کلسترول بالا
زندگی و سلامت

با داروهای شیمیایی کلسترول بالا را درمان کنیم یا تغییر سبک زندگی؟

داروهای بسیاری برای کاهش کلسترول خون وجود دارد که به سرعت این درمان را انجام می دهند اما آیا خطرات ناشی از این دسته از داروها بیشتر از کلسترول بالا نیست ؟ راه کارهای طبیعی و مصرف خیلی از مواد غذایی در درمان کلسترول بالا بسیار بهتر و موثر تر از مصرف داروهای شیمیایی می باشد. مضرات داروهای کاهنده کلسترول خون بسیار کشنده و خطرناک است.

بیشتر بیماری هایی که بشر را تحت تاثیر خود قرار داده است به دست انسان قابل درمان می باشد. داروهای شیمیایی که انسان برای انواع بیماری ها کشف کرده است می تواند درمان کننده بسیاری از دردها باشد. یکی از مشکلاتی که می تواند بیماری هایی همچون مشکلات قلبی و عروقی را  ایجاد کند، کلسترول بالا می باشد. کلسترول بالا از مصرف نادرست مواد غذایی حاصل می شود و به کمک داروهایی از جمله استاتین ها  قابل درمان می باشد.

داروهایی وجود دارند که در کنار استاتین ها سطح کلسترول LDL را پایین می آورد. طی آزمایشاتی که بین ۲۷۰۰۰ نفر که قبلا از استاتین ها برای کاهش کلسترول خون استفاده کرده بودند انجام شد مشخص شد که استاتین ها در کنار داروهای دیگر، بهتر و موثر تر می توانند کلسترول خون را کاهش دهند.

داروهای کاهنده کلسترول خون

کلسترول بالا

محققان بر این باورند که استفاده ترکیبی از دارو های کاهنده کلسترول خون بسیار موثرتر خواهد بود.

طی آزمایشاتی که  بر روی افراد مبتلا به کلسترول بالا انجام شد، به نیمی از این افراد داروی evolocumab تزریق شد که با نام Repatha در بازار فروخته شده بود و به نیمی دیگر یک تزریق پلاسبو صورت گرفت. در حقیقت داروی evolocumab یک مهار کننده است که به صورت شبیه سازی ژنتیکی سبب کاهش شدید کلسترول LDL می شود.

به این ترتیب افرادی که از هر دو استاتین و evolocumab با هم استفاده کردند به طور قابل توجهی میزان کلسترول خونشان کاهش یافت.

در ابتدای تحقیق سطح LDL  این افراد به طور متوسط ۹۰ میلی گرم در دسی لیتر بود که پس از ۴۸ هفته درمان و استفاده از داروها به ۳۰ میلی گرم در دسی لیتر کاهش یافت. evolocumab همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را به صورت قابل توجهی کاهش دهد. با مصرف این دارو چیزی در حدود ۱۵ درصد خطر حملات قلبی و همچنین حملات مغزی کاهش می یابد.

بنابراین از هر ۶۷ نفری که از این دارو استفاده می کنند، یک نفر از این خطرات در امان می ماند. و حداقل طی دو سالی که این بیماران تحت نظر و تحقیقات پزشکان بودند به مرگ دچار نشد.

تا چه میزان LDL  کاهش پیدا می کند ؟!

کلسترول بالا

طبق تحقیقات انجام شده در مورد استاتین ها، این دارو زمانی که  میزان سطح کلسترول بسیار کم است می تواند تاثیرات مثبتی داشته باشد و خطر بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهد. با این حال محققان در تلاشند که میزان بسیار کم کلسترول را هم از بین ببرند چرا که در میزان کم هم خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و همچنین ایست های قلبی وجود دارد.

در تحقیقات گذشته که بر روی این بیماری و داروهای مرتبطش انجام شده است تحقیقات کافی بر روی کلسترول کم یا خیلی کم صورت نگرفته است و یا اینکه تجزیه و تحلیل آماری کافی نبوده است.

با اینکه پزشکان طی دو سال این بیماران را تحت نظر و تحقیقات خود قرار دادند نمی دانند که بعد از این مدت عوارض مصرف داروها به چه صورت خواهد بود و چه میزان خطرات از مصرف دارو عاید بیمار خواهد شد. حتی در مطالعات دیگری دیده شد که توانستند با مصرف دارو میزان ۲۵ درصد سطح کلسترول LDL را کاهش دهند اما خطر حملات قلبی و بیماری های قلب و عروق افزایش یافت.

کاهش بیماری قلبی با کنترل کلسترول بالا

کلسترول بالا

با اینکه تجزیه و تحلیل های صورت گرفته بر روی بیماری افزایش کلسترول LDL صورت گرفته است و نشان از این دارد که مصرف دارو می تواند به کاهش چشمگیر این بیماری منجر شود اما همچنان یک سوال بی پاسخ می ماند که آیا داروی evolocumab به اندازه کافی قدرتمند و تاثیر گذار هست که بتوان سرمایه هنگفتی را برای آن در نظر گرفت ؟

بیشتر پزشکانی که استاتین را تجویز می کنند توصیه می کنند که از یک رژیم غذایی کنترل شده همراه با ورزش مداوم پیروی کنند.

استفاده از رژیم های غذایی غنی شده از سبزیجات، میوه جات، دانه های کامل مانند لوبیا، حبوبات، روغن زیتون، آووکادو و جایگزینی لبنیات کم چرب تا حد زیادی می تواند کمک کننده باشد. بسیاری از رژیم ها تنها یک چالش برای تغییر در شیوه زندگی است و تحقیقات و علم دقیقی پشت آن وجود ندارد. در انتخاب رژیم ها می بایست تحت نظر پزشک متخصص عمل کرد.

افرادی که از رژیم های غذایی مناسب برای کاهش کلسترول استفاده می کنند بعد از یک سال شاهد کاهش ۲۰ میلی گرم / دسیول LDL در خون خود خواهند بود. همچنین می توانند میزان خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروق کرونر را کاهش دهند.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − دو =

برو بالا