جلوگیری از زوال عقل با داشتن دوستان صمیمی
دانستنی‌های سلامتی

تحقیقات می‌گویند: داشتن دوستان صمیمی مانع از ابتلا به این بیماری‌ها می‌شود

دوستی و روابط اجتماعی در هر سنی ویژگی های خاص خود را دارد. ولی در دوران پیری از آن جا که فرد فعالیت جسمی کمتری دارد و به دلایل مختلف بیشتر در خانه حضور دارد، دوستی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. تحقیقاتی که همین چند روز پیش در نشریات پزشکی منتشر شد نشان می‌دهد داشتن دوستان صمیمی در سالمندی مانع از ابتلا فرد به بیماری های دمانس و آلزایمر می‌شود.

تحقیقات اخیر که نتایج آن همین چند روز پیش در مجله پزشکی PLOS منتشر شد نشان داده است داشتن دوستان صمیمی مانع از دست دادن حافظه و جلوگیری از زوال عقل می‌شود. این تحقیقات توسط محققان عصب شناس دانشگاه پزشکی شیکاگو آمریکا با مدیریت امیلی روگالسکی Emily Rogalski بر روی افرادی انجام گرفت که نام به آن ها سوپرپیرها به آن ها داده شد. حالا سوپر پیرها به افرادی گفته می‌شود که بالای هشتاد سال عمر دارند ولی از نظر مغزی؛ ذهن آن همانند ۵۰ تا ۶۰ ساله های سالم عمل می‌کند.

در علم پزشکی این اولین باری بود که هشتاد تا نود ساله ها مورد بررسی قرار می‌گرفتند. نتیجه این تحقیق جالب رادرباره  جلوگیری از زوال عقل با داشتن دوستان صمیمی در نت نوشت امروز بخوانید.

حافظه بهتر

گروه تحقیق ابتدا ۳۱ نفر از سوپرپیرها و ۱۹ افراد عادی هم سن آن‌ها را با یک پرسش نامه از نظر سلامت روان بررسی کردند. این پرسش‌نامه شامل ۶ بخش بود: هدف‌مندی زندگی، اعتماد به خود، رشد و تکامل فردی، احاطه به محیط، ارتباط موثر با دیگران و مستقل بودن.

شرکت کنندگان حداقل ۸۲ سال سن داشتند ولی حافظه خودزندگی نامه ای یا اپیزودیک Episodic Memory آن ها مثل میانسالان ۵۰ تا ۶۰ ساله سالم بود.

دوستان بیشتر

بررسی این گروه ۸۰ تا ۹۰ ساله نشان داد آن ها دوستان و روابط اجتماعی بیشتری داشتند. همین رابطه اجتماعی باعث شده بود دو بخش مغز Economo Neurons و Anterior Cingulate Gyrus ضخیم تر باشند که نشان دهنده عملکرد بهتر این گروه سنی در زمینه های مختلف بود.

حفظ روابط دوستی یعنی سلامتی

نتیجه تحقیقات روگالسکی را متقاعد کرد افرادی که دارای روابط اجتماعی بهتری هستند زوال عقل و کند شدن عملکردهای شناختی آهسته و حتی گاهی متوقف می‌شود.

این پروفسور مسوول تحقیقات می‌گوید : “این تحقیق درهای جدیدی را در باره سالمندان در علم پزشکی باز کرده است تا فاکتورهای مربوط به عملکردهای شناختی مغز این گروه سنی برای جلوگیری از بیماری‌هایی مثل زوال عقل و آلزایمر با دقت بیشتری مطالعه شود. نمی‌توان به سادگی گفت اگر کسی دوستان بیشتری دارد پس بیماری آلزایمر نمی‌گیرد، ولی روابط اجتماعی می‌تواند یک عامل بازدارنده باشد.”

پروفسور روگالسکی اعتقاد دارد عدم اعتیاد به الکل و سیگار، تغذیه سالم و داشتن دوستان صمیمی هر چند نمی‌تواند مانع از ابتلا فرد به بیماری‌های مختلف شود، ولی از فاکتورهایی مهی است که می‌تواند باعث شود سالمندان زندگی سالم تر و طولانی تری داشته باشند.

 

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

برو بالا