بند آوردن خونریزی زخم
زندگی و سلامت

روش های خانگی جالب برای بند آوردن خونریزی زخم

آسیب هایی که از یک خونریزی حاصل می شود گاهی از خود زخم وخیم تر و بدتر هستند. حتی برخی مواقع زخم های جزئی و بسیار سطحی، خونریزی های بدی دارد که خطرات جدی به همراه دارد. درمان های راحتی وجود دارد که شما می توانید در خانه از این خونریزی ها جلوگیری کنید.

حتما برای شما هم پیش آمده که قسمتی از بدن تان دچار بریدگی و خونریزی شده باشد و به دنبال راهکاری برای بند آوردن خونریزی زخم در خانه و بدون مراجعه به درمانگاه بوده اید. اما برخی خونریزی های حاصل از زخم ها بسیار شدید و اذیت کننده هستند.در این مقاله در نت نوشت به شما چند راه خانگی برای بند آوردن خونریزی زخم البته خونریزی های جزئی می آموزیم.

فشار محل خونریزی

یک فشار ثابت و پایدار بر روی زخم بهترین راه برای متوقف کردن خونریزی می باشد.یک قطعه تمیز و خشک از یک تکه باند یا حوله یا حتی یک پارچه روی زخم قرار دهید و با هر دو دست فشار دهید. با دست خود به محکمی زخم را فشار دهید تا زمانی که خونریزی متوقف شود.

کاهش جریان خون

اگر بتوانید جریان خون را در قسمت آسیب دیده کاهش دهید به این ترتیب خونریزی تمام می شود و نقطه آسیب دیده سریعتر درمان می شود. در صورتی که نقطه آسیب دیده دست یا بازو باشد آن را بالای سر خود نگه دارید.

اگر آسیب در ناحیه اندام های پائینی باشد، روی زمین بخوابید و نقطه آسیب دیده را بالاتر از قلب قرار دهید و پس از مدتی بلند شوید.

استفاده از یخ

به کار بردن یک تکه یخ بر روی زخم، عملکرد عروق خونی را مختل می کند و اجازه می دهد که خون در آن قسمت لخته شده و سریعتر خونریزی قطع شود.

بهترین راه برای این کار این است که یخ را در یک پارچه تمیز و خشک ریخته و بر روی زخم بگذارید.

استفاده از چای

چای یکی از موادی است برای درمان خونریزی استفاده می شود.

چای سبز، را در یخچال بگذارید و بعد روی زخم قرار دهید. در حقیقت این حالت یک نوع ضد عفونی کننده است که باکتری ها را می کشد و مانع عفونت می شود.

ژل آرایشی

بله ژل آرایشی مانع خونریزی می شود. بسیاری از لوازم آرایشی از جمله موم و ژل حاوی میزان بالایی ژلاتین هستند که از روغن واکس تشکیل شده اند. این ترکیبات برای محافظت از پوست بسیار خوب است.

ورزشکاران بوکس و هنرهای رزمی قبل از ورزش از ژل های مخصوص استفاده می کنند که هنگام خونریزی به راحتی خون بند بیاید.

ژل بهترین راه کار برای توقف خونریزی است. قبل از استفاده پوست را به خوبی خشک و تمیز کنید تا ژل به خوبی به پوست نفوذ کند و خونریزی را قطع کند.

دئودورانت ها

کاهش دهنده های تعریق یا دئودورانت ها به میزان بالایی کلرید آلومینیوم دارند که می تواند عروق خونی را به راحتی مسدود کند. این عنصر کمک می کند تا خون راحت تر لخته شود.

طی یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ به نظر می رسد که کلرید آلومینیوم یک روش مطمئن و سریع برای کنترل خونریزی محسوب می شود.

جلوگیری از عفونت ناشی از خونریزی

بند آوردن خونریزی زخم

در صورتی که خونریزی را توانستید متوقف کنید، زخم را تمیز کرده تا عفونت نکند. بهتر است زخم را با آب سرد بشویید و از صابون برای شستشوی اطراف آن استفاده کنید. توجه داشته باشید که از صابون بر روی زخم هرگز استفاده نکنید.

در صورتی که خونریزی متوقف نشد یا باند های بسته شده به زخم غرق به خون بود یا اینکه لباس فرد مصدوم به خون آغشته بود یا اینکه فرد مصدوم از شدت خونریزی سرگیجه پیدا کرد حتما به پزشک مراجعه کنید.

علم شناخت زخم ها و بند آوردن خونریزی زخم ها بسیار مهم و ضروری است. سعی کنید با استفاده از داروهای خانگی خونریزی را متوقف کرده و از زخم مراقبت کنید تا دچار عفونت نشوید.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

برو بالا