حباب بیت کوین
اقتصادی

دو اتفاقی که حباب بیت کوین را خواهد شکست و ارزش آن را به ۱۰۰۰ دلار کاهش خواهد داد!

چه می تواند تقاضا برای ارز دیجیتال را کم کند؟
بر اساس برخی برآوردها ارزش هر بیت کوین چیزی معادل هزار و ۱۴۲ دلار می باشد.

“بیت کوین” (Bitcoin) هیجانیست که دیر یا زود به پایان خواهد رسید، همانطور که هر هیجانی به پایان می رسد -کاهش تقاضا در برابر افزایش عرضه- هنگامی که این اتفاق می افتد، قیمت های بیت کوین می تواند به ۱۰۰۰ دلار نزول پیدا کند.

بر اساس برخی برآوردها ارزش هر بیت کوین چیزی معادل هزار و ۱۴۲ دلار می باشد.

پرفسور کریستوس جیانیکوس، استاد امور مالی کالج باروک می گوید: ما از خیلی وقت قبل می دانیم که عقلانیت رفتار و انتظارات برای جلوگیری از حباب های اقتصادی کافی نیست. همانطور که قیمت گارانتی یک دارایی برابر با ارزش واقعی آن نیست.

همانطور که ارز دیجیتال به عنوان یک واسطه معاملاتی، پذیرش افزاینده ای پیدا کرده، جمعیت بیت کوین هم انتظار دارند تقاضا برای آن افزایش یابد.

پس چه چیزی می تواند تقاضا برای ارز دیجیتال را کم کند؟

چند چیز وجود دارد که می تواند موجب تحریک پول دیجیتال شود و تقاضا را در جهت معکوس هدایت کند. یکی از آنها رویدادن تقلب (مانند:Lehman or Enron-style که ما را یاد کاپیتالیسم و ذهنیت وحشی غرب در اواسط قرن نوزدهم می اندازد) است، نه لزوما در بازار بیت کوین، بلکه در برخی دیگر از بازارهای دارای ارز دیجیتال.

اتفاق یک تقلب بزرگ در ارز دیجیتال می تواند تقاضای بیت کوین را به دو صورت کاهش دهد.

یکی “راه اندازی بانک” است. وقتی ترس از دست دادن سرمایه، جایگزین حرص و مال اندوزی می شود، همین بهانه کافی را دست دولت ها و بانک های بزرگ می دهد تا رشد ارز رایج را بدست گیرند.

دومین چیز پایان دادن به سیاست پول آسان است. این نرخ بهره را افزایش می دهد و “هوا” را از حباب بیت کوین خارج می کند (ترکیدن حباب یک اصطلاح اقتصادی برای کاهش شدید ناگهانی قیمت است).

افزایش نرخ بهره می تواند به تقاضای بیت کوین به چند روش فشار آورد. یکی از آنها این است که افزایش نرخ بهره  “هزینه فرصت” را از پولی که برای خرید بیت کوین استفاده می شود، افزایش می دهد. به خصوص در مورد سرمایه گذارانی که با پول قرض گرفته شده بیت کوین را در “حاشیه” خریداری می کنند، و انتظار می رود که با “درخواست های حاشیه ای” مواجه شوند که در این صورت ارز دیجیتال سریعا کاهش می یابد.

یکی دیگر از دلایل افزایش نرخ بهره که می تواند بر قیمت های بیت کوین فشار آورد، این است که “اعتبار” را به بانک های مرکزی و ارزهای ملی که در کنترل آنهاست ارجاع می دهد. این باعث می شود که ارزهای جایگزین مانند بیت کوین کمتر برای مردم عادی جذاب باشند.

این خبری بد برای سرمایه گذاران بیت کوین خواهد بود. عرضه فراوان ارزهای دیجیتالی همراه با کاهش تقاضا، در نهایت می تواند قیمت بیت کوین را درست و حسابی تخریب کند.

مانند جنون گل لاله (یکی از سه حباب اقتصادی بزرگ در تاریخ معاصر اروپا)  که در قرن هفدهم در هلند اتفاق افتاد.

بیت کوین

بیت کوین

منبع

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 1 =

برو بالا