جاذبه کاری از آلفونسو کوارون محصول سال ۲۰۱۳
سینما

“معلق میان تنهایی و ترس” نگاهی به فیلم جاذبه ساخته آلفونسو کوارون (Gravity 2013)

“جاذبه” روایت­ گر مهندسی از شرکت ناسا به نام “رایان استون” با نقش آفرینی “ساندرا بولاک” است که طی مأموریتی به ایستگاه فضایی فرستاده می­شود. این مأموریتِ پنج نفرِ قرار است خارج از ایستگاه و تعمیر تلسکوپ هابل باشد.

وقتی آخرین اثر “آلفونسو کوارون” یعنی “جاذبه” در سال ۲۰۱۳ به نمایش عمومی درآمد به سرعت به تیتر یک رسانه­ ها تبدیل شد. فیلمی علمی تخیلی که در اتمسفر زمین و در ایستگاه فضایی جریان دارد. فیلم نامه جاذبه را خودِ آلفونسو کوارون و پسرش خوناس کوارون به نگارش در­آورده ­اند. جاذبه در مراسم اسکار ۲۰۱۴ بسیار تحویل گرفته شد و در نهایت توانست ۷ اسکار به دست آورد.

“جاذبه” روایت­ گر مهندسی از شرکت ناسا به نام “رایان استون” با نقش آفرینی “ساندرا بولاک” است که طی مأموریتی به ایستگاه فضایی فرستاده می­شود. این مأموریتِ پنج نفرِ قرار است خارج از ایستگاه و تعمیر تلسکوپ هابل باشد.

طی گزارشهایی که به تیم می ­رسد یکی از ماهواره های روسیه منهدم شده و تکه ­هایش در فضا پخش و امکان اصابت به آن ها وجود دارد. داستان فیلم از همین نقطه اوج می­ گیرد. در جایی که راه فراری نیست و آن ها با خطر مواجه می­ شوند . تنها  رایان استون و “مت کوالسکی” با نقش آفرینی “جرج کلونی” باز ماندگان این اتفاق هولناک هستند و این پایان ماجرا نیست.

جاذبه کاری از آلفونسو کوارون محصول سال ۲۰۱۳

جاذبه کاری از آلفونسو کوارون محصول سال ۲۰۱۳

جاذبه فیلمی است به شدت خوش تکنیک و خوش ساخت. فیلم از همان ابتدا نفس ها را در سینه حبس خواهد کرد. دوربینی که در بیست دقیقه ابتدایی فیلم شناور است و با دقت کارگردانی شده، به بهترین نحو ممکن تأثیر می گذارد. “امانوئل لوبزکی”، مدیر فیلم برداری فیلم که این روزها آوازه اش بر نوک قله ها می درخشد در این فیلم هنرنمایی می­ کند. او توانسته در این سال ها سه اسکار پشت سر­هم برای فیلم های ” جاذبه “، ” مرد پرنده ای ” و ” از گور باز گشته ” به دست آورد.

پس از تنش های اولیه، فیلم دچاره آرامشی نسبی می­ شود. آرامشی که قرار است به فیلم عمق دهد، گره هایش را باز کند و اثر را به بالا کشد. درست در همین نقطه است که سوالاتِ فیلم از تعدادِ انگشت شماری فراتر نمی رود.

به گفته اکثر قریب به اتفاقِ منتقدان، جاذبه فیلمی است که از لحاظ مسائل تکنیکی، اثری درخور توجه است. شبیه سازی های سه بعدی که در فیلم انجام شده، نوع فیلم برداری و کارگردانی همه و همه تجربه واقع گرایانه از یک فیلم علمی- تخیلی را فراهم کرده است.

بیشتر قسمت های فیلم به تنهاییِ رایان استون در فضا و نوع مواجه وی با مشکلات پیش رویش می­ گذرد. همچنین در قسمت هایی نگاهی به گذشته وی می ­اندازیم و وی را بیشتر می شناسیم. ولی همه این ها باعث نمی­شود فیلم از یک اثر بلاک باکستری و خوش ساخت فراتر رود.

عدم پرداخت به مسائلی در حوزه معنا­گرایی و فلسفی موجب می­ شود جاذبه نتواند به بزرگان ژانر علمی تخیلی در حوزه فیلم هایی که در فضا می ­گذرد حتی نزدیک شود. کاری که سالیان قبل ” استنلی کوبریک ” با ” ادیسه فضایی ۲۰۰۱ ” و  ” کریستوفر نولان” با ” درمیان ستارگان ” تا حدی، موفق به انجام آن شده بودند.

جاذبه فیلمی است سرشار از سکوت و دلهره. سکوتی که از تنهایی به ترس می انجامد. تنهایی که بشرِ امروزه در جستجویش می رود. ولی وقتی همانند رایان استون با آن مواجهه می شود دیگر خبری از آرامش نیست و سایه های ترس وی را احاطه می کند. میل به بقا­یی که همواره در فیلم موج می­زند، شاید به راستی آخرین حسی باشد که در انسان رو به خاموشی می­ گراید.

فضاهایی که فیلم به تصویر می کشد مشابه دیگر ساخته این ژانر یعنی ” مریخی ” ساخته ” ریدلی اسکات ” است. همین تنهایی و میل به بقا در آن فیلم نیز نقطه عطف است.

سوال؛ چرا تنهایی که همیشه به دنبال خلوت کردن در آن هستیم اینقدر درگیر ترس می ­شود؟ شاید مشکل از تعریفی باشد که ما از تنهایی داریم. به راستی به دنبال تنهایی هستیم؟ برایمان لذت بخش است؟ ما را متعالی می کند؟ و سوالاتی از این دست که پاسخی در فیلم به آن ها داده نمی شود. فقط و فقط فرار نفس­گیری است که از لحظه اول در جوِ فیلم اعلام حضور می کند.

در نهایت می توان گفت جاذبه فیلمی است که باید دید و از تماشای آن بهره برد. بهره ای که تا مدت زیادی با انسان همراه نمی شود و به خاطره سپرده می شود. از آن دسته خاطره هایی که به مرور جلا نمی ­خورد و هنر آن تراوش نمی­ کند، بلکه به انتظار می نشیند تا قربانی یک اثر تکنیکیِ دیگری شود که تکنیک های جاذبه را به کهنگی فرو برد.

جاذبه کاری از آلفونسو کوارون محصول سال ۲۰۱۳

جاذبه کاری از آلفونسو کوارون محصول سال ۲۰۱۳

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + هفده =

برو بالا