رژیم مدیترانه ای
زندگی و سلامت

این رژیم درهای سلامتی و طول عمر را به روی شما باز خواهد کرد!

رژیم مدیترانه ای بدن شما را در برابر بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت و انواع ورم مفاصل بیمه می کند، سالم تر می مانید و طولانی تر زندگی می کنید

حوزه مدیترانه یا آن چه جامعه شناسان مهد تمدن می نامند چون دورادور حوزه مدیترانه تمدن های بزرگی مثل پارس، آشوریان، سومریان و بابلی ها تشکیل شد. بعد کرت و یونان ظهور پیدا کرد. به این شکل کم کم شرق با غرب در ارتباط قرار گرفت و حتی عادات غذا خوردن و نوع غذایی که مردم استفاده می کردند به فرهنگ های دیگر انتقال پیدا کرد. یونان و جنوب ایتالیا و تا حدودی ترکیه هنوز تا اندازه ای به رژیم مدیترانه ای پای بند مانده اند. شاید زندگی مدرن کمی آن را برای مدتی به عقب راند، ولی امروزه هر جا صحبت از تناسب اندام، کاهش وزن و سلامتی و طول عمر است امکان ندارد نام رژیم مدیترانه ای به میان نیاید.

هرچند به طور علمی سال ۱۹۶۰ بود که دانشمندان و محققان متوجه شدند مردمان جزیره کرت و یونان سالم تر هستند و طول عمر بیشتری نسبت به بقیه جوامع دنیا دارند.  از این جا نقطه آغاز تحقیق در باره رژیم مدیترانه ای و مفید بودن آن شروع شد تا به امروز که حتی بخش تغذیه دانشگاه هاروارد تحقیقات بسیاری در مورد آن انجام داده است.

امروز در نت نوشت چکیده این تحقیقات را در اختیارتان می گذاریم.

رژیم مدیترانه ای چیست؟

این رژیم شامل ۷ نکته بنیادی در باره غذا است:

  • مصرف زیاد چربی های مفید بخصوص روغن زیتون. امروزه چربی های مفید دیگری مثل روغن کنجد، روغن سبوس برنج به جامعه معرفی شده است که گه گاه می تواند جایگزین روغن زیتون شود.
  • استفاده از انواع غلات مثل : گندم، برنج و جو
  • مصرف زیاد میوه
  • مصرف زیاد سبزیجات
  • استفاده کم از لبنیات بخصوص ماست و پنیر
  • استفاده بسیار کم از گوشت حیوانات و پرندگان
  • مصرف متوسط تا زیاد ماهی های حاوی اسیدهای چرب و امگا ۳

 

هرم غذایی رژیم مدیترانه ایرژیم مدیترانه ای

با توجه به آب و هوای مدیترانه،نوع زندگی و غذاهای در دسترس،  افراد ساکن در این مناطق رژیم غذایی شان از زیاد به کم به شرح زیر بود:

میوه

سبزیجات

حبوبات

آجیل

غلات

ماهی و روغن زیتون

لبنیات

یکی دیگر از ویژگی های افراد این جامعه سنتی داشتن پیاده روی برای رسیدن به منزل دوستان و خویشاوندان حتی در روستای های دیگر برای صرف غذا بود.

این هرم بعدها توسط محققان دانشگاه هاروارد با اضافه کردن ادویه ها و چاشنی های گیاهی تکمیل شد تا طعم بهتری به غذاها داده شود و تنوع بیشتری داشته باشد. در واقع محققان دانشگاه هاروارد هرم را به شکل زیر در آوردند:

فعالیت بدنی

سبزیجات و میوه ها و غلات

غذاهای دریایی

گوشت سفید

سایر

سودمندی های رژیم مدیترانه ای

اگر به جدول غذایی یک رژیم مدیترانه ای نگاه کنیم بیشتر شامل غذاها و میوه هایی است که خاصیت ضد تورمی دارد. محققان متوجه شده اند افرادی که رژیم غذایی مدیترانه ای دارند پس از مدتی بیماری های قلبی عروقی، سرطان، زوال عقل، افسردگی، دیابت نوع ۲، آرتریت و چاقی به میزان قابل توجهی در آنان کاهش پیدا می کند.  دقیقا برخلاف غذاهای فست فود امروزی که مصرف آن برابر است با چاقی و انواع بیماری ها.

محققان دانشگاه هاروارد اعتقاد دارند با فعالیت بدنی، حذف الکل و سیگار  در افرادی که از رژیم مدیترانه ای استفاده می کنند بیماری های قلبی تا ۸۰ درصد، سکته مغزی تا ۷۰ درصد، دیابت نوع ۲ تا ۹۰ درصد کاهش پیدا می کند.

حالا دیگر انتخاب با شماست. نگران مزه غذاهای مدیترانه ای هم نباشید. چون چاشنی های خوبی در ایران داریم. شاید خوب باشد این هرم غذایی را روی در یخچال بچسبانید.

منابع:
NCBI
Old Ways
Stanford Education
Today’s Dietician
NCBI
Help Guide
NCBI
NCBI
The New York Times

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =

برو بالا