فیلم نگار رامبد جوان
سینما

تحلیلی بر فیلم نگار آخرین ساخته رامبد جوان؛ “چرا هرچی که من می‌گم رو تکرار می‌کنی؟ چرا هرچی که من می‌گم رو تکرار می‌کنی.”

کجایی؟؛ با توام؛ نگار؛ نه؛ بیا بیا؛ زودباش دیگه؛ نه؛ صدامو می شنوی؟؛ نگار؛ نگار؛ نگار؛ شما اینجائین؟؛ بابا من رفتم؛ لطفا به دوربین نگاه کنید؛ یکم بگرد ببین اونجایی؟؛ نگار؛ ببخشید شما فندک دارین؟؛ بس کن؛ نگار؛ صدامو می شنوی؟

واقعیت این روایت چیه؟ کجایی! پدر. می دونم تو خودکشی نکردی، تو حتی نمردی، تو زنده ای. فقط بگو کجا! کجا باید بیام؟

“تو میگی بیخیال شو؛ اما باید یه چیزی باشه که بیخیالش شم”

نگار؛ آخرین ساخته رامبد جوان. شخصیتی با اختلالات عصبی. او به دنبال سرانجامِ یک اتفاقِ مبهمِ واضح است. یک مسئله ی به ظاهر ساده؛ فرامز ولیان (علیرضا شجاع نوری) یک شکست اقتصادی خورده است و همین اتفاق باعث می شود تا او خودکشی کند. و همین اتفاق باعث می شود تا او در بیستم آذر ماه خودکشی کند. و همین اتفاق باعث می شود تا او در یک شبِ سردِ زمستانی، راس ساعت ۱۰ خود کشی کند. روایت، روایتِ راویِ وهم آلودِ هوشیار به مخاطبِ داستان است. اما نگارِ داستان نمی پذیرد و برای پیدایش نور و رهایی از مه به سمت روشنایی قدم بر می دارد. پرده به پرده پا پیش می گذارد. نه؛ به عقب می رود! تشخیص حرکت بدون گزافه گویی، بدون زیاده گویی، بدون زیاده خواهی با مخاطبِ شاهد بر ماجراست.

لذت یک انتقام و یا طمعی در وسعت بند آوردن نفس و ریختن خون.

عزیزم؛ از هرچیزی که دوست می داری بیزارم و تمام نفرتم را روی شقیقه ات قرار می دهم و رنگ لبات را تا انتهای غروب آفتاب فراموش نخواهم کرد. تو داشتی به صورتش لگد می زدی، من داشتم به جوراب سبزت فکر می کردم.

تکه هایی از پازل که دیگر توان ساخت یک کل را از دست داده اند. مسئله نگار مسئله ی یک ذهن مدرن، شلوغ، خاکستری و عفونت کرده است. دوربین از دکارت، ریاضی، تحلیل، معادله، مفهوم، منطق، مشتق فاصله می گیرد و تا به انتهای مرز وهم و واقعیت پیش می رود.

نگار دختری است که به اختلالات ذهنی دچار است.

نگار دختری است که شاید به اختلالات ذهنی دچار باشد.

نگار دختری است که به اختلالات ذهنی دچار نیست.

چهارمین ساخته ی رامبد جوان با بازی نگار جواهریان، محمدرضا فروتن، مانی حقیقی، آتیلا پسیانی، افسانه بایگان، فریبا کامران، علیرضا شجاع نوری، اشکان خطیبی و محمود کریمی است. نگار، این روزها در سینماهای سراسر کشور اکران می شود و تا به این لحظه فروش گیشه خود را از مرز یک میلیارد تومان گذارنده است. این فیلم نامزد ۹ سیمرغ بلورین در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر و همچنین برنده بهترین موسیقی متن فیلم جشنواره است. موسیقی این اثر ساخته ی کریستف رضاعی است.

نگار فیلمی از رامبد جوان محصول سال ۱۳۹۴

نگار فیلمی از رامبد جوان محصول سال ۱۳۹۴

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
۲ دیدگاه

2 دیدگاه

 1. صادق

  ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ at ۱۰:۱۴

  0

  این فیلم نامزد ۹ سیمرغ بلورین سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر شدند نه برنده انها و فقط جایزه بهترین موسیقی متن را به دست آورد

  • محمد حیدری

   محمد حیدری

   ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ at ۱۴:۰۰

   0

   سپاس؛

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =

برو بالا