مشکلات گوش
زندگی و سلامت

مشکلات گوش می تواند نشانه بیماری های پنهان بدن باشد؛ صدای گوش‌تان را بشنوید!

وقتی گوش می خارد، درد می کند یا صدا می کند چه معنی می دهد؟ مشکلات گوش  ممکن است علامتی باشد که شما حتی فکرش را هم نمی کنید.

انواع مشکلات گوش :

چروک لاله گوش

مشکلات گوش

چروک لاله گوش ممکن است نشانه بیماری قلبی باشد. پزشکان نمی دانند علت این رابطه چیست و تمام کسانی هم که بیماری قلبی دارند به این عارضه دچار نمی شوند. ولی اگر چنین علامتی را در لاله گوش تان دیدید کاری به سن و سال تان نداشته باشید و حتما به پزشک مراجعه کنید.

 چین و تا

بعضی از بچه ها وقتی به دنیا می آیند هنوز کامل نشد اند. سندروم بکویث – وایدمان (Beckwith-Wiedermann) باعث افزایش یا کمبود سوراخ های مربوط به گوش می شود. قند خون پایین یا دراز بودن زبان از دیگر مواردی است که با این سندرم گاهی خود را نشان دهد.

این سندرم مشکل خاصی برای سلامت کودک ایجاد نمی کند ولی با رشد کودک احتمال دارد یک قسمت بدن کودک بزرگ تر از قسمت دیگر باشد که گاهی با وجود تومور همراه است.

گوش های رو به پایین

سندرم های داون و ترنر باعث بروز این حالت می شود. افراد مبتلا به سندروم داون علایم دیگری هم دارند. سندروم ترنر مشکلاتی را در سر، گردن، شکل گردن، رشد و بلوغ ایجاد می کند.

دو سندروم دیگر به نام های Shprintzen–Goldberg و جاکوبسن (Jacobson) نیز همین علامت یعنی گوش های رو به پایین را از خود بروز می دهد.

نبود گوش میانی

این وضعیت را که به آن آنوشا (Anotia) گفته می شود همراه با تولد کودک است. علت دقیق آن مشخص نیست. ولی عوامل زیست محیطی و خوردن دارو طی دوران بارداری احتمال بروز این مشکل است. در چنین مواردی پزشکان با کاشت یک گوش خارج از گوش اصلی عارضه ناشنوایی را برطرف می کنند.

شکل غیرعادی گوش

مشکلات گوش

گاهی چیزی شبیه یک کلیه کوچک روی گوش است. در این صورت حتما پزشک با سونوگرافی وضعیت کلیه ها و مجاری ادرار را بررسی می کند. از آن جا که تشکیل کلیه ها و گوش در جنین همزمان است ممکن است این عارضه بروز پیدا کند.

زنگ زدن گوش

زنگ گوش که انگار یک زنبور عسل دم گوش تان است یا تق تق موقع جویدن دقیقا با مشکلات گوش ارتباط دارد. در صورتی که صدای وزوز،  غرغر یا هیس هیس می شنوید حتما به پزشک مراجعه کنید تا ببینید چه خبر است.

خارش گوش

مشکلات گوش
وجود نوعی قارچ یا بیماری پسوریازیس (نقص سیستم ایمنی بدن که گاهی پوست را درگیر می کند) از علت های خارش گوش است. خارش ممکن است در بیرون یا داخل گوش باشد و گاهی ترشحات ناشی از آن مانع از شنوایی خوب می شود. پسوریازیس قابل درمان نیست ولی پزشک در کنترل این نوع خارش به شما کمک می کند.

درد گوش

گوش درد در نتیجه وجود عفونت، گلودرد، تجمع ترشحات گوش، آبسه دندان به وجود می آید و معمولا با تب همراه است. گوش دردی که دو سه روز ادامه دارد و با تب، تهوع، گلودرد، ترشحات یا مشکل در قورت دادن همراه است حتما نیاز به درمان دارد و باید به پزشک مراجعه شود. اگر بیمار کمتر از شش ماه سن دارد حتما باید متخصص کودک او را معاینه کند.

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

برو بالا