سیگار عامل اصلی سرطان است؛ چگونه سیگار موجب سرطان می شود؟
زندگی و سلامت

دلیل اصلی سرطان زا بودن سیگار را اینجا بخوانید

خبر خوب این است که بسیاری از این مرگ و میرها با ترک سیگار قابل پیشگیری هستند.

سیگار تا به حال یکی از غیر قابل پیشگیری ترین عاملان سرطان است. به لطف تحقیقات گسترده دانشمندان ارتباط میان سیگار و سرطان کاملا روشن و غیر قابل انکار است. سیگار در حال حاضر یک پنجم از کل میزان مرگ و میر در جهان را به خود اختصاص داده است و متاسفانه در قرن ۲۰ عامل مرگ بیش از ۱۰۰ میلیون نفر بوده است و پیش بینی می شود که بیش از یک میلیارد نفر در قرن ۲۱ با توتون و تنباکو خواهند مرد.

خبر خوب این است که بسیاری از این مرگ و میرها با ترک سیگار قابل پیشگیری هستند.

smoking-infographic2

در حال حاضر بیش از چهار پنجم سرطان ها در بریتانیا سرطان ریه است که بیشترین آمار مرگ و میر در جهان نیز مربوط به سرطان ریه می باشد.  توتون و تنباکو خطر ابتلا به انواع سرطان ها مانند حلق و گلو، مری، تخمدان و رحم، ، مثانه، پانکراس، کلیه، کبد، معده، روده، بینی و سینوس و برخی از انواع سرطان خون را افزایش می دهد. همچنین شواهدی وجود دارد که سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.

چرا سیگار اعتیاد آور است؟

سیگار حاوی ماده ای به نام نیکوتین است. این ماده اعتیاد آور در کمتر از ۲۰ ثانیه پس از استنشاق دود سیگار به مغز می رسد. نیکوتین دقیقا مانمند هروئین و کوکائین موجب اعتیاد می شود با این تفاوت که اعتیادی سخت تر از آن ها را در بدن فرد به وجود می آورد و به طور کلی سیستم عصبی فرد را تحت کنترل خود می گیرد. بنابراین اگر فردی اولین سیگار را کشید احتمال این که بتواند آن را ترک کند سخت می شود و به همین دلیل است که خیلی از افراد سیگاری در ترک سیگار بسیار عاجزند.

سیگار بر کدام قسمت بدن انسان تاثیر می گذارد؟

سیگار وارد جریان خون می شود و متاسفانه به کلیه نقاط بدن می رود. بنابراین سیگار عامل بیش از ۱۴ نوع سرطان و انواع بیماری های قلبی و عروقی و انواع بیماری های تنفسی است.

چگونه سیگار موجب بروز سرطان می شود؟

متاسفانه سیگار موجب آسیب به DNA  می شود. و این آسیب دقیقا به ژنی وارد می شود که مسئولیت تقسیم سلولی و پیشگیری از سرطان را دارد. وجود مواد شیمیایی مختلف از جمله بنزن، پلونیوم ۲۱۰ ، benzo(a)pyrene و نیتروسامین از عاملان اصلی آسیب به DNA هستند. متاسفانه موادی مانند کروم موجب تشدید و احتمال آسیب رسانی بیشتر به ژن ها را فراهم می کنند و مواد سمی بیشتری می سازند که احتمال سرطانی شدن سلول ها را بیشتر و بیشتر می کند.

چه مدت طول می کشد که سیگار به سرطان بینجامد؟

سال ها طول می کشد تا سیگار موجب آسیب رسانی به DNA شود. بدن ما طوری طراحی شده است که در برابر آسیب های کوچک مقاومت می کند ولی وقتی آسیبی بیش از اندازه به بدن برسد بدن دیگر توانایی مقاومت ندارد. مواد شیمیایی موجود در سیگار در حدی است که بدن نمی تواند در برابر آسیب های ناشی از آن ها مصون بماند. هر ۱۵ سیگاری که فرد می کشد موجب ایجاد آسیب به DNA  و ایجاد سلول سرطانی می کند. بنابراین کاملا واضح است که چرا باید هر چه زودتر سیگار را ترک کنید.

چگونه سیگار موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود؟

بدن افرادی که سیگاری هستند کمتر از افراد سالم قادر به کنترل مواد شیمیایی سمی است. مواد شیمیایی موجود در دود سیگار مانند کادمیوم پروتئین های پاکسازی بدن به نام آنزیم های پاک کننده را از بین می برند و با نبود این آنزیم ها بدن قادر نخواهد بود که مواد شیمیایی سمی را پاک کند. از طرفی با ضعف سیستم ایمنی بدن ما قادر به سرکوب سلول های سرطانی نخواهد بود.

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + دوازده =

برو بالا