نمی یابی، چطور جرات می کنی چنین خواسته ای داشته باشی و…”

به راستی چرا بعد از هر خواسته سیل امواج نا امیدی به سویمان می آید؟ امواجی منفی از درون خودمان و گاهی بیرون.

جواب این است که آن ها نمیخواهند شما ناامید بشوید. هر قدر خواسته هایتان کم خطر تر باشد، نداها آهسته تر است. راه برخورد با این نداها پذیرش آن هاست.

بعد از شنیدن نداها به خود یا دیگران بگویید، من میدانم که تو به فکرم هستی و نمیخواهی من نا امید شوم از این که میخواهی از من محافظت کنی متشکرم. اگر به احساس ناامیدی خود احترام بگذارید و با آرامش و مهربانی آن را درون خود حفظ کنید و در عین حال خود را در معرض آرزویی که در ورای آن نا امیدی است، قرار دهید؛قادر خواهید بود که بر احساس یاس خود چیره شوید و به راهتان ادامه دهید.

۳ – نخواستن ها

راه دیگری که برای پرهیز از خواستن وجود دارد، توجه به نخواستن هاست. صدای نخواستن ها بلندتر است و علاوه بر آن به ندرت شما را از منطقه امن خود دور می کند. آن ها نیروی محرکه ندارند بلکه فقط باز دارنده اند.

دفعه دیگر که درباره یک نخواستن فکر کردید، به آن با دقت فکر کنید. چقدر آن را نمیخواهید؟ اما در این جا متوقف نشوید، بگذارید نخواستن، شما را به سوی خواستنی بزرگ رهنمون سازد.

جمله “من این کار خسته کننده را نمیخواهم”؛ ممکن است نشانگر خواسته ی “من یک شغل پر هیجان، با حقوق بیشتر میخواهم” باشد.

۴ -نگرانی های مادی

این احتمالا متداول ترین، راه برای سرپوش گذاشتن بر خواسته هایتان است. “پول کافی ندارم.”

این را در نظر داشته باشید که نگرانی های مادی ممکن است موتور آرزوی شما را خاموش کند. بدون در نظرگرفتن شرایط مالی خود، جرات خواستن را به خود بدهید و بدون پافشاری برای اینکه چگونه آرزوهایتان جامه عمل می پوشد، شهامت و جسارت خواستن را پیدا کنید.

۵ -غیر مسئولانه بودن

لابد فکر می کنید، به دنبال آرزو های شخصی رفتن چیزی جز خیال پردازی غیر مسئولانه نیست. لابد بعضی ها هم ممکن است با خود فکر کنند،  این متن ممکن است افراد را به خودخواهی تشویق کند که مسئولیت های واقعی زندگی واقعی را نادیده بگیرند و به دنبال رویا پردازی بروند. رویا پردازی صرف بدون هیچ گونه کار مفیدی برای خود و دیگران و توجه نکردن به مسئولیت های اصلی، البته که نکوهیده است.

اما این را در نظر بگیرید که اگر به خود فرصت آرزو کردن و خواستن چیزهای به ظاهر غیر عملی را ندهید، نشاط زندگی تان از بین می رود.

۶- غیر معنوی بودن

بعضی افراد ممکن است با خود بگویند، آیا درست است، وقتی من از مواهب زیادی برخوردارم، باز هم به نداشته هایم توجه کنم؟

درست است که ما از مواهب مادی زیادی برخورداریم، درحالی که بسیاری از مردم کره زمین دچار محرومیت های شدید هستند. اما هر خواسته شما بازگو کننده، نکته با ارزشی در شماست. میتوانید صرف نظر از اینکه خواسته هایتان حتما باید تحقق پیدا کند، به جستجو و یافتن تمایلات خود بپردازید. شاید آرزوی شما برای اتومبیل گران قیمت، به این معنا باشد که خواستار تفریح بیشتری هستید.

این مساله به خودشناسی بیشتر شما کمک می کند. مساله اصلی پذیرش تمام آنچه هستید، بدون برچسب خوب یا بد زدن به آن است. این خواسته ها نیستند که مشکل آفرینی می کنند، بلکه رابطه ما با آن هاست که می تواند موجب مشکل شود.

منظور این است به خواسته هایتان هم مانند احساساستان توجه کنید. بعد می توانید به سوی تحقق مهم ترین خواسته هایتان و آن هایی که بیشترین سازگاری را با نظام ارزشی تان دارد، حرکت کنید.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

برو بالا