ورود فیلمی از دنی ویلنوو محصول سال ۲۰۱۶
سینما

نگاهی به فیلم ورود (Arrival) اثر دنی ویلنوو محصول سال ۲۰۱۶

“روزی که اونا از زمین رفتن. با وجود خبر داشتن از این سفر و اینکه به کجا میرسه، با آغوش باز قبولش می کنم و تک تک لحظاتشو قدر می دونم”

روزی که اونا از زمین رفتن. با وجود خبر داشتن از این سفر و اینکه به کجا میرسه، با آغوش باز قبولش می کنم و تک تک لحظاتشو قدر می دونم”

“ورود” محصول سال ۲۰۱۶ آمریکا، فیلمی گیرنده و پر ابهت از دنی ویلنوو، کارگردان کانادایی تبار است. ویلنوو پس از ساخت فیلم هایی قوی نظیر سیکاریو و زندانیان، این بار سراغ ژانر علمی تخیلی و موضوع داغ بیگانه ها بر روی زمین رفته است. از منظری که ویلنوو به موضوع نگاه می کند سیر سوالات عمیقی را به سمت مخاطب نشانه می رود.

فیلم، داستان پروفسوری زبان شناس با شهرت جهانی با نقش آفرینی اِمی آدامز را روایت می کند. که مسئول ارتباط برقرار کردن با سفینه بیگانگانه است که مدت ها روی سطح زمین در نقاطی مختلف معلق مانده اند. گذشته پروفسور بِنکس به ما مکررا یاد آور می شود که وی شخصیتی رنج کیشده و سرگردانی به دلیل رخ دادهای گذشته دارد و مدام سوالاتی حل نشده در ذهن وی پراکنده اند.

اریک هایزرِر فیلم نامه نویسِ فیلم، متریال اولیه نوشتن این فیلم را از رمان کوتاه داستان زندگیه تو نوشته تِد چیانگ وام گرفته است که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد. هایزِرر با تیز هوشی خود توانست کلیت داستان را نظیر پارامترهای زمانی و زبانی را در فیلم نامه نگاه دارد و عناصر فکری خودش و ویلنوو را نیز در فیلم بگنجاند.

ورود فیلمی از دنی ویلنوو محصول سال ۲۰۱۶

ورود – Arrival فیلمی از دنی ویلنوو محصول سال ۲۰۱۶

ورود را می توان از آن دسته از فیلم هایی قرار داد که در پس ظاهر مارکت هالیوود، نیم نگاهی به معنا گرایی دارند. فیلم بیشتر دارای محیطی فضایی است و تخیلی بودنش بسیار عمیق و آرام است. سوالاتش را تحمیل نمی کند و فقط منتظر است این سوالات در ذهن مخاطبِ خود رشد کنند.

ورود گه گاه نیز نگاهی به ماهیت انسان نیز دارد. سوالات فلسفی در باب وجود می پرسد، روابط بین انسان ها را به نظاره می نشیند، روابط سیاسی بین کشورها را نقد می کند و از فقر فرهنگیِ برقراری کلام در دوران پسامدرن انتقاد می کند.

ورود قدم ها را فراتر می گذارد و از سوال فضایی ها در زمین چه کار می کنند و هدفشان چیست. آگاهانه تغییر مسیر می دهد و این سوال را از خودمان می پرسد. اینجا چکار می کنیم؟ هدفمان از زیستن چیست؟

ورود پس از اکران در سال ۲۰۱۶ توانست نظر اکثر منتقدین و مخاطبان را جلب کند و توانست در فصل جوایز اسکار نامزد ۸ جایزه بشود که در نهایت برنده اسکار تدوین صدا در بخش فنی را به خانه برد. فیلم به جز در بخش محتوا در به تصاویر کشیدن لحظه ها بی نظیر عمل می کند. فیلمبرداری یکدست و منسجمی را به نمایش می گذارد که ترکیب همه این ها با  موسیقی متن تأثیر گذارش به تجربه بصری بیاد ماندنی ای تبدیل می شود.

در آخر می توان اشاره کرد “ورود” نگاه ها را معطوف به اعماق وجود می کند و درخواست فهمیدن می کند. زبان را به  عنوان مهمترین عامل رشد بشری ارج می نهد و از فراموشی زبان به عنوان یک عامل رستگاری گله مند است.

زبان بنیاد تمدنه ، چسب است که مردم را در کنار هم نگه میدارد ، و اولین سلاحیست که در نبرد مورد استفاده قرار میگیرد …”

ورود فیلمی از دنی ویلنوو محصول سال ۲۰۱۶

ورود – Arrival فیلمی از دنی ویلنوو محصول سال ۲۰۱۶

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + بیست =

برو بالا