قرص های ضد افسردگی
اخبار پزشکی

این داروی رایج خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی را افزایش می دهد

بعضی از افراد به منظور رهایی از افسردگی و عوارض ناشی از آن، قرص های ضد افسردگی مصرف می کنند. کار درستی هم می کنند. این دسته از افراد در واقع نسبت به کسانی که افسردگی دارند و به پزشک مراجعه نمی کنند عاقلانه تر عمل می کنند. ولی آن چه اهمیت بسیار دارد این است که بیمار تحت نظر پزشک سعی کند به تدریج داروهای ضد افسردگی را کم و حذف کند. چرا که تحقیقات اخیر نشان می دهد مصرف قرص های ضد افسردگی خطر مرگ های ناشی از مشکلات قلبی – عروقی را افزایش می دهد.

به همین دلیل در صورتی که خودتان یا یکی از نزدیکان تان از داروهای ضدافسردگی استفاده می کنید این مقاله نت نوشت را بخوانید.

هر دو دسته داروهای ضدافسردگی خطر مشابه دارند

در حال حاضر دو دسته از قرص های ضد افسردگی بیشتر استفاده می شود.

گروه اول به نام SSRI یا بازدارنده های بازجذب سروتونین نام دارد که داروهایی مثل فوکسیتین، سیتالوپرام، سرترالین از معروف ترین آن هاست.

گروه دوم به  سه حلقه ای یا Tricyclic  یا انتقال دهنده های سروتونین و نوراپینفرین نامیده می شوند که مهم ترین آن ها ایمی پرامین، آمی تریپتیلین، نورتریپتیلین هستند.

طی ۱۷ تحقیق متعدد و گسترده درباره ارتباط مستقیم داروهای ضدافسردگی و افزایش خطر مرگ بر اثر بیماری های قلبی – عروقی مشخص شد خطر مرگ ۳۳ درصد نسبت به افراد سالم بیشتر است. یعنی فرقی نمی کند که بیمار از کدام دسته از داروهای ضدافسردگی استفاده می کند. هر دو خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

در مورد بیمارانی که بیماری قلبی – عروقی دارند و از داروهای ضدافسردگی استفاده می کنند خطر فقط یک درصد افزایش پیدا می کند. علت آن هم این است که در بیماری های قلبی عروقی امکان لخته شدن خون بسیار زیاد است و داروهای ضد افسردگی در واقع به دلیل رقیق کردن خون مانع از لخته شدن و بروز سکته می شوند.

به همین دلیل در صورتی که فرد در حال استفاده از داروهای ضدافسردگی است بهتر است موارد زیر را مورد توجه قرار دهد:

  • حتی الامکان علاوه بر روان پزشک که دارو تجویز کرده است حتما با یک مشاور روانکاو هم صحبت کند. البته هزینه های روانکاوی بسیار زیاد است و شامل بیمه نمی شود. ولی اگر بتوانید علاوه بر دارودرمانی از مشاور هم کمک بگیرید خیلی درمان سریع تر انجام می شود. در بعضی از مراکز پزشکی خدمات مشاوره ای ارزان یا بسیار ارزانی وجود دارد که می توانید با جست و جو آن ها را پیدا و مراجعه کنید. در این مراکز معمولا از هر دو شیوه درمان دارویی و صحبت تواما استفاده می شود.
  • حتما داروها را زیر نظر یک پزشک متخصص و درست به همان طریقی که به شما توصیه کرده است مصرف کنید.
  • از پزشک تان بخواهید به شما کمک کند تا کم کم وابستگی شما را به دارو کم کند و قطع کند. البته بیشتر پزشکان خودشان با بررسی وضعیت شما بی آن که شما هم بگویید این کار را انجام می دهند. وی گفتن شما به پزشک کمک می کند تا زودتر راه حل مناسب را پیدا کند.
  • داروی تان را به هیچ وجه بدون نظر پزشک قطع یا کم نکنید.
  • در صورتی که وضعیت بیماری تان به گونه ای است که باید تا آخر عمر از دارو استفاده کنید مثل شیزوفرنی از روش های دیگر برای سلامتی بیشتر مثل یوگا،پیلاتس، مدیتیشن، تغذیه سالم و ورزش کمک بگیرید.
  • فعالیتی را که دوست دارید مثل یک کار هنری شروع کنید که شما را شاد و سرحال نگه می دارد.

یک اصل کلی برای تمام بیماری ها چه روحی چه جسمی وجود دارد و آن داشتن یک تغذیه خوب همراه با فعالیت بدنی است. همیشه این دو همیار خوب را جزو لاینفک زندگی تان کنید.

 

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =

برو بالا