علل ناپایداری ازدواج
زندگی و سلامت

علل علمی ناپایداری ازدواج و زندگی مشترک چیست؟ چرا برخی زوج ها نمی توانند با هم زندگی کنند و برخی با هم می مانند؟؛

اینکه بسیاری از زوجها در ادامه دادن به زندگی مشترک خود هیچ مشکلی ندارند و یا اینکه برخی از همسران نمی توانند در کنار هم زندگی کنند و ناچار به جدایی می گردند همه بستگی به رفتار و کنش هر دو طرف دارد. اما چه دلایلی می تواند مانع ادامه دادن به یک زندگی مشترک شود ؟ چگونه برخی زوجها در ادامه دادن به زندگی خود هیچ گونه مشکلی ندارند ؟

مطالعات جدیدی در زمینه علل ناپایداری ازدواج صورت گرفته است که چرا برخی زوج‌ها ناچار به ترک یکدیگر می شوند و چگونه برخی دیگر این حالت را ندارند و تصمیم گیری هایشان کاملا رضایت بخش بوده است.

بیشتر زوج ها در ابتدای زندگی مشترک کمتر دچار اختلاف نظر و مشکلات اخلاقی می شوند. بسیاری از همسران دلایل مختلفی برای ماندن در کنار یکدیگر دارند. اما بسیاری دیگر نیز هستند که پس از مدتی به اختلافاتی بر می خورند که تصمیم گیری های اولیه را منتفی کرده و ناچار به جدایی می شوند.

جوانب مثبت و منفی

علل ناپایداری ازدواج

تحقیقاتی در زمینه اختلافات و جدایی های زن و شوهر توسط پرفسور سامانتا جوئل از دانشگاه یوتا صورت گرفت که طی گزارشات حاصل شده از این تحقیقات از شرکت کنندگان خواسته شد دلایل انتخاب جدایی و پایان دادن به رابطه با همسرشان را به وضوح اعلام کنند.

پاسخ دهندگان به سه گروه کلی تقسیم شدند. گروه نخست شامل ۱۳۵ نفر از دانشجویان مقطع کارشناسی بودند که دلیلشان مبنی بر این بود که همسرشان به تنهایی تصمیم می گیرد و آنها ناچارند که از خواسته هایشان صرف نظر کنند.

گروه دوم شامل ۱۳۷ نفر دانشجو در همان مقطع بودند که از آنها خواسته شد پاسخ هایشان را به وضوح اعلام کنند و همچنین گروه سوم گروهی کارگر مکانیک بودند که از آنها سوالاتی در محدوده اینکه آیا در زمینه مطالعه و یا ادامه تحصیل اختلافاتی دارند یا خیر  پرسیده شد.

محققان از پاسخ های به دست آمده ۲۷ دلیل در مورد اقامت و مسکن و ۲۳ دلیل در مورد ترک خانه و خانواده دریافتند.

به این ترتیب می توان گفت زوجهایی که یکی از آنها مشکلاتی در زمینه محل سکونت و اقامت خود دارند و همچنین زوجهایی که مشکلاتی در مورد ترک کردن خانواده دارند زندگی مشترکشان منجر به جدایی می شود.

زندگی های ادامه دار

علل ناپایداری ازدواج

در این گونه زوجها صمیمیت عاطفی، احساس نزدیکی شدید به شریک زندگی و سرمایه گذاری های عاطفی و همچنین احساس تعهد به خانواده از جمله دلایل مهم و اصلی در ادامه دار بودن ثبات زندگی بوده است.

و البته در برابر این رفتار ها و خلق و خوی، نقص اعتماد، خیانت و بسیاری از عوامل دیگر نیز مانع این زندگی ادامه دار خواهد شد.

بیشتر زوج هایی که از زندگی مشترکشان احساس رضایت مندی داشتند بر روی عوامل مثبت و به اصطلاح رویکردی نظیر ویژگی های شخصیتی شریک زندگی خود احساس نزدیکی زیادی داشتند.

دوام زندگی

نیمی از افراد در هر قشر و فرهنگی زمانی که دچار اختلافات شدید و مشکلات خانوادگی می شوند و تصمیم به جدایی می گیرند در واقع مشکلی خاص و حادی ندارند و زمانی که یک فرد خارج از محدوده روابط آنها نظاره گر رفتارشان باشد متوجه خواهد شد که این افراد هیچ گونه مشکل حادی ندارند اما در واقع این افراد اسیر یک رابطه سخت و پیچیده هستند که زندگی را برای هر دویشان مشکل ساخته است.

طبق نظریه پروفسور سامانتا جوئل ” تمام انسان ها به یک دلیل عاشق می شوند ”

از دید گاه تکاملی، یافتن یک شریک زندگی چندان سخت نیست اما یافتن شریکی مناسب که همگام با خصلت های شخصی باشد کمی سخت است.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

برو بالا