روابط موفق
زندگی و سلامت

چگونه برخی زوج ها روابط موفق و عاشقانه ای دارند؟ راهنمای نگهداری از یک رابطه سالم

همان طور که پیدا کردن شریک زندگی مناسب بسیار دلهره آور و دشوار است نگه داشتن یک رابطه سالم و عاشقانه نیز کاری دشوار است که نیاز به مهارت های خاص دارد. زمانی که شریک زندگی مناسبی پیدا کرده اید رفتاری را پیش بگیرید که اطمینان داشته باشید یک رابطه سالم و شاد تا پایان عمر بین شما برقرار می ماند.

مکانیسم های نگهداری از یک رابطه به خصوص روابط موفق و عاشقانه بسیار دشوار و پیچیده است. همان طور که پیدا کردن همسر دلخواه و شریک زندگی مناسب امری پیچیده به شمار می رود، نگه داشتن روابط  نیز دشوار است.

هیچ قانونی وجود ندارد که به شما اطمینان دهد با پیدا کردن شریک زندگی، روابط خوبی بین شما رخ دهد. چرا که داشتن و به خصوص نگه داشتن یک رابطه سالم بسیار دشوار تر از نگه داشتن شریک زندگی است.

نگهداری از  رابطه به ویژه یک رابطه عاشقانه، خود یک مهارت به حساب می آید که شما می بایست قبل از آن که با شریک زندگی تان به مشکل برخورد کنید آن را بیاموزید و به کار گیرید.

نگهداری از رابطه دشوار تر از خود رابطه

دکتر برین یکی از روان شناسان برجسته  می گوید : ” ما می دانیم که بیشتر روابط به خصوص روابط عاشقانه کلیدی هستند. افراد زیادی تمام وقت خود را صرف این نوع روابط می کنند به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا بررسی کنیم که در این رابطه ها چه اتفاقاتی رخ می دهد که برخی از افراد روابط عاشقانه شان ادامه پیدا می کند.”

نخستین مسئله مهم که مورد بررسی قرار گرفت از بین بردن تهدیدات در  رابطه بود.

به طور کلی دو رفتار کاربردی برای حفظ یک رابطه سالم و شاد وجود دارد : رفتار نخست این است که تهدیدات کاهش پیدا کند و رفتار دوم این است که روابط بیشتر شود.

تهدیدات در روابط

تهدیدات در هر رابطه ای می تواند به صورت های مختلفی انجام شود.

همه ما می دانیم که زوج ها در طول زمان دچار تغییرات نه چندان مثبتی می شوند و ممکن است تقلب هایی کنند. مثلا اینکه ممکن است شرایط جدیدی در زندگی پیش آید که یکی از زوجین دستخوش تغییراتی در رفتار شود و این تغییرات منجر به تحولاتی نه چندان خوب در روابطشان گردد. در این حالت یکی از زوجین برای بهبود وضعیت پیش آمده ناچار به افزایش ارتباط با همسرش می گردد و تلاش های بسیاری برای برگرداندن اوضاع به قبل می کند.

طبق نظر روان شناسان انسان ها به روابطی تن می دهند که بتوانند به آن انرژی اضافه کنند نه اینکه تلاش کنند تهدیدات موجود در رابطه را رفع کنند.

اما با همه این ها برخی از زوج ها تمایل دارند تهدیداتی که رابطه شان را به خطر انداخته را از بین ببرند و برخی دیگر تمایل بیشتری به حفظ رابطه دارند و عده ای هم هر دو مورد را انجام می دهند. این مسئله بستگی به دو طرف قضیه دارد.  ولی معمولا حفظ و نگهداری از یک رابطه بسیار بهتر از رفع  تهدیدات و خطراتی است که رابطه را مخدوش کرده است.

به مسائل خوب ایمان داشته باشید

iliskinizi-tazelemek

محققان همچنین خاطر نشان کردند که هر دو تکنیک کاهش تهدیدات و بهبود روابط  به دو دسته تقسیم می شوند.

نخست این که ذهنیت شریک زندگی را به سمت بهبودی تقویت کنید و دوم این که برای بهبود روابط هر دو نفر همکاری داشته باشید.

راه های بسیاری برای حفظ رابطه وجود دارد که می توانیم آن ها را به کار گیریم.  ولی گاهی اوقات هم نیاز است خودمان را متقاعد کنیم که ” این رابطه خوب است ” و با این اعتقاد پیش برویم.

طبق گفته دکتر برین اوگلسکی  ایجاد یک تصویر ذهنی مثبت از شریک زندگی، می تواند یک روش کاهش تهدیدات و خطراتی باشد که رابطه را در بر گرفته است. یکی از تکنیک های کاربردی این است شریک زندگی را در موقعیت ایده آل ذهنی خود قرار دهیم. و از برداشت های منفی که درون ذهن خودمان داریم دوری کنیم.

از ذهنیت خود شروع کنیم

هر آنچه که در ذهن خود می پرورانید می تواند حکم یک نیروی تقویت کننده داشته  باشد.

مسائلی مانند توهمات مثبت، ایده هایی که به آن ها اعتقاد داریم،  و از این قبیل می تواند روابط ما را بهتر از آن چه که هست، تغییر دهد و در جهت تقویت رابطه گام بردارد.

یکی از استراتژی هایی که بر روی استحکام روابط ما تاثیر گذار است ، سپاسگزار بودن و سخاوتمند بودن است.

با کار کردن بر روی این خصلت های شخصی تا حد زیادی می توان وضعیت بهتری برای رابطه ایجاد کرد.

مدیریت گفتگو

angry-couple-fight

همان طور که می دانید بسیاری از ارتباطات بستگی به گفتگوهای دو نفره دارد. حل و فصل اختلافات و از بین بردن بحث های مجادله آمیز نیاز به یک گفتگوی سالم و کامل و دو طرفه دارد.

زمانی که خطر یا تهدیدی یک رابطه را تحت الشعاع قرا می دهد از دو مسیر می توانیم به حفظ آن کمک کنیم : می توانیم شریک زندگی خود را متهم کنیم یا اینکه آن را از طرق مختلف ببخشیم.

 

روابط موفق و خوب نیازمند صرف زمان و لذت بردن از کارهایی است که با یکدیگر انجام می دهیم. مدیریت رابطه را می توان هر دو طرف یا اینکه یکی از زوجین به عهده بگیرد. ولی قاعدتا روابطی که به کمک زوجین هدایت و نگهداری می شوند نتایج بسیار بهتری خواهند داشت.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 3 =

برو بالا