نگاه کردن به طبیعت
روانشناسی و موفقیت

نگاه کردن به طبیعت چه مزایایی برای روح انسان دارد؟

نتیجه‌ی یک تحقیق به رهبری Holli-Anne Passmore، دانشجوی دکترای روانشناسی، حاکی از آن است که صرفاً چند لحظه توجه به طبیعت در روز می‌تواند موجب افزایش خوشحالی و شادکامیِ آدمی شود.

اگر شما چند رشته چمن، که در وسط ریل‌های قطار رشد کرده، را ببینید و یا به گیاهی بنگرید که خود در گلدان شخصی کاشته‌اید، گیاهی که سربرآورده و شکوفا شده است، چه حالی بهتان دست می‌دهد؟ چند دقیقه زمان بگذارید و توجه و تمرکزتان را متوجه و متمرکز آن کنید. این دو اتفاق، و سایر اتفاق‌های مشابه، موجب برانگیختن چه احساسی در شما می‌شوند؟ محققان می‌گویند نگاه کردن به طبیعت و هر آن چه که به آن مربوط است، در هر جایی که باشد، موجب خوشحالی و سرزندگی آدمی می‌شود.

*****

«دیدن جهان در یک دانه شن و دریافتن بهشت در یک گل وحشی».

این جمله از ویلیام بلیک، شاعر قرن هجدهمی انگلیسی، مدام در اینجا و آنجا نقل می‌شود. این جمله خاطرنشان می‌کند که حتی کوچک‌ترین چیزهای طبیعت می‌توانند زیبایی و جذابیت بسیاری با خود داشته باشند.

کم نبوده‌اند کسانی همچون بلیک، که در نوشته‌ها و سروده‌هایشان با ظرافت تمام در باب زیبایی و شور طبیعت گفته‌اند. نمونه‌ی مشهور دیگری که نیازی به نام بردن ندارد، ویلیام وردزورث است.

نتیجه‌ی یک تحقیق به رهبری Holli-Anne Passmore، دانشجوی دکترای روانشناسی، حاکی از آن است که صرفاً چند لحظه توجه به طبیعت در روز می‌تواند موجب افزایش خوشحالی و شادکامیِ آدمی شود. نتیجه‌ی این تحقیق به تازگی در مجله‌ی «روانشناسی مثبت» منتشر شده است.

اثرات مثبت نگاه کردن به طبیعت بر شادکامی

دکتر Passmore در تحقیق خود، ۳۹۵ دانشجو را به طور تصادفی به سه دسته تقسیم کرد. به یک دسته تصاویری از مناظر طبیعی، همچون غروب خورشید و یا یک گل زیبا، داده شد و از آن‌ها خواسته شد که احساسی که از این تصاویر به آن‌ها دست می‌دهد را ثبت کنند. از دسته‌ی دوم نیز همین خواسته شد، با این تفاوت که به دست آن‌ها تصاویری از اشیاء مصنوعی، همچون ساختمان‌ها و ماشین‌ها، داده شد. این در حالی است که گروه سوم به عنوان کنترل به کار گرفته شد و نیازی به هیچگونه فعالیتی از سوی آنان نبود.

دکتر Passmore متوجه شد دسته‌ای که مشغول نگاه کردن به طبیعت بودند، میزان شادکامی و احساس نیکبختی‌شان افزایش یافت و همچنین روابط اجتماعی‌شان گسترده تر شد. او می‌نویسد: «تفاوت قابل ملاحظه‌ای در ارتباط اجتماعی، شادکامی و احساس نیکبختی گروهی که مشغول مناظر طبیعی بودند با گروهی که به آن‌ها تصاویر مناظر مصنوعی و ساخت انسان داده شد وجود داشت».

نتیجه‌ی این تحقیق، با نتایح مطالعات پیشین تطابق داشت. مطالعاتی که که پیش از این انجام شده بود، نشان از آن داشتند که اشخاصی که در مناطقی که فضای سبز بسیاری دارد زندگی می‌کنند از سلامت روان مناسبی برخوردار اند و همچنین طول عمرشان بیش از میزان متوسط است.

این‌ها همه نشان از آن دارند که نزدیکی به طبیعت و آشتی با آن، تا به چه اندازه می‌توانند در داشتن احساسی بهتر از زندگی به ما کمک کنند.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + ده =

برو بالا