سم زدایی فلزات سنگین
زندگی و سلامت

سم زدایی فلزات سنگین از بدن و علائم وجود آن‌ها در بدنتان را بشناسید

سم فلزات سنگین مثل جیوه ، آلومینیوم و سرب امروزه به دلیل زندگی در شهر و دود و آلودگی های ناشی از زندگی مدرن به وفور در محیط اطراف مان وجود دارد. ورود آن ها به بدن انسان حتی به میزان کمی به دلیل غلظت مولکولی شان بسیار خطرناک است. و امروزه بی آن که خودمان بدانیم از طریق غذا، آب یا هوایی که تنفس می کنیم این سم ها به بدن وارد می شود بنابراین سم زدایی فلزات سنگین از بدن واجب به نظر می رسد. ورود این سم ها به بدن و ته نشین شدن آن ها عامل بروز بیماری هایی است که علائم آن ها  و راهکار سم زدایی فلزات سنگین را در نت نوشت امروز بررسی می کنیم:

  • حالت تهوع یا دل آشوبه

اگر حالت تهوع دارید حتما بررسی کنید آیا اخیرا درمعرض هوا یا آب یا غذای آلوده قرار داشته اید یا نه. چون یکی از علائم آلوده شدن به مواد سمی فلزات سنگین داشتن حالت تهوع است.

  • استفراغ

وقتی ورود سم فلزات سنگین زیاد شود بدن برای رهایی از آن ها با استفراغ یا بالاآوردن سعی می کند آن ها را دفع کند.

  • سردرد

حتی اگر به میگرن مبتلا هستید، بازهم با دقت بیشتری سردردهای تان را بررسی کنید. آلودگی به مواد سمی فلزات سنگین باعث سردردهای دوره ای می شود که ممکن است با سایر سردردها اشتباه شود.

  • سنگینی نفس

مشکل در تنفس یا به قول معروف نفس کم آوردن از دیگر علائم ورود سم فلزات سنگین در بدن است.

  • مشکلات پوستی

راش (Rash) یا خارش های پوستی یا مشکلات پوستی طولانی مدت که به درمان ها خوب جواب نمی دهد یا مدتی بعد از اتمام درمان برمی گردد می تواند از علائم آلودگی به فلزات سنگین باشد. در این مرحله  بدن سعی می کند سم ها را از طریق پوست به بیرون دفع کند.

  • گرفتگی عضلات و دردهای شکمی

ورود فلزات سنگین به بدن و انتشار از طریق جریان خون حتی می تواند باعث گرفتگی عضلات در نواحی مختلف بدن، دردهای شکمی و ناباروری شود.

  • احساس گیجی

فلزات سنگین حتی بر روی مغز و حافظه تاثیر می گذارد. دستگاه عصبی که از ورود سم آسیب دیده می تواند باعث سردردرهای مداوم، تحریک پذیری عصبی شده، حتی به تشنج و کما منجر شود.

  • یبوست و اسهال

وجود فلزات سمی در بدن می تواند گاهی به صورت یبوست و گاهی به صورت اسهال ظاهر شود. در واقع شخص نمی تواند متوجه شود چرا گاهی اسهال و چرا گاهی یبوست دارد در صورتی که مواد غذایی اش مثل همیشه بوده است.

  • عرق کردن شبانه

به طور کلی یکی از روش های خارج کردن مواد ناخالص از بدن عرق کردن است. زیاد عرق کردن شبانه می تواند از علائم خطر ورود مواد سمی فلزات سنگین به بدن باشد.

  • درد مفاصل و ماهیچه ها

وقتی بدن زیاد در معرض فلزات سنگین قرار گیرد، ماهیچه ها و مفاصل ضعیف شده و دردهای مداوم دارند.

با چه غذاهای می توانیم فلزات سنگین را سم زدایی کنیم

مصرف هر چه بیشتر سبزیجات و میوه ها در رژیم غذایی بهترین روش سم زدایی فلزات سنگین از بدن است. سبزی هایی مثل جعفری، گشنیز، انواع کلم، پیاز، جوانه گندم؛ صیفی جات مثل چغندر و هویج؛ و میوه هایی مثل موز، سیب سبز، انگور و مرکبات از جمله موادی است که باعث دفع و سم زدایی فلزات سنگین از بدن می شود. میان مرکبات لیمو ترش بهترین سم زدایی را انجام می دهد.

دکتر روبرت اتکینز با تحقیقاتی که در فاصله بین سال های ۱۹۳۰ تا ۲۰۰۳ انجام داد مثل دکتر غیاث الدین جزایری محقق برجسته طب گیاهی ایران معتقد است خوردن کمی گشنیز و جعفری با سبزی خوردن روزانه باعث می شود تا سموم فلزات سنگین از بدن تان دفع شود.

منابع:
Healthy Holistic Living
Rare Diseases
Everyday Health
Dr. Axe

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 8 =

برو بالا