young
دانستنی‌های سلامتی

چرا صورتم پف می‌کند؟علت پف کردن صورت چیست؟

هیچ چیز نگران کننده تر از این نیست که جلوی آینه بروید و ببینید که صورت شما شدیدا پف کرده است !!! ممکن است در ابتدا گمان کنید که چاق شده اید واضافه وزن پیدا کرده اید، اما این مسئله، بسیار مهم و جدی تر از این است.

پف کردن صورت دلایل مختلفی می تواند داشته باشد به طور کلی وقتی میزان مایعی در بافت اعضا صورت بالا می رود، صورت پف کرده و متورم می شود.

هیچ چیز نگران کننده تر از این نیست که جلوی آینه بروید و ببینید که صورت شما شدیدا پف کرده است !!! ممکن است در ابتدا گمان کنید که چاق شده اید واضافه وزن پیدا کرده اید، اما این مسئله،  بسیار مهم و جدی تر از این است. پف کردن صورت دلایل مختلفی می تواند داشته باشد به طور کلی وقتی میزان مایعی در بافت اعضا صورت بالا می رود، صورت پف کرده و متورم می شود. این تورم می تواند تا ناحیه گردن گسترده شود. حتی مصرف بسیاری از مواد غذایی، لوازم آرایشی، داروها و یا عفونت های سینوزیت در این مشکل دخیل هستند. عفونت پوست نیز دلیل سلولیت می باشد که سبب تورم صورت می شود. در صورتی که تیروئید نیز به درستی عمل نکند و هورمون کافی تولید نشود موجب تغییرات متابولیک شده و در نهایت تورم و پف کردگی در ناحیه صورت ایجاد می شود.

به چه چیزی آلرژی دارید ؟

Sinus-Infection

حساسیت های فصلی یا حساسیت نسبت به هر گونه ماده ای  می تواند در صورت شما تورم ایجاد کند. اگر شما نسبت به گرده های گل یا حتی گرد وخاک آلرژی داشته باشید ممکن است این آلرژی در صورت شما نمایان شود.

واکنش های آلرژیک مانند قرمز شدن پوست، خارش و حتی احساس درد نشانه های حساسیت نسبت به یک ماده می باشد. از نشانه های واضح حساسیت این است که مدام احساس کسالت و خستگی دارید. حساسیت نسبت به هر ماده ای می تواند رخ دهد مانند گرده گل ها، ماده غذایی که به تازگی مصرف کرده اید، شوینده های پوست و . . .

در چنین مواقعی می بایست ماده حساسیت زا را شناسایی کرده و از آن دوری کنید. به این ترتیب تورم صورت نیز کاهش پیدا می کند.

واکنش های دارویی خطرناک هستند

Drug-Reaction

داروهایی مانند آسپرین و پنی سیلین می توانند مشکلاتی در بدن شما ایجاد کنند و یک نوع حساسیت دارویی برای شما به وجود آورند.

بعضی از داروها سبب تورم صورت می شوند. سولا، گلوکوکورتیکوئیدها و بسیاری از داروهای دیگر از دسته داروهای حساسیت زا هستند. حساسیت های دارویی علاوه بر تورم صورت اثرات جانبی دیگر نیز دارند. که در صورت مشاهده هر گونه حساسیت دارویی می بایست فورا به پزشک مراجع کرد.

سلولیت باعث تورم صورت می شود ؟

از دیگر عوامل تورم صورت سلولیت یا عفونت های باکتریایی است.

سلولیت یکی از عفونت های شایع پوستی است که معمولا به وسیله استافیلوکوک ها یا باکتری های استرپتوکوک ایجاد می شود. نیش برخی از حشرات، بعضی از زخم ها و مصرف دارو می تواند سلولیت ایجاد کند. در سلولیت، بافت پوست متورم و قرمز رنگ شده و به شدت متورم می شود. احساس گرما و کشیدگی پوست در حالت سلولیت وجود دارد. سلولیت می تواند بسیار خطرناک و حتی کشنده باشد. که می بایست به سرعت با تجویز دوز بالای آنتی بیوتیک درمان شود.

سینوس ها عفونت می کنند

اگر سینوس های شما عفونت کنند صورت و حتی گردن دچار تورم می شوند.

ویروس هایی هستند که می توانند عفونت های سنگینی در ناحیه سینوس ها ایجاد کنند. حتی باکتری هایی نیز عامل این گونه عفونت ها می شوند. عفونت سینوس با علائمی مانند سردرد، گرفتگی بینی، درد صورت، تب و سرفه و گلو درد همراه است. بهترین درمان عفونت سینوس استراحت و استفاده از آنتی بیوتیک های مخصوص این بیماری است.

دندانتان آبسه می کند و صورت متورم می شود

آبسه دندان تا حد خفگی پیش می رود به همین دلیل است که اصلا نباید آن را شوخی گرفت.

اگر دندانتان خراب است حتی یک ترک کوچک دارد یا حفره بسیار ریزی در آن ایجاد شده است فورا آن را به دندان پزشک نشان دهید و اجازه ندهید که به مرحله آبسه و دیگر مشکلات برسد. جوش های پورفیری در دهان که با درد همراه است هنگام جویدن غذا به سراغ شما می آید و غدد بزاقی موجود در گردن را نیز درگیر می کنند و در گذشت زمان سبب آبسه دندان و دیگر مشکلات می شود. همه این مشکلات می تواند در صورت شما تورم ایجاد کند.

 هیپوتیروئید یک مشکل تیروئید

غده تیروئید از غدد بسیار مهم بدن است که عملکرد صحیح آن تعادل در هورمون ها را ایجاد می کند. این غده توابع بسیاری در بدن دارد. در صورتی که تیروئید یک شخص دچار مشکل کم کاری باشد تغییرات متابولیکی ایجاد می شود که یکی از نشانه های فیزیکی آن تورم صورت است. جهت مشخص شدن هیپروتیروئید می بایست آزمایش خون مورد بررسی قرار گیرد.

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

برو بالا