شبکه‌های Public و Private در ویندوز 10
آموزشی

راهنمای تفکیک و مدیریت شبکه‌های Public و Private در ویندوز ۱۰

در ویندوز ۱۰، هنگام اتصال به یک شبکه سیمی یا بی سیم، دو مجموعه تنظیمات امنیتی و اشتراک به طور پیش فرض وجود دارد: عمومی و خصوصی. نام این دو تنظیم نسبتا ساده و قابل فهم است. شبکه های خصوصی در خانه یا دفتر خود هستند، در حالی که شبکه های عمومی در هر جای دیگر مثل کافی شاپ ها، فرودگاه ها، کتابخانه ها و غیره

در ویندوز ۱۰، هنگام اتصال به یک شبکه سیمی یا بی سیم، دو مجموعه تنظیمات امنیتی و اشتراک به طور پیش فرض وجود دارد: عمومی و خصوصی. نام این دو تنظیم نسبتا ساده و قابل فهم است. شبکه های خصوصی در خانه یا دفتر خود هستند، در حالی که شبکه های عمومی در هر جای دیگر مثل کافی‌شاپ‌ها، فرودگاه‌ها، کتابخانه‌ها و غیره

تفکیک این دو نوع شبکه خیلی واضح است اما چگونه ویندوز ۱۰ شبکه های عمومی و شبکه های خصوصی را از یکدیگر متفاوت می کند؟ و چگونه از یکی به یکی دیگر تغییر می کند؟ این دقیقا همان چیزی است که ما در این مقاله شرح خواهیم داد.

تنظیم پروفایل شبکه خود را در ویندوز ۱۰ به خصوصی یا عمومی

هنگامی که شما برای اولین بار به یک شبکه متصل هستید، ویندوز از شما میپرسد چه نوع شبکه ای دارد و چه تنظیماتی را میخواهید استفاده کنید. اگر فراموش کنید این کار را انجام دهید یا بعدها بخواهید نوع شبکه خود را تغییر دهید، این کار قابل انجام است.

تفاوت شبکه عمومی با خصوصی

به طور کلی هنگامی که یک پروفایل شبکه را به “عمومی” تنظیم می کنید، تنظیمات محدودیت بیشتری دارد. کامپیوتر شما برای سایر دستگاه های موجود در یک شبکه قابل مشاهده نخواهد بود. سایر دستگاه ها قادر به دسترسی به فایل ها یا چاپگرهای شما در شبکه نخواهند بود.

در شبکه “خصوصی”، ویندوز ۱۰ فرض می کند که شما در یک شبکه قابل اعتماد و امن هستید که فقط شما و اعضای خانواده تان به آن دسترسی دارید. دستگاه شما قابل شناسایی در شبکه خواهد بود (دیگران می توانند آن را ببینند). اگر از Homegroups استفاده می کنید، می توانید چاپگرها و فایل ها را با دیگر رایانه ها در شبکه به اشتراک بگذارید

شبکه های عمومی و خصوصی نیز دارای تنظیمات فایروال مختلف هستند. به طور پیش فرض، هر دو شبکه عمومی و خصوصی تنظیمات فایروال بسیار محدودی دارند. اما شما می توانید تنظیمات فایروال خود را به دلخواه تنظیم کنید تا بسته به نوع اتصال شما متفاوت باشد.

انواع شبکه در ویندوز 10

انواع شبکه در ویندوز ۱۰

چگونه یک شبکه بی سیم را به خصوصی یا عمومی تغییر دهیم؟

برای تغییر از یک شبکه عمومی به یک شبکه خصوصی یا برعکس، با اتصال به شبکه خود شروع کنید. شما می توانید این کار را با باز کردن آیکون شبکه در ناحیه اعلان انجام دهید. شبکه را انتخاب کنید، سپس به آن وصل شوید. پس از اتصال، آن را انتخاب کنید و سپس Properties را کلیک کنید.

چگونه یک شبکه بی سیم را به خصوصی یا عمومی تغییر دهید

چگونه یک شبکه بی سیم را به خصوصی یا عمومی تغییر دهید

در اینجا می توانید مشخصات شبکه خود را به حالت عمومی یا خصوصی تغییر دهید. یکی از بهترین ها را برای محیط خود انتخاب کنید

 

چگونه یک شبکه سیمی را به حالت عمومی یا خصوصی تغییر دهیم؟

اگر می خواهید مشخصات شبکه را برای یک شبکه سیمی تغییر دهید، ابتدا

Start > Settings > Network & Internet > Ethernet

را باز کنید و سپس روی آداپتور شبکه کلیک کنید.

چگونه یک شبکه سیمی را به حالت عمومی یا خصوصی تغییر دهید

چگونه یک شبکه سیمی را به حالت عمومی یا خصوصی تغییر دهید

سپس مشخصات مورد نظر را انتخاب کنید.

تغییر شبکه از public به Private

تغییر شبکه از public به Private

تنظیمات شبکه عمومی و خصوصی را سفارشی کنید

شما می توانید تنظیمات شبکه های عمومی یا خصوصی خود را تغییر دهید. به عنوان مثال، اگر شما می خواهید کامپیوتر خود را در شبکه های عمومی قابل دید (اینکار توصیه نمی شود) و یا اشتراک فایل یا چاپگر را در یک شبکه خصوصی غیر فعال کنید، می توانید طبق مراحل ذیل عمل کنید.

به این مسیر بروید  Start > Settings > Network & Internet و در قسمت Change your network settings, گزینه Sharing options را کلیک نمایید.

تنظیمات شبکه عمومی و خصوصی را سفارشی کنید

تنظیمات شبکه عمومی و خصوصی را سفارشی کنید

به قسمت  Private یا Public بروید، سپس جعبه رادیویی برای گزینه های دلخواه مانند غیرفعال کردن دستیابی شبکه، اشتراک فایل و چاپگر یا دسترسی به اتصالات homegroup را انتخاب کنید.

اشتراک فایل و چاپگر یا دسترسی به اتصالات homegroup

اشتراک فایل و چاپگر یا دسترسی به اتصالات homegroup

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − یازده =

برو بالا